“Uzbekistan airways” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Uzbekistan airways” АЖни (кейинги ўринларда - Актив) хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган маҳаллий ва хорижий талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 17 сентябрь куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Шохрух Охунов, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш департаменти бошлиғи;
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Битим бўйича ишлар Консультант, Буюртмачи ва Актив вакиллари ўртасида яқин ҳамкорликда амалга оширилиши кутилмоқда, зарур ҳолларда эса маълумотлар йиғишда Актив жамоасига амалий кўмаклашиш ва Активга ташриф буюришлари мумкин.
Ушбу ҳужжатда келтирилган материаллар ва маълумотлар лойиҳанинг фақат энг муҳим томонларининг дастлабки хулосаси ва Консультантдан хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича кутилиши мумкин бўлган ишлар ҳажми тўғрисида умумий маълумот сифатида хизмат қилишига мўлжалланган.
“Uzbekistan airways” АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш юзасидан Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган ривожланиш стратегиясини амалга ошириш, хусусан, иқтисодиётда рақобатни таъминлаш, тадбиркорлик субъектлари учун тенг шароитлар яратиш, бозор муносабатларига тўлиқ ўтишни жадаллаштириш, миллий иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини ошириш, шунингдек, хусусий инвестицияларнинг кескин ўсишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 8 апрелдаги ПФ–101-сон Фармонида қуйидагилар белгиланган:
"в) ..."Uzbekistan airways" АЖ устав капиталидаги 51 фоиз ва ундан юқори миқдордаги давлат улушининг савдога чиқарилишини, шу жумладан акцияларини оммавий жойлаштириш (IPO)..."
Шу муносабат билан, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан "Uzbekistan airways" АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш учун танлов асосида консультант (кейинги ўринларда - Консультант) жалб қилинади.
Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси тармоғида активларни хусусийлаштириш қуйидаги мақсадларга эришишга қаратилган:
• Тармоқда рақобатни ривожлантириш ва унда давлат иштирокини қисқартириш;
• Табиий, молиявий, техник ва меҳнат ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш;
• Тармоқни ривожлантириш учун хусусий инвестицияларни жалб қилиш ҳажмини кўпайтириш.
Компания “O’zbekiston havo yo’llari” Ўзбекистон Республикаси миллий авиякомпаниясининг хизмат кўрсатиш белгиси ва савдо белгисининг мутлоқ ҳуқуқий вориси ҳисобланади.
"Uzbekistan airways" АЖ – Ўзбекистон Республикаси авиацияси ва халқаро қоидаларининг низомига мувофиқ йўловчиларни ва ҳар қандай турдаги почталарни  ҳаво кемалари орқали ташиш бўйича хизматларни тақдим этади.
"Uzbekistan airways" АЖ 50 нафардан ортиқ белгиланган йўналишларда, жумладан Европа, Осиё ва Шимолий Америка мамлакатларига мунтазам равишда рейсларни амалга оширади. Авиакомпаниянинг ваколатхоналари 20 дан ортиқ дунё шаҳарларида фаолият кўрсатади.
Компаниянинг асосий фаолиятидан ташқари, "Uzbekistan airways" АЖга тегишли "UZBEKISTAN AIRWAYS TECHNICS" МЧЖ (ҳаво кемаларига техник хизмат кўрсатиш), "UZBEKISTAN HELICOPTERS" МЧЖ (маҳсус авиация), "O‘QUV-MASHGULOT MARKAZI" МЧЖ (таълим фаолияти) ва "KETRING" МЧЖ (борт учун озиқ-овқатлар етказиш) каби таркибий корхонлари мавжуд.
2021 йил якунига кўра компания 6,3 трлн. сўм миқдоридаги соф тушумга, 53,7 млрд. сўм миқдоридаги соф фойдага, шунингдек 4,2 трлн. сўм миқдоридаги устав капиталига эга.
Компаниянинг марказий офиси Тошкент шаҳар, Миробод тумани, А.Темур кўчасида жойлашган.
Хизматлар ҳажми:
Ушбу лойиҳа доирасида консультант хизматларининг кўлами 2 босқичда амалга оширилади.
