Иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форумида давлат иштирокидаги корхоналар бошқаруви масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 27-28 апрель кунлари пойтахтда бўлиб ўтган иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми (TIIF-2023) доирасида "Давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувни трансформация қилиш, ривожланиш учун "тезкор қадамлар"" панель муҳокамасида Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков маъруза билан иштирок этди. Маърузанинг тўлиқ матни ва тезислари:
“Тошкент халқаро инвестиция форуми”да Давактив агентлиги директори
А.Ж. Ортиковнинг нутқи
I. Кириш қисми:
Ассалому алайкум ҳурматли форум иштирокчилари!
Давлатимиз раҳбари бошчилигида сўнгги йилларда иқтисодиётимизни ривожлантиришга қаратилган жадал ислоҳотлар олиб борилмоқда!
Давлат иштирокидаги корхоналарининг фаолиятини тўлиқ бозор механизмларига ўтказиш, корпоратив бошқарувнинг замонавий услубларини жорий этиш ва хусусий тадбиркорлик ривожланган иқтисодиётнинг тармоқларида улар сонини кескин камайтириш ушбу тизимли ислоҳотларнинг ажралмас қисмига айланди.
II. Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш бўйича:
Давлат иштирокидаги корхоналарни фаолиятининг самарадорлигини ҳамда шаффофлигини таъминлаш мақсадида қуйидаги тизимли ислоҳотлар амалга оширилди.
кузатув кенгаши ва ижро этувчи орган аъзоларини ваколат муддати уч йилга узайтирилди.
Эндиликда, Давактив агентлиги иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгашига давлат улуши бўйича аъзолик учун номзодларни жалб этиш рақобат тамойилларига мувофиқ танлов асосида амалга оширилади!
Илк бор, жорий йил 20 апрель куни, Давактив агентлиги “Трест-12” АЖ, “Қишлоқ қурилиш инвест” МЧЖ  ва “Ўзоғирсаноатлойиҳа” АЖ каби 61 та корхоналарнинг кузатув кенгашига давлат улуши бўйича 306 нафар аъзоликка номзодларни жалб этиш юзасидан танлов эълон қилинди.
Шу билан бирга, бундан буён давлат иштирокидаги корхоналарнинг раҳбари ва унинг ўринбосарларини тайинлаш (сайлаш) танлов асосида амалга оширилади.
корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат органлари ходимлари сонини камайтириш ҳисобига камида бир нафар мустақил аъзо киритилиши белгиланди. Бугунги кунда “Навоий кон-металлургия комбинати” АЖ, “Ўзбекистон аеропортлари” АЖ ва “Навоийуран” ДК каби 57 та корхоналарда 87 нафар мустақил аъзолар мавжуд;
давлатнинг корхона фаолиятида иштирок этиш учун махсус ҳуқуқи, яъни “Олтин акция” бекор қилинди;
Давактив агентлиги давлат иштирокидаги корхоналарнинг йиллик молиявий ҳисоботлар таҳлилини 2022 йилда илк маротаба Давактив агентлигининг расмий веб саҳифаларида чоп этиш амалиётини жорий этди.
Бунда, 2021 йил якунига кўра 1 770 та давлат иштирокидаги корхоналарни молиявий ҳисоботлар таҳлили натижаси бўйича, “Навоий кон-металлургия комбинати” АЖ, “Олмалиқ кон-металлургия комбинати” АЖ ва “Ўзбекнефтегаз” АЖ каби 20 та энг юқори соф фойда олган ҳамда 10 та энг кўп дивиденд тўлаган, “Ўзтрансгаз” АЖ, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва “Тошиссиққуввати” АЖ каби 20 та энг кўп зарар кўрган корхоналар рўйхати шакллантирилган.
Мазкур амалиёт бундан буён доимий равишда шакллантирилиб, ҳар йили 1 августга қадар Давактив агентлигининг расмий веб-сайтида эълон қилиб борилади.
