Тўловга қобилиятсизлик соҳасига оид ҳужжатлар такомиллаштирилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 12 июлдаги “Тўловга қобилиятсизлик соҳасидаги қонунчилик ҳужжатлари такомиллаштирилганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги тегишли Фармони қабул қилинди.
Мазкур Фармонга мувофиқ, Қарор ва Фармонлардаги “банкротлик” атамаси “тўловга қобилиятсизлик” атамаси билан алмаштирилди, жисмоний шахсларнинг тўловга қобилиятсизлиги амалиёти жорий этилганлиги муносабати билан уларга нисбатан тўловга қобилиятсизлик тартиб-таомилини қўллашнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланди.
Шунингдек, Фармонда:
• мажбурий ижро бюроси томонидан қарздор корхонанинг қарзларини ундириш имконияти мавжуд эмас деб топилганда cолиқ хизмати органлари 30 кундан кечиктирмасдан тўловга қобилиятсизлик тўғрисида ариза билан судга мурожаат қилиниши;
• тугатишга доир иш юритиш 12 ойдан ошмаслиги, алоҳида ҳолларда тўловга қобилиятсизлик тўғрисидаги ишда иштирок этаётган шахсларнинг илтимосномасига асосан суд қарори билан 3 ойгача узайтирилиши;
• суднинг ҳукмда қарздор корхонанинг муассиси (иштирокчиси), мулкдори ёхуд бошқа мансабдор шахсларининг ноқонуний ҳаракатлари натижасида сохта тўловга қобилиятсизлик, уни яшириш ёки қасддан тўловга қобилиятсизликка олиб келиш аломатлари аниқланганлиги кўрсатилганда, мазкур ҳукм қарздор корхонанинг мансабдор шахсларини субсидиар жавобгарликка тортиш учун асос ҳисобланиши;
• тўловга қобилиятсизлик қўлланилган қарздор корхоналарнинг мол-мулклари суд бошқарувчилари томонидан “E-auksion” электрон онлайн-аукцион орқали сотилиши;
• қарздор жисмоний шахсга нисбатан тўловга қобилиятсизлик ва (ёки) бошқа қарздорга нисбатан тўловга қобилиятсизликнинг соддалаштирилган тартиби қўлланилганда, суд бошқарувчисига ҳақ тўлаш харажатлари солиқ органи томонидан Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланиши белгиланди.

Усовершенствованы документы в сфере неплатежеспособности
Принят соответствующий Указ Президента Республики Узбекистан от 12 июля 2023 года «О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства в сфере неплатежеспособности».
В соответствии с данным Указом термин «банкротство» в Постановлениях и Указах заменен термином «неплатежеспособность», а в связи с внедрением практики неплатежеспособности физических лиц, усилены правовые основания для применения к ним процедуры неплатежеспособности.
Также, Указом устанавливается:
• при обнаружении органом принудительного исполнения невозможности взыскания долгов предприятия-должника, органы налоговой службы должны обратиться в суд с заявлением о неплатежеспособности не позднее 30 дней;
• производство дела о ликвидации не может превышать 12 месяцев, в особых случаях может быть продлено до 3 месяцев по решению суда на основании просьбы лиц, участвующих в деле о неплатежеспособности;
• вступивший в законную силу приговор суда об установлении признаков лженеплатежеспособности, сокрытия неплатежеспособности или преднамеренной неплатежеспособности в результате действий лица как учредителя (участника), имеющего право давать обязательные указания юридическому лицу, или собственника имущества юридического лица либо лиц, на которых законодательными актами возложены обязанности по управлению, является основанием для привлечения таких лиц к субсидиарной ответственности в порядке, установленном законодательными актами;
• имущество должников, к которым применены процедуры неплатежеспособности, подлежит к реализации судебными управляющими через электронный онлайн-аукцион на электронной торговой площадке «E-auksion»;
• при применении в отношении должника — физического лица процедуры неплатежеспособности и (или) в отношении другого должника упрощенного порядка неплатежеспособности, расходы по оплате вознаграждения судебному управляющему покрываются за счет средств Государственного бюджета налоговым органом, подавшим заявление о возбуждении дела о неплатежеспособности в отношении должника.