1-босқич: Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси соҳасининг таҳлили, шунингдек:
1. Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси бозори ва минтақадаги давлатларда ҳаво транспорти таҳлили, жумладан:
1.1. Минтақадаги давлатларда (МДХ, Шарқий Европа, Марказий Осиё, Жанубий Осиё, Яқин Шарқ, Хитой ва бошқалар) ҳаво транспорти бозорларининг таҳлили ва хусусиятлари, минтақадаги алоҳида давлатларнинг фуқаро авиацияси соҳасидаги транспорт сиёсатини жорий этиш тажрибаси.
1.2. Авиаташувлар бўйича Ўзбекистондаги йўловчи ва юк ҳаво транспорти бозори ва уни ривожланиш истиқболлари таҳлили, Ўзбекистон ва минтақада (МДХ, Шарқий Европа, Марказий Осиё, Жанубий Осиё, Яқин Шарқ давлатлари, Хитой ва бошқалар) йўловчи ва юк ташиш бўйича мавжуд прогнозларни таҳлил қилиш ва умумлаштириш.
2. Лицензиялаш механизмлари ва авиаташувлар бозорига киришни тартибга солиш масалаларига алоҳида эътибор қаратган ҳолда фуқаро авиацияси соҳасидаги корхоналар фаолиятини тартибга солувчи Ўзбекистон Республикасининг норматив-ҳуқуқий базасини таҳлил қилиш ва ушбу соҳада келгусида янада рақобат муҳитини шакллантириш бўйича норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштириш бўйича маслаҳатлар.
3. Икки томонлама ва кўп томонлама (агар мавжуд бўлса) давлатлараро ва ҳукуматлараро Ўзбекистон ва бошқа давлатлар ўртасида ҳаво қатновлари бўйича тузилган  шартномаларни таҳлил қилиш, Европа ва Осиё, шу жумладан Марказий Осиё минтақасида ҳаво транспорти бозорларини либераллаштириш бўйича кузатилаётган тенденцияларни баҳолаш.
4. Давлат ҳокимияти органлари томонидан фуқаро авиацияси соҳасини ислоҳ қилиш ва фуқаро авиацияси инфратузилмасини ривожлантириш бўйича эълон қилинган чора-тадбирларни ва уларни мазкур соҳада рақобат кучайишига ва активларни хусусийлаштириш жараёнига потенциал таъсирини таҳлил қилиш.
5. Халқаро амалиёт ва турли мамлакатларда (камида учта мамлакатда) фуқаро авиацияси бозорида жорий этилган тартибга солиш моделлар таҳлили.
6. Хусусийлаштиришнинг асосий параметрлари кўрсатилган дунёдаги ўхшаш компанияларни муваффақиятли хусусийлаштириш мисолларини (Ўзбекистон шароитида ушбу хусусийлаштириш лойиҳасини амалга оширишда инобатга олиниши лозим бўлган хусусийлаштириш вазифалари, хусусийлаштирилган объектларнинг хусусиятлари, хусусийлаштириш усули, жалб қилинган инвесторлар таҳлили, битимлар шартлари, инвестиция мажбуриятлари, давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чоралари, хусусийлаштиришнинг бошқа амалдаги жиҳатлари) ва ундан олинган натижаларни таҳлил қилиш.
7. Барча таҳлиллар асосида Ўзбекистон фуқаро авиацияси соҳасида транспорт сиёсати бўйича тавсиялар бериш. Тавсиялар фуқаро авиациясида арзон нархларда хизмат кўрсатишга қодир ишончли ва рақобатбардош соҳани ривожлантиришга ва ушбу соҳада рақобатни ривожлантиришнинг меъёрий-ҳуқуқий базасини такомиллаштиришга қаратилган бўлиши керак.
1-босқични амалга ошириш доирасида тегишли вазирлик ва идора, шунингдек, фуқаро авиациясининг етакчи субъектлари вакилларидан иборат Ишчи гуруҳ тузилади. Ишчи гуруҳнинг асосий вазифаси Косультантга соҳанинг жорий ҳолати тўғрисида зарур маълумотларни тақдим этиш ва Косультант билан олинган тушунча ва хулосаларни муҳокама қилишдан иборат бўлади.
1-босқич натижаларига кўра, Консультант 1-7 банларга мувофиқ таҳлил ва тавсияларни ўз ичига олган таҳлилий ҳисоботни тақдим этиши лозим. Ҳисобот рус ва инглиз тилларида PDF форматда тайёрланиши керак (мажбурий – MS Word форматида ва зарур бўлганда MS Excel, PowerPoint форматларида бўлиши керак).