Мустақил Ўзбекистон тарихида илк бор “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинди, унда хусусан:
• мулкдор ва тартибга солиш вазифалари ажратилди;
• давлат мулки республика ва муниципал мулкка тоифаланади;
• давлат ва хусусий корхоналарга тенг шарт-шароитлар яратиш ҳамда давлат корхоналарига имтиёзлар ва преференциялар берилмайди;
• давлат иштирокидаги корхоналарни ташкил этишга чеклов ўрнатилди, улар давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ бўлган тақдирда ташкил этилади;
• Давактив агентлиги давлат мулкини бошқариш соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга оширади;
• Давактив агентлиги давлат мулкини бошқариш самарадорлиги бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига бир йилда камида бир марта ҳисобот бериб боради;
• давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ ҳар йили 1 октябрга қадар реализация қилинадиган корхоналар рўйхати тасдиқланади.
III. Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш бўйича:
Давлат раҳбарининг 2020 йил 29 декабрдаги Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтириш зарурати алоҳида қайд этилган.
Шу мақсадда, охирги икки йилда юртимизда бу соҳада катта ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, ўтган ўн йил (2010-19)да 1,2 триллион сўмлик давлат активларини сотишдан тушум бўлган бўлса, 2022 йилнинг ўзида хусусийлаштириш ҳажми 11,3 триллион сўмга етди. Яъни, сўнгги бир йилда ўн йил давомида қилинган ишлардан 10 карра кўп натижага эришилди.
Ушбу саъй-ҳаракатлар натижасига кўра тегишли қарорлар доирасида 500 дан ортиқ давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш ва қарийб 600 та корхонани қайта ташкил этиш ва тугатиш орқали давлат иштирокидаги корхоналар сони 40 фоизга қисқартирилди.
Давлат раҳбарининг 2022 йил 20 декабрдаги Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида:
• фаол инвестицияларни жалб қилишда хусусийлаштириш ва давлат-хусусий шериклик имкониятларидан тўлиқ ва самарали фойдаланиш зарурлиги;
• навбатдаги катта хусусийлаштириш доирасида бир мингга яқин корхона савдога чиқарилиши;
• юртдошларимиз орасида юз минглаб мулкдорлар, акциядорлар пайдо бўлиши ва ўз омонатларини инвестиция қилиб, юқори даромадларга эришишлари учун халқчил IPO ташкиллаштирилиши таъкидланган.
Шунга кўра, “сот ёки тушунтир” тамойили асосида 30 мингдан ортиқ давлат иштирокидаги корхоналар ва давлат муассасалари хатловдан ўтказилди ва янги йирик хусусийлаштириш дастури шакллантирилди.
Унга кўра, “1000 + 1000 + 40” хусусийлаштириш дастури ишлаб чиқилди. Бу 1000 та корхоналардаги улушларни 1000 та кўчмас мулк объектларини савдоларга чиқариш ва 40 та стратегик аҳамиятга эга бўлган корхоналарнинг улушларини АйПиОга чиқариш.
Ушбу дастур иқтисодиётнинг барча тармоқларини қамраб олганлиги, давлатнинг тизимли хусусийлаштириш жараёнларини давом эттиришга бўлган қатъиятли сиёсий иродасидан далолат беради ва ортга қайтмас хусусиятга эга.
Катта катта давлат корхоналарини хусусийлаштириш бўйича тегишли ишлар бошланган, мисол учун “Ўзбекнефтегаз” АЖ, “Uzbekistan airways” АЖ, “ИЭС” АЖ ва “Навоийазот” АЖ каби корхоналарни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун тегишлиги бўйича Халқаро молия корпорациясини стратегик маслаҳатчи, Rothschild & Co., Deloitte ва KPMG компанияларини жалб қилинган.
хорижий давлатлар фуқароларига кўчмас мулк объектларини (бундан ер участкаси мустасно) сотиб олиш тарзида инвестиция киритишда Ўзбекистон Республикасида яшаш гувоҳномасини олиш талаби бекор қилинди;
Мазкур хусусийлшатириш жараёнларининг халқ манфаатларига қаратилганлиги ислоҳотларнинг янги босқичига олиб чиқади.
