Тўловга қобилиятсизлик соҳасига оид ҳужжатлар такомиллаштирилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 12 июлдаги “Тўловга қобилиятсизлик соҳасидаги қонунчилик ҳужжатлари такомиллаштирилганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги тегишли Фармони қабул қилинди.
Мазкур Фармонга мувофиқ, Қарор ва Фармонлардаги “банкротлик” атамаси “тўловга қобилиятсизлик” атамаси билан алмаштирилди, жисмоний шахсларнинг тўловга қобилиятсизлиги амалиёти жорий этилганлиги муносабати билан уларга нисбатан тўловга қобилиятсизлик тартиб-таомилини қўллашнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланди.
Шунингдек, Фармонда:
• мажбурий ижро бюроси томонидан қарздор корхонанинг қарзларини ундириш имконияти мавжуд эмас деб топилганда cолиқ хизмати органлари 30 кундан кечиктирмасдан тўловга қобилиятсизлик тўғрисида ариза билан судга мурожаат қилиниши;
• тугатишга доир иш юритиш 12 ойдан ошмаслиги, алоҳида ҳолларда тўловга қобилиятсизлик тўғрисидаги ишда иштирок этаётган шахсларнинг илтимосномасига асосан суд қарори билан 3 ойгача узайтирилиши;
• суднинг ҳукмда қарздор корхонанинг муассиси (иштирокчиси), мулкдори ёхуд бошқа мансабдор шахсларининг ноқонуний ҳаракатлари натижасида сохта тўловга қобилиятсизлик, уни яшириш ёки қасддан тўловга қобилиятсизликка олиб келиш аломатлари аниқланганлиги кўрсатилганда, мазкур ҳукм қарздор корхонанинг мансабдор шахсларини субсидиар жавобгарликка тортиш учун асос ҳисобланиши;
• тўловга қобилиятсизлик қўлланилган қарздор корхоналарнинг мол-мулклари суд бошқарувчилари томонидан “E-auksion” электрон онлайн-аукцион орқали сотилиши;
• қарздор жисмоний шахсга нисбатан тўловга қобилиятсизлик ва (ёки) бошқа қарздорга нисбатан тўловга қобилиятсизликнинг соддалаштирилган тартиби қўлланилганда, суд бошқарувчисига ҳақ тўлаш харажатлари солиқ органи томонидан Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланиши белгиланди.

Documentation in the area of insolvency has been improved
The relevant Presidential Resolution dated 12 July 2023 "On introducing amendments to some acts of the President of the Republic of Uzbekistan in connection with the improvement of legislation in the field of insolvency" has been adopted.
In accordance with this Resolution, the term "bankruptcy" in the Resolutions and Decrees is replaced by the term "insolvency", and in connection with the introduction of the practice of insolvency of individuals, strengthened the legal basis for the application of insolvency procedures to them.
Also, the Resolution establishes:
• upon detection by the enforcement authority of the impossibility to collect the debts of a debtor enterprise, the tax authorities shall apply to the court with a petition for insolvency not later than 30 days;
• liquidation proceedings may not exceed 12 months, in special cases may be extended up to 3 months by court decision on the basis of a request of the individuals involved in the insolvency case;
• a court judgement that has entered into legal force on establishing signs of false insolvency, concealment of insolvency or deliberate insolvency as a result of actions of a person as a founder (participant) having the right to give binding instructions to a legal entity, or the owner of the property of a legal entity or individuals who are entrusted with management duties by legislative acts, is the basis for bringing such individuals to subsidiary liability in accordance with the procedure established by legislative acts;
• the property of debtors subject to insolvency procedures is subject to be realised by court administrators through an online electronic auction on the electronic trading platform "E-auksion";
• in case of application of insolvency proceedings in respect of a debtor - individual and (or) in respect of another debtor of the simplified insolvency procedure, the expenses on payment of remuneration to the court administrator shall be covered from the State Budget by the tax authority that submitted the application on initiation of insolvency proceedings in respect of the debtor.