2-босқич: “Uzbekistan airways” АЖнинг хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш:
Буюртмачи 1-босқич бўйича ҳисоботни тасдиқлаганидан сўнг Консультант 2-босқичга ўтади.
Буюртмачи 1-босқич натижаларига кўра, 2-босқичда иш ҳажмини ўзгартириш (шу жумладан, камайтириш) ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади. Шу билан бирга, иш ҳажми ва консультантчининг иш ҳақи миқдоридаги ўзгаришларни буюртмачи ва консультант ўртасидаги шартномага қўшимча ва ўзгартиришлар киритмасдан амалга оширилмайди.
2-босқич иш ҳажми қуйидагиларни ўз ичига олади:
1. “Uzbekistan airways” АЖ инвестиция олди диагностикаси (предынвестиционная диагностика), шу жумладан:
1. Компания ва унинг таркибидаги корхоналарнинг ташкилий тузилмасини таҳлили;
2. консолидация даражасида, Компаниянинг тузулмавий ташкилотлари ва/ёки бизнес сегментлари кесимида сўнги 3 йил давомида молиявий ҳолати ва молиявий натижаларни таҳлил қилиш (бошқарув ҳисоби маълумотлари, бухгалтерия ҳисобининг Миллий стандартлари ва/ёки МҲХС асосида);
3. асосий фаолият кўрсаткичлари ва уларни бошқа давлатлар, биринчи навбатда қўшни мамлакатлардаги ўхшаш компаниялар кўрсаткичлари билан таққослаш (ҳаво кемасининг тури ва сони, йўловчи ташиши ҳажми, хизматлар сони, маршурут йўналишининг тармоқланиши);
4. минтақадаги ҳаво транспорти бозорининг айрим сегментларида компаниянинг рақобатбардош позициясини таҳлил қилиш;
5. Компаниянинг халқаро фонд биржалари ва капитал бозорлари талабларига мувофиқлигини юқори даражада таҳлил қилиш;
6. компаниянинг жорий операцион моделини таҳлил қилиш ва компаниянинг ривожланишига таъсир кўрсатадиган чекловларни аниқлаш (таҳлил ўз ичига маршурут тармоғини режалаштириш жараёнларини тўғрисида умумий маълумот, ҳаво кемалари паркини режалаштириш ва ушбу режани амалга ошириш, даромадларни бошқариш, индивидуал савдо каналларини бошқариш ва уларнинг самарадорлиги, парвоз экипажини бошқариш, самалётларга техник хизмат кўрсатиш жараёнини бошқариш ва бошқаларни ўз ичига олиши лозим).
2. 1-банд ва 1-босқични таҳлили натижаларига кўра, консультант “Uzbekistan airways” АЖнинг давлат улушини сотиш бўйича тавсиялар бериш, консультантнинг тавсияси Давалт улушининг консолидацияланган даражада сотиш мақсадга мувофиқлиги ва унинг мақбул миқдори ва реализация қилиниши мумкин бўлган индикатив қиймати.
3. Консультант томонидан “Uzbekistan airways” АЖнинг давлат улушини консолидацияланган даражада сотиш мақсадга мувофиқ эмас деб хулоса берилганда, Консультант давлат улушини Компаниянинг таркибий индивидуал активлар даражасида сотиш юзасидан тавсиялар бериши лозим. Шу билан бирга, барча шўба корхоналар учта гуруҳга бўлиниши лозим:
• хусусийлаштиришга тайёр корхоналар (1-гуруҳ);
• сотишдан олдинги тайёргарликдан ўтиши керак бўлган корхоналар (2-гуруҳ);
• хусусийлаштириш мақсадга мувофиқ бўлмаган корхоналар (3-гуруҳ).
4. Консультант 1-гуруҳ корхоналарининг ҳар бири учун қуйидаги масалаларни акс эттирувчи хусусийлаштириш йўл харитасини ишлаб чиқиши лозим:
1. Сотишнинг мақсадга мувофиқлигини асослаш ва сотишнинг мақбул улуши бўйича таклиф тайёрлаш;
2. индикатив қиймат таҳлили;
3. активларни сотишнинг энг мақбул усули бўйича маслаҳатлар (IPO ёки стратегик инвесторларга сотиш);
4. кейинги жараёнларни ташкил этиш ва талаб этиладиган муддатлари бўйича тавсиялар бериш.
