“Трест-12” АЖнинг 51,12% акциялар пакетини сотиб олиш бўйича мажбурий бўлмаган таклифларни қабул қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестисия компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Трест” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Трест) устав капиталидаги 51,12 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув). Deloitte халқаро компанияси ушбу битим бўйича UzAssets маслаҳатчиси вазифасини бажаради.
Трест Ўзбекистондаги энг номдор қурилиш компанияларидан бири бўлиб, 1979-йилдан буён фаолият олиб бормоқда. Компаниянинг Тошкент шаҳрида ўз ишлаб чиқариш-техник базаси, шунингдек, мураккаб техник вазифаларни бажаришга қодир бўлган кўп йиллик тажрибага эга, юқори малакали профессионал муҳандис ходимлари мавжуд. Компания катта қурилиш лойиҳаларини мустақил равишда амалга ошириш имкониятига эга бўлган техникалар паркига эга.
Трест бир неча ўнлаб муҳим объектлар қурилишларини амалга оширган, улар орасида жамоат бинолари (Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ва вазирликлар бинолари, Миллий кутубхона, Минор масжиди ва бошқалар), саноат объектлари (шу жумладан GM Powerstation заводи), Hyatt Regency меҳмонхона мажмуаси, Westminster университети ва бошқалар бор. Ҳозирги вақтда Трест 2021 ва 2022-йилларга мўлжалланган катта қурилиш ишлари буюртмаларига эга, Халқаро Ислом маркази, Жиззах ЭИЗда автомобил йиғиш заводи, Тошкент шаҳридаги қатор турар жой мажмуалари, Ўзбекистоннинг Қозоғистондаги элчихонаси қурилиши ва бошқалар шулар жумласига киради.
Компаниянинг қарз мажбуриятлари йўқ ва Ўзбекистондаги қурилиш пудратчилари электрон рейтингида "ББ" рейтингига эга.
Сотув жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Жараён манфаатдор харидорлардан таклифларни қабул қилиш ва бир ёки бир нечта манфаатдор иштирокчилар билан кейинги музокаралардан иборат бўлади.
Иштирокчиларга ўзбек, рус ёки инглиз  тилларидаги хат шаклида ўз қизиқишини билдириши (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) ва қуйидагиларни тасдиқловчи ҳужжатлар илова қилинган ҳолда юбориш сўралади:
битимни, шунингдек операцион фаолиятни ўз ва / ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имкониятга эгалиги тўғрисида;
муассислар ва бенефициарларга нисбатан жиноий иш қўзғатилмаганлиги ва терговларнинг мавжуд эмаслиги, Харидорнинг мансабдор шахсларининг исмлари сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаганлиги тўғрисида;
“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунига риоя қилиниши тўғрисида.
Аризалар ва санаб ўтилган ҳужжатларнинг тақдим этилиши Иштирокчига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни имзолаганидан сўнг, виртуал маълумотлар хонасига кириш ҳамда Deloitte томонидан тайёрланган маълумотларни батафсил ўрганиш имкониятини беради. Ушбу босқичда иштирокчиларга Мажбурий таклифга қўйиладиган асосий талабларни ўз ичига олган жараён хати ва акцияларни сотиб олиш бўйича олди-сотди шартномаси лойиҳаси ("Шартнома") тақдим этилади. Мажбурий бўлмаган таклифлар кўринишида аризаларни топширишнинг охирги муддати 2021-йил 17-октябр Тошкент вақти билан соат 18:00гача, мажбурий таклифларни қабул қилиш муддати кейинги босқичга ўтказилган иштирокчиларга Консультант томонидан хабар қилинади.
Аризалар ва мажбурий таклифлар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши керак:rmukhametshin@deloitte.uzyvazhov@deloitte.ru вa l.goyibov@uz-assets.uz. Аризалар бериш жараёни барча Иштирокчилар учун очиқ.