Хусусан, “битта акция – битта лот” тамойили асосидаги “халқ IPOси” компанияси доирасида мамлакатимиздаги энг йирик 40 та корхоналарнинг ўртача 2 фоиз акциялар пакети тартиби асосида ўз аҳолимиз учун очиқ ва шаффоф савдога чиқарилади.
“халқ IPOси”да иштирок этиш учун аҳолини барча қатламларига имконият яратиш мақсадида фуқаролар ўртасида оммалашишга улгурган ва фойдаланувчиларга қулай бўлган “E-auksion” платформасининг жорий имкониятларидан фойдаланилади.
“E-auksion” савдо платформаси халқимиз ва фонд бозори ўртасидаги халқчил “кўприк” вазифасини бажаради. Бунда:
• платформа орқали талабгорлар 24/7 режимда идентифиқация қилиш (ЭРИ, One ID ва Mobile-ID);
• депо ҳисоб рақам очиш;
• профессионал брокерни танлаб, улар билан шартнома тузиш;
• фонд бозорининг профессионал иштирокчилари ва Марказий депозитарий ҳамда халқаро маслаҳатчилар жалб қилиш имкониятлари яратилади.
Акция сотиб олишда талабгорлар ҳуқуқлари платформадаги Эскроу тизими орқали кафолатланади.
Тўловлар ва ҳисоб-китоблар инсон омилисиз платформанинг биллинг тизими орқали амалга оширилади.
“E-auksion” савдо платформаси жорий имкониятлари, оммабоплиги ва инфратузилимасидан фойдаланиш орқали фонд бозори ривожига ижобий ўзгариш бўлиши кутилмоқда.
Халқ IРОси орқали республика фонд бозорига талаб юқори бўлган янги ресурслар киритилади.
Шунингдек, бошқа тегишли хусусийлаштириш датурларига мувофиқ “Ўзбекистон металлургия комбинати” АЖ, “Uzbekistan airways” АЖ ва Микрокредитбанк” АТБ каби 20 дан ортиқ корхоналар акция пакеталининг бир қисми “Тошкент” РФБда акцияларининг бирламчи (IPO) ва (ёки) иккиламчи (SPO) оммавий таклифи ўтказилади.
Бунда, Ўзбекистон Республикасининг резидентлари ёки норезидентлари бўлган мижозлар учун уларнинг шахсий иштирокисиз қимматли қоғозлар учун депо ҳисобварақларини масофадан туриб очиш имкониятини яратилган.
IV. Якуний қисми:
Шу фурсатдан фойдланиб, барча инвесторлар ва ишбилармон тадбиркорларни хусусийлаштириш ислоҳотларидаги қулай ва келгусида сармоя келтирадиган инвестия имкониятларини қўлдан бой бермасликка чорлаймиз.
Давлат раҳбаримизнинг 2022 йил 20 декабрдаги Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида “халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади” деб таъкидланганидек, “халқ IPOси” компаниясида фаол иштирок этиб, ўз омонатларини инвестиция қилиш орқали қўшимча юқори даромад манбаига эга бўлишга чақириб қоламиз!

Обсуждены вопросы управления предприятий с государственным участием на втором Ташкентском международном инвестиционном форуме
В рамках второго Ташкентского международного инвестиционного форума (TIIF-2023), прошедшего в столице, 27-28 апреля текущего года Директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков принял участие в панельной сессии на тему «Трансформация корпоративного управления в предприятиях с государственным участием, «быстрые шаги» для развития». Полный текст и тезисы речи:
Речь директора Агентства госактивов А.Ж.Ортикова
на «Ташкентском международном инвестиционном форуме»
I. Вступительная часть:
Добрый день, уважаемые участники и гости Форума!
Под руководством главы нашего государства в последние годы проводятся ускоренные реформы, направленные на развитие нашей экономики!