Агар консультант томонидан улушни IPO орқали сотиш тавсия этиладиган бўлса, консультантнинг тавсияси қуйидагиларни ўз ичига олиши лозим:
• IPO доирасида сотиладиган ҳар бир компания акциялари пакети ҳажми ва IPO ўтказиш учун фонд биржаси бўйича аниқ ва бирмаъноли тавсиялар;
• рақобат муҳитига киришда компания қийматининг қиёсий таҳлили ва таққосланадиган очиқ компанияларнинг қийматини ҳисобга олган ҳолда сотиш нархи бўйича потенциал мукофот/чегирма миқдорини аниқлаш бўйича тавсиялар;
• таққосланадиган компанияларнинг сўнги жойлашувини таҳлил қилиш орқали IPO учун потенциал бозор талабининг умумий таҳлили.
5. Консультант 2-гуруҳ корхоналарининг ҳар бири учун қуйидаги масалаларни акс эттирувчи Хусусийлаштириш йўл харитасини тузади:
1. актив ҳозирда сотувга тайёр эмаслиги тўғрисидаги хулосани асослаш, шу жумладан корхоналарнинг молиявий ҳолатини, солиқ, ҳуқуқий ва экологик хавфларнинг мавжудлигини таҳлил қилиш;
2. активни хусусийлаштиришга имкон берадиган қонунчилик базасидаги мумкин бўлган ўзгаришлар бўйича тавсиялар (агар зарур бўлса);
3. асосий активдан алоҳида сотилиши мумкин бўлган носоҳавий активлар бўйича тавсиялар.
6. Давлат улушини хусусийлаштиришнинг юқоридаги усулларининг ҳар бири учун Консультант хусусийлаштиришнинг мамлакат иқтисодиётига таъсирини пул тушумларининг индикатив миқдор кўринишида баҳолайди.
7. Консультант 3-гуруҳ бўйича ўрта/узоқ муддатли истиқболда сотишнинг мақсадга мувофиқ эмаслигини кўрсатадиган сабабларни, шунингдек активни давлат мулкида сақлашнинг иқтисодий самарасини таҳлили қилиши лозим.
2-босқичнинг натижалари:
• “Uzbekistan airways” АЖнинг консолидациялашган даражада ёки алоҳида активлар кесимида хусусийлаштиришнинг мақсадга мувофиқлигини таҳлил қилган ҳолда инвестиция олди диагностикаси (предынвестиционная диагностика);
• Давлат улушини консолидациялашган ёки активлар кўринишида сотиш бўйича йўл хариталари.
Барча ҳужжатлар рус ва инглиз тилларида PDF форматда тақдим этилиши лозим.
Ушбу техник топшириқда 1- ва 2-босқичларда таклиф қилинган тавсияларни амалга ошириш/татбиқ этиш назарда тутилмаган.
Консультантга қўйиладиган талаблар:
1. Консультант фуқаро авиацияси соҳаси, биринчи навбатда авиакомпаниялар учун консалтинг хизматларини амалга оширишда етарли тажрибани намойиш этиши ва тавсифланган вазифаларни бажариш учун тайинланган асосий гуруҳ аъзоларини тақдим этиши лозим. Жамоа қуйидаги шартлардан камида биттасига жавоб берадиган бир кишини ўз ичига олиши керак:
• хусусийлаштиришга тайёргарлик кўриш ёки кредиторларни ҳимоя қилиш тартибининг бир қисми сифатида чуқур қайта қуриш жараёнидан ўтган қарор қабул қилувчи, консультант ёки авиация компанияси аъзоси сифатида шахсий иштирок этиш;
• фуқаро авиацияси соҳасидаги мутахассис, соҳани ривожлантиришнинг долзарб масалалари ва истиқболлари бўйича материалларни фаол равишда нашр этади.
1. Консультант бирлашиш бозоридаги битимларни, шу жумладан хусусийлаштириш жараёнлари доирасидаги битимларни қўллаб-қувватлаш бўйича етарли тажрибани намойиш қилиши лозим.
2. Консультант капитал бозорида етарли тажрибага ва акцияларни оммавий таклиф қилиш билан боғлиқ қоидалар бўйича билим даражага эга бўлиши лозим.
3. Консультант вазифани ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш учун етарли моддий ва инсон ресурсларига эга бўлиши лозим.
4. Халқаро тармоққа аъзо компаниялар учун ягона халқаро тармоққа аъзолик тамойили бўйича Консультантга алоқадор бир неча юридик шахсларнинг тажрибасини кўрсатишга рухсат этилади.