Қабул қилинган Мажбурий таклифлар асосида UzAssets икки ҳафта ичида музокараларга қабул қилинган инвесторлар рўйхатини аниқлайди, улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади. Ушбу босқичда Сотувчи ва Иштирокчилар Битимни амалга ошириш шартлари муҳокама қилинади.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва Шартнома бандлари бўйича келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига биноан Битим тузишга таклиф қилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган UzAssets, Компания ва Deloitteнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. UzAssets ва Deloitte ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(I) аризалар бериш муддатига ўзгартириш киритиш;
(II) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки UzAssets, Компания ва Deloitte томонидан кўзда тутилган режа жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(III) ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш; ва/ёки
(IV) исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Битимга тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш.

Объявление о сборе необязывающих предложений по приобретению 51,12% пакета акций АО «Трест-12»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в уставном капитале АО «Трест-12» (далее - Компания или Трест) в размере 51,12%, путем конкурентного процесса продажи (далее - Сделка или Продажа). Консультантом UzAssets по данной Сделки выступает международная компания Deloitte.
Трест является одной из наиболее известных строительных компаний Узбекистана, работающей с 1979 г. Компания имеет собственную производственно-техническую базу в г Ташкент, а также профессиональный инженерный состав высокой квалификации, имеющий многолетний опыт решения сложных технических задач. Парк техники Компании достаточен для выполнения крупных строительных проектов собственными силами.
Трест выполнял строительство нескольких десятков знаковых объектов в том числе общественных зданий (здания Совета Министров и министерств РУз, Национальная библиотека, мечети Минор и т.д), промышленных объектов (включая завод GM Powerstation), гостиничного комплекса Hyatt Regency, университета Westminster и многих других. В настоящее время Трест имеет полностью укомплектованной портфель заказов на 2021 и 2022 гг., в том числе строительство Международного Исламского Центра, автосборочного производство в СЭЗ Джизак, несколько жилых комплексов в г. Ташкент, строительство посольства Узбекистана в Казахстане и другие.
Компания не имеет долговых обязательств и имеет рейтинг «BB» в электронном рейтинге строительных подрядчиков Узбекистана.
Продажа организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон (далее -Участники). Процесс будет состоять из получения предложений от заинтересованных покупателей, и от последующих переговоров с одним или нескольким из заинтересованных претендентов.
Участникам будет предложено выразить заинтересованность в форме письма (далее — Заявка), подготовленного на английском, русском или узбекском языках (на усмотрение заявителя, при этом письмо на русском или узбекском языке должно сопровождаться письмом на английском языке), с приложением подтверждающих документов по:
• возможности профинансировать Сделку, за счет собственных и/или заемных средств;
• отсутствию уголовных разбирательств и расследований в отношении учредителей и бенефициаров, а также названия должностных лиц покупателя в международных списках лжи- предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан;
• соблюдению требование Закона Республики Узбекистан «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения».
Предоставление Заявок и перечисленных документов дает претенденту возможность детального изучения данных о Компании, подготовленных Deloitte через доступ к виртуальной комнате данных, после подписания ими Соглашения о Конфиденциальности. На данном этапе, Претенденты получат Письмо о процессе с изложением основных требований к Обязывающему предложению претендентов, Проект договора купли-продажи акций («ДКП»). Окончательный срок подачи заявок в виде необязывающих предложений - не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 17 октября 2021 года, а срок подачи обязывающих предложений сообщается Консультантом участникам процесса, прошедшим следующему этапу.
Заявки и Обязывающие предложения необходимо отправить на электронные адреса: rmukhametshin@deloitte.uzyvazhov@deloitte.ru и l.goyibov@uz-assets.uz. Процесс подачи Заявок является открытым для всех Участников.
На основе полученных обязывающих предложений, UzAssets, в двухнедельный срок определит список инвесторов, допущенных к Переговорам, которые будут уведомлены о результатах отбора персонально. На данном этапе, Претенденты также получат проект договора - купли продажи (ДКП) и будут обсуждать условия осуществления Сделки.
Участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения, и согласованных условий договора купли-продажи, будет объявлен победителем. Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны UzAssets, Компании и Deloitte в отношении продажи Компании, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. UzAssets и Deloitte оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности
• (i) вносить изменения в срок подачи заявок;
• (ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно UzAssets, Компанией и Deloitte графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;
• (iii) прекратить процесс продажи по любой причине; и/или
• (iv) прекратить любые обсуждения и переговоры с любым потенциальным покупателем (покупателями) в отношении Сделки в любое время и без разъяснения причин.