Иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форумида давлат иштирокидаги корхоналар бошқаруви масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 27-28 апрель кунлари пойтахтда бўлиб ўтган иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми (TIIF-2023) доирасида "Давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувни трансформация қилиш, ривожланиш учун "тезкор қадамлар"" панель муҳокамасида Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков маъруза билан иштирок этди. Маърузанинг тўлиқ матни ва тезислари:
“Тошкент халқаро инвестиция форуми”да Давактив агентлиги директори
А.Ж. Ортиковнинг нутқи
I. Кириш қисми:
Ассалому алайкум ҳурматли форум иштирокчилари!
Давлатимиз раҳбари бошчилигида сўнгги йилларда иқтисодиётимизни ривожлантиришга қаратилган жадал ислоҳотлар олиб борилмоқда!
Давлат иштирокидаги корхоналарининг фаолиятини тўлиқ бозор механизмларига ўтказиш, корпоратив бошқарувнинг замонавий услубларини жорий этиш ва хусусий тадбиркорлик ривожланган иқтисодиётнинг тармоқларида улар сонини кескин камайтириш ушбу тизимли ислоҳотларнинг ажралмас қисмига айланди.
II. Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш бўйича:
Давлат иштирокидаги корхоналарни фаолиятининг самарадорлигини ҳамда шаффофлигини таъминлаш мақсадида қуйидаги тизимли ислоҳотлар амалга оширилди.
кузатув кенгаши ва ижро этувчи орган аъзоларини ваколат муддати уч йилга узайтирилди.
Эндиликда, Давактив агентлиги иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгашига давлат улуши бўйича аъзолик учун номзодларни жалб этиш рақобат тамойилларига мувофиқ танлов асосида амалга оширилади!
Илк бор, жорий йил 20 апрель куни, Давактив агентлиги “Трест-12” АЖ, “Қишлоқ қурилиш инвест” МЧЖ  ва “Ўзоғирсаноатлойиҳа” АЖ каби 61 та корхоналарнинг кузатув кенгашига давлат улуши бўйича 306 нафар аъзоликка номзодларни жалб этиш юзасидан танлов эълон қилинди.
Шу билан бирга, бундан буён давлат иштирокидаги корхоналарнинг раҳбари ва унинг ўринбосарларини тайинлаш (сайлаш) танлов асосида амалга оширилади.
корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига давлат органлари ходимлари сонини камайтириш ҳисобига камида бир нафар мустақил аъзо киритилиши белгиланди. Бугунги кунда “Навоий кон-металлургия комбинати” АЖ, “Ўзбекистон аеропортлари” АЖ ва “Навоийуран” ДК каби 57 та корхоналарда 87 нафар мустақил аъзолар мавжуд;
давлатнинг корхона фаолиятида иштирок этиш учун махсус ҳуқуқи, яъни “Олтин акция” бекор қилинди;
Давактив агентлиги давлат иштирокидаги корхоналарнинг йиллик молиявий ҳисоботлар таҳлилини 2022 йилда илк маротаба Давактив агентлигининг расмий веб саҳифаларида чоп этиш амалиётини жорий этди.
Бунда, 2021 йил якунига кўра 1 770 та давлат иштирокидаги корхоналарни молиявий ҳисоботлар таҳлили натижаси бўйича, “Навоий кон-металлургия комбинати” АЖ, “Олмалиқ кон-металлургия комбинати” АЖ ва “Ўзбекнефтегаз” АЖ каби 20 та энг юқори соф фойда олган ҳамда 10 та энг кўп дивиденд тўлаган, “Ўзтрансгаз” АЖ, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва “Тошиссиққуввати” АЖ каби 20 та энг кўп зарар кўрган корхоналар рўйхати шакллантирилган.
Мазкур амалиёт бундан буён доимий равишда шакллантирилиб, ҳар йили 1 августга қадар Давактив агентлигининг расмий веб-сайтида эълон қилиб борилади.
Мустақил Ўзбекистон тарихида илк бор “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинди, унда хусусан:
• мулкдор ва тартибга солиш вазифалари ажратилди;
• давлат мулки республика ва муниципал мулкка тоифаланади;
• давлат ва хусусий корхоналарга тенг шарт-шароитлар яратиш ҳамда давлат корхоналарига имтиёзлар ва преференциялар берилмайди;
• давлат иштирокидаги корхоналарни ташкил этишга чеклов ўрнатилди, улар давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ бўлган тақдирда ташкил этилади;
• Давактив агентлиги давлат мулкини бошқариш соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга оширади;
• Давактив агентлиги давлат мулкини бошқариш самарадорлиги бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига бир йилда камида бир марта ҳисобот бериб боради;
• давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ ҳар йили 1 октябрга қадар реализация қилинадиган корхоналар рўйхати тасдиқланади.
III. Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш бўйича:
Давлат раҳбарининг 2020 йил 29 декабрдаги Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтириш зарурати алоҳида қайд этилган.
Шу мақсадда, охирги икки йилда юртимизда бу соҳада катта ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, ўтган ўн йил (2010-19)да 1,2 триллион сўмлик давлат активларини сотишдан тушум бўлган бўлса, 2022 йилнинг ўзида хусусийлаштириш ҳажми 11,3 триллион сўмга етди. Яъни, сўнгги бир йилда ўн йил давомида қилинган ишлардан 10 карра кўп натижага эришилди.
Ушбу саъй-ҳаракатлар натижасига кўра тегишли қарорлар доирасида 500 дан ортиқ давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш ва қарийб 600 та корхонани қайта ташкил этиш ва тугатиш орқали давлат иштирокидаги корхоналар сони 40 фоизга қисқартирилди.
Давлат раҳбарининг 2022 йил 20 декабрдаги Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида:
• фаол инвестицияларни жалб қилишда хусусийлаштириш ва давлат-хусусий шериклик имкониятларидан тўлиқ ва самарали фойдаланиш зарурлиги;
• навбатдаги катта хусусийлаштириш доирасида бир мингга яқин корхона савдога чиқарилиши;
• юртдошларимиз орасида юз минглаб мулкдорлар, акциядорлар пайдо бўлиши ва ўз омонатларини инвестиция қилиб, юқори даромадларга эришишлари учун халқчил IPO ташкиллаштирилиши таъкидланган.
Шунга кўра, “сот ёки тушунтир” тамойили асосида 30 мингдан ортиқ давлат иштирокидаги корхоналар ва давлат муассасалари хатловдан ўтказилди ва янги йирик хусусийлаштириш дастури шакллантирилди.
Унга кўра, “1000 + 1000 + 40” хусусийлаштириш дастури ишлаб чиқилди. Бу 1000 та корхоналардаги улушларни 1000 та кўчмас мулк объектларини савдоларга чиқариш ва 40 та стратегик аҳамиятга эга бўлган корхоналарнинг улушларини АйПиОга чиқариш.
Ушбу дастур иқтисодиётнинг барча тармоқларини қамраб олганлиги, давлатнинг тизимли хусусийлаштириш жараёнларини давом эттиришга бўлган қатъиятли сиёсий иродасидан далолат беради ва ортга қайтмас хусусиятга эга.
Катта катта давлат корхоналарини хусусийлаштириш бўйича тегишли ишлар бошланган, мисол учун “Ўзбекнефтегаз” АЖ, “Uzbekistan airways” АЖ, “ИЭС” АЖ ва “Навоийазот” АЖ каби корхоналарни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун тегишлиги бўйича Халқаро молия корпорациясини стратегик маслаҳатчи, Rothschild & Co., Deloitte ва KPMG компанияларини жалб қилинган.
хорижий давлатлар фуқароларига кўчмас мулк объектларини (бундан ер участкаси мустасно) сотиб олиш тарзида инвестиция киритишда Ўзбекистон Республикасида яшаш гувоҳномасини олиш талаби бекор қилинди;
Мазкур хусусийлшатириш жараёнларининг халқ манфаатларига қаратилганлиги ислоҳотларнинг янги босқичига олиб чиқади.
Хусусан, “битта акция – битта лот” тамойили асосидаги “халқ IPOси” компанияси доирасида мамлакатимиздаги энг йирик 40 та корхоналарнинг ўртача 2 фоиз акциялар пакети тартиби асосида ўз аҳолимиз учун очиқ ва шаффоф савдога чиқарилади.
“халқ IPOси”да иштирок этиш учун аҳолини барча қатламларига имконият яратиш мақсадида фуқаролар ўртасида оммалашишга улгурган ва фойдаланувчиларга қулай бўлган “E-auksion” платформасининг жорий имкониятларидан фойдаланилади.
“E-auksion” савдо платформаси халқимиз ва фонд бозори ўртасидаги халқчил “кўприк” вазифасини бажаради. Бунда:
• платформа орқали талабгорлар 24/7 режимда идентифиқация қилиш (ЭРИ, One ID ва Mobile-ID);
• депо ҳисоб рақам очиш;
• профессионал брокерни танлаб, улар билан шартнома тузиш;
• фонд бозорининг профессионал иштирокчилари ва Марказий депозитарий ҳамда халқаро маслаҳатчилар жалб қилиш имкониятлари яратилади.