Неотъемлемой частью этих системных реформ стал перевод деятельности предприятий с государственным участием на полноценные рыночные механизмы, внедрение современных методов корпоративного управления, резкое сокращение их количества в отраслях экономики, где развито частное предпринимательство.
II. По реформе предприятий с государственным участием:
В целях обеспечения эффективности и прозрачности деятельности предприятий с государственным участием, проведены следующие системные реформы:
срок полномочий членов наблюдательного совета и исполнительного органа был продлен на три года.
Впервые введена практика привлечения кандидатов в члены по государственной доле наблюдательных советов предприятий с участием Агентства госактивов на конкурсной основе, в соответствии с конкурентными принципами!
Впервые, 20 апреля текущего года, Агентство госактивов объявило конкурс на привлечение 306 кандидатов в члены наблюдательного совета по государственной доле 61 предприятия, таких как АО “Трест-12”, ООО “Кишлок курилиш инвест” и АО “Узогирсаноатлойиха”.
Вместе с тем, отныне назначение (избрание) руководителя предприятия с государственным участием и его заместителей будет осуществляться на конкурсной основе.
принято решение о включении в наблюдательный совет предприятий хотя бы одного независимого члена в связи с сокращением численности работников государственных органов. На сегодняшний день насчитывается 87 независимых членов на 57 предприятиях, таких как АО «Навоийский горно-металлургический комбинат», АО «Узбекистон аеропортлари» и ГП «Навоиуран»;
было отменено специальное право государства, т. е. «Золотая акция» на участие в деятельности предприятия;
Агентство госактивов впервые в 2022 году ввело практику публикации анализа годовых финансовых отчетов предприятий с государственным участием на официальных страницах Агентства госактивов.
Так, по результатам анализа финансовой отчетности на конец 2021 года среди 1770 предприятий с государственным участием, сформирован список из 20 предприятий с наибольшей прибылью, таких как АО “Навоиский горно-металлургический комбинат”, АО Алмалыкский горно-металлургический комбинат” и АОУзбекнефтегаз”, 10 предприятий с наибольшим количеством выплаченных дивидендов, а также 20 предприятий с наибольшим убытком, таких как АОУзтрансгаз”, АО Узбекистон миллий электр тармоқлари” и АО “Тошиссиккуввати”.
Отныне этот отчет будет формироваться на постоянной основе и ежегодно до 1 августа будет публиковаться на официальном сайте Агентства госактивов.
Впервые в истории независимого Узбекистана принят Закон  «Об управлении государственным имуществом» и введено на практику следующее, в частности:
• Разделены функции собственности и регулирования;
• государственная собственность делится на республиканскую и муниципальную собственность;
• созданы равные условия для государственных и частных предприятий, а также не предоставляются дополнительные льготы и преференции госпредприятиям;
• создание предприятий с государственным участием ограничивается, они создаются при соответствии критериям собственности государственного имущества;
• Агентство госактивов реализует единую государственную политику в сфере управления государственным имуществом;
• Агентство госактивов не реже одного раза в год отчитывается перед Президентом Республики Узбекистан и Кабинетом Министров Республики Узбекистан, палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан об эффективности управления государственным имуществом;
• перечень предприятий, подлежащих реализации по критериям собственности государственного имущества, утверждается ежегодно до 1 октября.
III. По сокращению участия государства в экономике:
В Обращении главы государства к Олий Мажлису и народу Узбекистана от 29 декабря 2020 года особо отмечена необходимость сокращения участия государства в экономике.
Для достижения данной цели, за последние два года в нашей стране проделана большая работа в этой области. В частности, за последние десять лет (2010-19 гг.) выручка от продажи государственных активов составила 1,2 триллиона сумов, а в 2022 году объем приватизации достиг 11,3 триллиона сумов. То есть, за последний год достигнуто результатов в 10 раз больше, чем за десять лет.
В результате эти усилий, в рамках соответствующих постановлений путём приватизации более 500 предприятий с государственным участием, а также реорганизации и ликвидации около 600 предприятий, количество предприятий с государственным участием сократилось на 40 процентов.