Консультант техник топшириқда белгиланган вазифаларни амалга ошириш учун субпудратчини жалб қилиш ҳуқуқига эга, шу билан бирга Консультант субпудратчининг иши учун жавобгар ҳисобланади.
Ваколатли органнинг қарорига мувофиқ Консультант кейинчалик ушбу активни хусусийлаштириш учун жалб қилиниши мумкин.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по разработке стратегии приватизации АО «Uzbekistan airways»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/«Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по разработке стратегии приватизации АО «Uzbekistan airways» (далее – «Актив»).
Всем местным и иностранным заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), до 18:00 (Ташкентское время) 17 сентября 2022 года.
Тел.: + 998-71-259-21-87; эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Сделки и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от Консультанта по разработке стратегии приватизации.
Запрос на предоставление предложений по разработке стратегии приватизации АО «Uzbekistan airways» (RfP)
В целях реализации Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы, в частности, путем обеспечения конкуренции в экономике, создания равных условий субъектам предпринимательства, ускорения полноценного перехода на рыночные отношения, повышения конкурентоспособности национальной экономики, а также увеличения объема частных инвестиций, Указ Президента Республики Узбекистан от 8 апреля 2022 года № УП-101 предусматривает (п.10 в):
«в) в срок до 1 сентября 2022 года начать работу по выставлению на торги государственной доли в размере 51 процента и более в уставном капитале АО «Uzbekistan airways», в том элекисле путем публичного размещения (IPO) акций;»
В связи с этим, Агентство по управлению государственными активами намерено привлечь, на основе конкурентной процедуры, консультанта для разработки стратегии приватизации АО «Uzbekistan airways» (далее - «Консультант»).
Приватизация активов в секторе гражданской авиации Республики Узбекистан нацелена на достижение следующих целей:
• развития конкуренции в секторе и сокращение участия в нем государства;
• повышения эффективности использования всех факторов производства, в т.ч. материальных, человеческих и финансовых, ресурсов;
• увеличения объема частных инвестиций для развития сектора.
Коротко об активе
АО «Uzbekistan airways» - предоставление услуг по перевозке воздушным транспортом пассажиров, багажа, грузов любого вида и почты, в соответствии с положениями международных правил и Авиационными правилами Республики Узбекистан.
Компания как правопреемник является обладателем исключительного права на товарный знак и знак обслуживания Национальной авиакомпании Республики Узбекистан «Узбекистон хаво йуллари».
АО «Uzbekistan airways» выполняет регулярные рейсы в более чем 50 пунктов назначения, в том числе страны Европы, Азии и Северной Америки. Представительства авиакомпании действуют более чем в 20 городах мира.
Помимо основной деятельности, в состав АО «Uzbekistan airways» входят, ООО "UZBEKISTAN AIRWAYS TECHNICS" (техническое обслуживание воздушных судов), ООО "UZBEKISTAN HELICOPTERS" (специальная авиация), ООО "O‘QUV-MASHGULOT MARKAZI" (образовательная деятельность) и ООО "KETRING" (бортовое питание).
По итогом 2021 года предприятия получило чистый доход в размере 6,3 трлн сум и чистую прибыль в размере 53,7 млрд сум, а также уставный фонд составляет 4,2 трлн сум.
Центральный офис компании расположен в городе Ташкент, Мирабадский район, ул. А.Темура.
Объем услуг Консультанта:
Объем услуг Консультанта в рамках настоящего Проекта будет разделен на 2 этапа:
Этап 1: Анализ сектора гражданской авиации Республики Узбекистан, региона и мира, включая, но не ограничиваясь этим:
1. Выполнить анализ рынка гражданской авиации Республики Узбекистан и воздушного транспорта в странах региона, включая:
1.1. Обзор и характеристика рынков воздушного транспорта в странах региона (страны СНГ, Восточной Европы, Центральной Азии, Южной Азии, Ближнего Востока, Китая и т.д.), опыт отдельных стран региона в реализации транспортной политики в области гражданской авиации.
1.2. Анализ рынка пассажирских и грузовых авиаперевозок Узбекистана по авиаперевозчикам и перспективы его развития, анализ и обобщение имеющихся прогнозов пассажирских и грузовых перевозок по Узбекистану и региону (страны СНГ, Восточной Европы, Центральной Азии, Южной Азии, Ближнего Востока, Китая и т.д.) в целом.