Акция сотиб олишда талабгорлар ҳуқуқлари платформадаги Эскроу тизими орқали кафолатланади.
Тўловлар ва ҳисоб-китоблар инсон омилисиз платформанинг биллинг тизими орқали амалга оширилади.
“E-auksion” савдо платформаси жорий имкониятлари, оммабоплиги ва инфратузилимасидан фойдаланиш орқали фонд бозори ривожига ижобий ўзгариш бўлиши кутилмоқда.
Халқ IРОси орқали республика фонд бозорига талаб юқори бўлган янги ресурслар киритилади.
Шунингдек, бошқа тегишли хусусийлаштириш датурларига мувофиқ “Ўзбекистон металлургия комбинати” АЖ, “Uzbekistan airways” АЖ ва Микрокредитбанк” АТБ каби 20 дан ортиқ корхоналар акция пакеталининг бир қисми “Тошкент” РФБда акцияларининг бирламчи (IPO) ва (ёки) иккиламчи (SPO) оммавий таклифи ўтказилади.
Бунда, Ўзбекистон Республикасининг резидентлари ёки норезидентлари бўлган мижозлар учун уларнинг шахсий иштирокисиз қимматли қоғозлар учун депо ҳисобварақларини масофадан туриб очиш имкониятини яратилган.
IV. Якуний қисми:
Шу фурсатдан фойдланиб, барча инвесторлар ва ишбилармон тадбиркорларни хусусийлаштириш ислоҳотларидаги қулай ва келгусида сармоя келтирадиган инвестия имкониятларини қўлдан бой бермасликка чорлаймиз.
Давлат раҳбаримизнинг 2022 йил 20 декабрдаги Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида “халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади” деб таъкидланганидек, “халқ IPOси” компаниясида фаол иштирок этиб, ўз омонатларини инвестиция қилиш орқали қўшимча юқори даромад манбаига эга бўлишга чақириб қоламиз!

Management of state-owned enterprises discussed at the second Tashkent International Investment Forum
In the framework of the second Tashkent International Investment Forum (TIIF-2023), held in the capital on 27-28 April this year, the Director of the State Assets Management Agency Akmalkhon Ortikov participated in the panel session on "Transformation of corporate governance in state-owned enterprises, "quick steps" for development". Full text and abstracts of the speech:
Speech by A.J. Ortikov, Director of the State Assets Agency at Tashkent International Investment Forum
I. Introductory part:
Good afternoon, dear participants and guests of the Forum!
In recent years, under the leadership of our Head of State we have been implementing the accelerated reforms aimed at the development of our economy!
An integral part of these systemic reforms has been the transition of enterprises with state participation to full-fledged market mechanisms, the introduction of modern methods of corporate governance, and a sharp reduction of their number in the sectors where private enterprise is developing.
II. On the reform of state-owned enterprises:
In order to ensure efficiency and transparency in the operations of state-owned enterprises, the following systemic reforms have been implemented:
The term of office of members of the supervisory board and the executive body was extended by three years.
For the first time, the practice of recruiting candidates for state-owned shareholding members of the supervisory boards of enterprises with state participation was introduced on a competitive basis, in accordance with competitive principles!
For the first time, on 20 April this year, UzSAMA announced a tender to attract 306 candidates for membership of supervisory boards of 61 state-owned companies, such as Trest-12 JSC, Kishlok Kurilish Invest Ltd. and Uzogirsanoatloiha JSC.
At the same time, from now on, the appointment (election) of the head of an enterprise with state participation and its deputies will be carried out on a competitive basis.
The decision has been made to include at least one independent member on the supervisory board of an enterprise due to the reduction in the number of state-owned employees. To date, there are 87 independent members in 57 enterprises, such as the Navoi Mining and Metallurgical Plant JSC, the Uzbekiston Aeroportlari JSC and the Navoiuran State Enterprise;
The special right of the state, i.e. the Golden Share, to participate in the activities of the enterprise was abolished;
UzSAMA for the first time in 2022 introduced the practice of publishing the analysis of annual financial reports of enterprises with state participation on the official pages of UzSAMA.
Thus, according to results of analysis of financial reports for the end of 2021 among 1770 enterprises with state participation, a list of 20 enterprises with the highest profit was formed, such as Navoi Mining and Metallurgical Plant JSC, JSC Almalyk mining and smelting plant and JSC Uzbekneftegaz, 10 enterprises with the most dividends paid, and 20 enterprises with the most losses, such as JSC Uztransgaz, JSC Uzbekiston Milliy Elektr tarmoklari and JSC Toshissikkuvvati.