В Обращении главы государства к Олий Мажлису и народу Узбекистана от 20 декабря 2022 года:
• подчеркнута необходимость полного и эффективного использования возможностей приватизации и государственно-частного партнерства в привлечении активных инвестиций;
• отмечено выставление на продажу около тысячи предприятий в рамках очередной большой приватизации;
• появление среди наших соотечественников сотни тысяч собственников и акционеров, а также организация народного IPO для инвестирования их сбережений и достижения высокой прибыли.
Соответственно, по принципу «продай или объясни» был проведен учёт более 30 тысяч предприятий с государственным участием и государственных учреждений, а также сформирована новая масштабная программа приватизации.
Согласно ей была разработана программа приватизации «1000 + 1000 + 40». Это продажа акций 1000 предприятий, 1000 объектов недвижимости, выставление акций 40 стратегически важных предприятий на АйПиО.
Тот факт, что эта программа охватывает все отрасли экономики, свидетельствует о твердой политической воле государства к продолжению планомерных приватизационных процессов и носит необратимый характер.
Начата соответствующая работа по приватизации крупных государственных предприятий, к примеру, для разработки стратегии приватизации таких предприятий как АО «Узбекнефтегаз», АО «ТЭС» и АО «Навоиазот» в качестве стратегического консультанта привлечена Международная финансовая корпорация, компании Rothschild & Co., Deloitte и KPMG.
отменено требование о получении вида на жительство в Республике Узбекистан для осуществления инвестиций в виде приобретения объектов недвижимости (кроме земельных участков) для граждан иностранных государств;
Ориентация этих приватизационных процессов на интересы народа приведёт к новому этапу реформ.
В частности, в рамках компании «народное IPO» по принципу «одна акция - один лот» будет выставлено на открытые и прозрачные для наших граждан торги в среднем 2 процента пакетов акций 40 крупнейших предприятий нашей страны.
В целях создания возможности участия всех слоев населения в «народном IPO» будут использованы текущие возможности электронной торговой платформы «E-auksion», ставшей популярной среди граждан и удобной для пользователей.
Торговая платформа «E-auksion» выступает народным «мостом» между нашими гражданами и фондовым рынком. При этом создается возможность:
• идентификация заявителей в режиме 24/7 через платформу (ЭЦП, One ID и Mobile-ID);
• открытие счета депо;
• выбора профессионального брокера и заключения с ним договора;
• привлечение профессиональных участников фондового рынка и Центрального депозитария, а также международных консультантов.
Права заявителей при покупке акций на платформе гарантируются через систему Эскроу.
Платежи и расчеты производятся через биллинговую систему платформы без участия человеческого фактора.
Ожидается, что торговая платформа «E-auksion» станет положительным изменением в развитии фондового рынка, за счет использования ее текущих возможностей, популярности и инфраструктуры.
Новые ресурсы, пользующиеся высоким спросом, вводятся на фондовый рынок республики через народное IРО.
Также, в соответствии с другими программами приватизации, будет проведено публичное размещение части пакетов акций более 20 предприятий, таких как АО «Узбекистон металлургия комбинати», АО «Узбекистон хаво йуллари» и АКБ «Микрокредитбанк», будет проведено первичное (IPO) и (или) вторичное (SPO) размещение их акций на РФБ «Ташкент».
При этом для клиентов, являющимся резидентами или нерезидентами Республики Узбекистан, создана возможность дистанционного открытия счетов депо в ценных бумагах без их личного участия.
IV. Заключительная часть:
Пользуясь случаем, мы призываем всех инвесторов и активных предпринимателей не упускать удобные и прибыльные инвестиционные возможности данных приватизационных реформ.
Как сказал глава нашего государства в своем Обращении к Олий Мажлису и народу Узбекистана от 20 декабря 2022 года, «если народ будет богатым, то и государство будет богатым и могущественным», так мы призываем всех соотечественников активно участвовать в «народном IPO» и получить дополнительный источник высокого дохода, инвестируя свои сбережения!