2. Провести обзор текущей нормативно-правовой базы Республики Узбекистан, регулирующей деятельность предприятий в секторе гражданской авиации с акцентом на механизмы лицензирования, а также вопросы регулирования доступа к рынку авиаперевозок и рекомендации по совершенствованию нормативно-правовой базы для дальнейшего развития конкуренции в данном секторе.
3. Анализ двусторонних и многосторонних (если имеются) межгосударственных и межправительственных соглашений о воздушном сообщении, заключенных между Узбекистаном и другими странами, оценка наблюдаемых тенденций в либерализации рынков воздушного транспорта в мире, странах Европы и Азии, в т.ч. в Центрально-Азиатском регионе.
4. Провести обзор мер по реформированию данного сектора, уже заявленных государственными органами мер по реформированию сектора гражданской авиации и развитию инфраструктуры гражданской авиации; их потенциальные влияние на развитие конкуренции в секторе и процессы приватизации активов.
5. Провести обзор международной практики и применяемых в разных странах (не менее трех) стран) моделей рынка регулирования в сфере гражданской авиации.
6. Анализ примеров успешной приватизации аналогичных компаний в мире с указанием основных параметров приватизации (задачи приватизации, характеристика приватизируемых объектов, метод приватизации, обзор привлеченных инвесторов, условия сделок, инвестиционные обязательства, государственные меры поддержки, прочие применимые аспекты приватизации, которые необходимо учесть для проведения приватизации в Узбекистане) и полученных результатов.
7. На основе всего проведенного анализа предложить рекомендации по транспортной политике в сфере гражданской авиации Узбекистана. Рекомендации должны быть направлены на развитие надежного и конкурентного сектора в Гражданской Авиации, способного предоставлять услуги по доступным ценам. и усовершенствованию нормативно-правовой базы для развития конкуренции данного сектора.
В рамках выполнения Этапа 1 будет создана Рабочая группа, включая представителей профильных министерств и ведомств, а также ведущих субъектов Гражданской Авиации. Основной задачей Рабочей группы будет предоставление Консультанту необходимой информации о текущем состоянии отрасли и обсуждение с Консультантом полученных гипотез и выводов.
По итогам проведения Этапа 1 Консультант должен предоставить аналитический отчет, включающий анализ и рекомендации согласно пп. 1-7. Отчет должен быть составлен на русском и английском языке в формате PDF в (обязательно - в формате MS Word, а там, где применимо – в формате MS Excel, PowerPoint).
Этап 2: Разработка стратегии приватизации АО «Uzbekistan airways»:
Консультант приступит к Этапу 2 после того, как Заказчик утвердит отчет по Этапу 1
Заказчик оставляет за собой право корректировать объем работ в рамках Этапа 2 (в том числе, в сторону уменьшения) в зависимости от результатов Этапа 1. При этом изменение объема работ и размера вознаграждения Консультанта не могут быть увеличены без заключения дополнительного приложения к договору между Заказчиком и Консультантом.
Объем работ по Этапу 2 включат в себя:
1. Предынвестиционная диагностика АО «Uzbekistan airways», включая:
1. анализ организационной структуры компании и входящих в нее структурных предприятий;
2. анализ финансового состояния и финансовых результатов за последние 3 года как на уровне консолидации, так и в разрезе дочерних предприятий и/или бизнес-сегментов (на основе данных управленческого учета, НСБУ и/или МСФО);
3. Анализ ключевых показателей эффективности и их сравнение с показателями аналогичных компаниями в других странах (вкл. тип и количество воздушных судов, объем пассажирооборота, количество услуг, разветвленность маршрутной сети);
4. анализ наличия конкурентной позиции у компании на отдельных сегментах рынка авиаперевозок на регионе;
5. верхнеуровневый анализ соответствия компании требованиям международных фондовых бирж и рынков капитала;
6. анализ текущей операционной модели компании и выявление ограничений, которые негативно влияют на развитие компании (анализ должен включать в себя обзор процессов планирования маршрутной сети; планирование парка воздушных судов и реализация этого плана; управление доходами; управление отдельными каналами продаж и их эффективность; управление летным составом; управление процессами технического обслуживания воздушных судов и т.д.).
2. По итогам результатов анализа пункта 1 и Этапа 1 Консультант должен:
Предоставить рекомендации относительно продажи государственной доли АО «Uzbekistan airways». Мнение Консультанта должно включать анализ целесообразности продажи доли на консолидированном уровне, c рекомендацией оптимальной доли продажи и возможной индикативной стоимости продажи.