From now on, this report will be formed on a permanent basis and will be published annually by 1 August on the official website of UzSAMA.
For the first time in the history of independent Uzbekistan, the Law on State Property Management has been adopted and the following has been put into practice:
• The functions of ownership and regulation are separated;
• State property is divided into republican and municipal property;
• Equal conditions for public and private enterprises have been created, and no additional privileges or preferences have been granted to state-owned enterprises;
• Establishment of enterprises with state participation is restricted and they are created if they meet the ownership criteria of state property;
• UzSAMA implements a unified state policy in the management of state assets;
• UzSAMA reports at least once a year to the President of the Republic of Uzbekistan and the Cabinet of Ministers and the Chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on the effectiveness of state property management;
• The list of enterprises to be sold under the state property criteria is approved annually by 1 October;
III. On reducing State participation in the economy:
The Head of State address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on 29 December 2020 and stressed the need to reduce State participation in the economy.
In order to achieve this goal, much has been done in the last two years in our country in this area. In particular, during the last ten years (2010-19), proceeds from sales of state assets made up 1.2 trillion soums and in 2022 the volume of privatization reached 11.3 trillion soums. In other words, 10 times more results were achieved in the last year than in ten years.
As a result of these efforts, the number of enterprises with state participation has decreased by 40 percent by privatizing over 500 enterprises with state participation, as well as by reorganizing and liquidating some 600 enterprises.
The Head of the country addressed to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan of 20 December 2022:
• emphasised the need to make full and effective use of privatisation and public-private partnership opportunities in attracting active investment;
• the sale of about 1,000 enterprises as part of the next big privatization;
• the emergence of hundreds of thousands of owners and shareholders among our compatriots, as well as the organization of a people's IPO to invest their savings and achieve high profits.
Accordingly, more than 30,000 state-owned enterprises and state institutions were accounted for, and a new large-scale privatization program was created according to the "sell or explain" principle.
According to it, a privatisation programme "1000 + 1000 + 40" was developed. It includes the sale of shares in 1,000 enterprises, 1,000 real estate objects, and the placement of shares in 40 strategically important enterprises on the IPO.
The fact that this programme covers all sectors of the economy testifies to the strong political will of the state to continue systematic privatisation processes and is irreversible.
Appropriate work has begun on the privatisation of large state enterprises; for example, the International Finance Corporation, Rothschild & Co., Deloitte and KPMG have been engaged as a strategic consultant to develop a privatisation strategy for enterprises such as JSC Uzbekneftegaz, JSC TPP and JSC Navoiazot.
The requirement for foreign nationals to obtain a residence permit in Uzbekistan in order to invest in real estate (other than land) has been abolished;
The orientation of these privatisation processes towards the interests of the people will lead to a new phase of reforms.
In particular, within the framework of the "people's IPO" on the principle of "one share - one lot" will be put up for open and transparent auction for our citizens an average 2 per cent of blocks of shares of 40 largest companies in our country.
In order to create opportunities for all segments of the population to participate in the "people's IPO", the current capabilities of the E-auksion electronic trading platform, which has become popular among citizens and user-friendly, will be used.
The "E-auksion" trading platform acts as a public "bridge" between our citizens and the stock market. At the same time, it creates the opportunity to:
• Identification of applicants 24/7 through the platform (EDS, One ID and Mobile-ID);
• opening of a securities account;
• choosing a professional broker and concluding an agreement with him;
• involvement of professional stock market participants and the Central Securities Depository, as well as international consultants.
Applicants' rights when purchasing shares on the platform are guaranteed through the Escrow system.
Payments and settlements are made through the platform's billing system without the involvement of the human factor.
The E-auksion trading platform is expected to be a positive change in the development of the stock market by leveraging its current capabilities, popularity and infrastructure.
New resources that are in high demand are being introduced to the country's stock market through the people's IRO.
Also, in line with other privatization programmes, the public offering of a part of shares of over 20 entreprises, such as Uzbekistan Metallurgy Combine JSC, Uzbekistan Havo Yullari JSC and Microcreditbank JSC, will be held through initial public offering (IPO) and (or) through secondary public offering (SPO) of their shares at Tashkent Stock Exchange.
At the same time, an opportunity has been created for customers who are residents or non-residents of the Republic of Uzbekistan to remotely open securities accounts without their personal involvement.
IV. Concluding part:
We take this opportunity to urge all investors and active entrepreneurs not to miss convenient and profitable investment opportunities of these privatisation reforms.
As the Head of our state in his Address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan from 20 December 2022 said, "If the people will be rich, then the state will be rich and powerful", so we urge all our compatriots to actively participate in the "people's IPO" and receive an additional source of high income, investing their savings!