Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнлари Буюк Британия ишбилармон доиралари диққат марказида
Британия ишбилармонларининг нуфузли «Capital Finance International» нашри саҳифасида мамлакатимизда изчил давом этаётган хусусийлаштириш жараёнлари мавзусини қамраб олган мақола эълон қилинди.
Бу сафар ҳаммаси бошқача. Қайд этилганидек, пандемияга қарамай, Ўзбекистон 2020 йилда иқтисодий ўсишга эришган дунёнинг саноқли мамлакатларидан бири бўлди. Нашрнинг таъкидлашича, Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида Тошкент ўз салоҳияти билан халқаро таҳлилчиларни ҳайратга солаётир. "2021 йили хусусийлаштириш дастури ва тегишли "Йўл харитаси"ни ҳаётга татбиқ этиш борасида катта қадамлар ташланди – қимматли бозорлар йўналишида янгича ёндшув шакллантирилди.
Янги қимматли қоғозлар регулятори. Сотилаётган активлар учун масъул бўлган янги агентликлар ташкил этилди, капитал бозори қоидаларига бир қатор ўзгаришлар киритилди. Шу билан бирга, етакчи давлат компаниялари менежменти янги шароитларда ҳаракат қилиш борасида кўмак кўрсатадиган технократлар ва халқаро даражадаги собиқ банкирларнинг иштироки туфайли тинч инқилобни бошдан кечирмоқда", деб ёзади нашр.
Халқаро маслаҳатчилар фаол жалб этилмоқда. Дунёдаги энг йирик олтин конларидан бирининг эгаси бўлган Навоий кон-металлургия комбинатидан тортиб, то миллий нефт-газ флагмани – Ўзбекнефтегазгача. Улар Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотининг 15 фоизини таъминлайди. Бу жараёнга халқаро маслаҳатчилар фаол жалб этилмоқда.
Дастурининг асосий мақсади. Ўзбекистоннинг хусусийлаштириш дастурининг асосий мақсади давлат ғазнасини тўлдириш бўлмаса-да, давлат, дастурдан энг катта сотувлар бошланишидан аввал ҳам фойда кўрмоқда.

Privatization processes in Uzbekistan in the center of attention of the British business community
The authoritative British business publication "Capital Finance International" published an article about the consistent ongoing privatization processes taking place in our country.
Things are different this time. It was noted that despite the pandemic, Uzbekistan became one of the few countries in the world to achieve economic growth in 2020. According to the publication, Tashkent, under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, is striking international analysts with its potential. "In 2021, great success was achieved in the implementation of the privatization program and the corresponding "Road Map" - a new approach to the direction of the securities markets was formed.
A new securities regulator. New agencies responsible for tradable assets have been created, and a number of changes have been made to capital market rules. At the same time, the management of leading state companies is experiencing a quiet revolution thanks to the participation of internationally trained technocrats and ex-bankers, who help them move in the new environment," the publication says.
International consultants are actively involved. From the Navoi Mining and Metallurgical Combine, which owns one of the largest gold deposits in the world, to the national oil and gas flagship, Uzbekneftegaz. They provide 15 percent of Uzbekistan's GDP. International consultants are actively involved in this process.
The main purpose of the program. Although the main goal of Uzbekistan's privatization program is not to replenish the state coffers, the treasury is in fact benefiting from the program, even now, before the biggest selloffs begin.