3. В случае, если Консультант приходит к заключению, что продажа государственной доли АО «Uzbekistan airways» на консолидированном уровне является нецелесообразной, то Консультант должен предоставить рекомендации по дальнейшей продаже государственной доли на уровне индивидуальных активов. При этом все дочерние предприятия должны быть сегментированы на три группы:
• Предприятия, уже готовые к приватизации (Группа «1);
• Предприятия, которые должны пройти предпродажную подготовку (Группа «2);
• Предприятия, приватизация которых представляется нецелесообразной (Группа «3»).
4. Для каждого из предприятий Группы 1 Консультант должен составит Дорожную карту приватизации с отражением следующих вопросов:
1. Обоснование целесообразности продажи и предложение по оптимальной доле продажи;
2. Анализ индикативной стоимости;
3. Рекомендации в отношении оптимального способа продажи активов (IPO или продажа стратегическому инвестору);
4. Рекомендации по дальнейшей организации процесса и возможным срокам продажи.
В случае, если Консультантом будет рекомендована продажа методом проведения IPO, то мнение Консультанта должно включать:
• четкие и однозначные рекомендации по размеру пакета акций каждой из компаний для реализации в рамках IPO и фондовой бирже (площадке) для проведения IPO;
• Рекомендации по определению размера потенциальной премии/скидки по цене реализации при выводе компании в конкурентную среду с учетом сравнительного анализа стоимости компании и стоимости сопоставимых публичных компаний;
• Обзор потенциального рыночного спроса на IPO путем анализа недавних размещений сопоставимых компаний.
5. Для каждого из предприятий Группы 2 Консультант должен составить Дорожную карту приватизации с отражением следующих вопросов:
1. Обоснование вывода о текущей неготовности актива к продаже, включая анализ финансового состояния предприятия, наличие налоговых, юридических и экологических рисков;
2. Рекомендации по возможному изменению законодательной базы, которые позволят приватизировать актив (при необходимости);
3. Рекомендации в отношении непрофильных активов, которые возможно реализовать отдельно от основного актива;
6. Для каждого из рассмотренных выше вариантов реализации государственной доли, Консультант оценивает эффект от приватизации на экономику страны в виде индикативного размера денежных поступлений;
7. Для Группы 3 Консультант должен предоставить анализ причин, которые указывают на нецелесообразность продажи предприятий в среднесрочной/долгосрочной перспективе, а также расчет экономического эффекта от сохранения актива в государственной собственности.
Результатами Этапа 2 являются:
• Предынвестиционная диагностика АО «Uzbekistan airways» с анализом целесообразности приватизации государственной доли на консолидированном уровне или на уровне активов.
• Дорожные карты по продаже государственной доли на консолидированном уровне или на уровне активов.
Все документы должны быть предоставлены на русском и английском языке в формате PDF.
В данном техническом задании не предусматривается этап имплементации/внедрения рекомендации, предложенных на Этапах 1 и 2.
1. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в реализации консультационных услуг для сектора гражданской авиации, в первую очередь для авиакомпаний, и представить ключевых членов команды, назначенных для выполнения описанных задач. В состав команды должно входить не менее 1 человека, соответствующих хотя бы одному из следующих условий:
• личное участие в качестве лица, принимающего решения, консультанта или члена органов авиационной компании, которая прошла процесс углубленной реструктуризации в рамках подготовки к приватизации или в рамках процедуры защиты от кредиторов;
• специалист/консультант в области гражданской авиации, имеющий опыт консультирования авиакомпаний, и/или активно публикующий материалы по актуальным вопросам и перспективам развития отрасли.
2. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в сопровождении сделок в рамках процессов приватизации в СНГ.
3. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт работы на рынке капитала и достаточное знание правил и практик, связанных с публичным размещением акций.
4. Консультант должен гарантировать, что у него достаточно материальных
и человеческих ресурсов для своевременного выполнения задачи.
5. Для компаний-членов международной сети допускается указание опыта нескольких юридических лиц, аффилированных с Консультантом по принципу членства в единой международной сети.
Консультант имеет право привлекать субподрядную организацию для выполнения согласно техническому заданию, однако, ответственность за работу субподрядной организации несет сам Консультант.
Консультант в дальнейшем может быть привлечен в качестве консультанта по приватизации данного актива в соответствии с решением уполномоченного органа.