Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнлари Буюк Британия ишбилармон доиралари диққат марказида
Британия ишбилармонларининг нуфузли «Capital Finance International» нашри саҳифасида мамлакатимизда изчил давом этаётган хусусийлаштириш жараёнлари мавзусини қамраб олган мақола эълон қилинди.
Бу сафар ҳаммаси бошқача. Қайд этилганидек, пандемияга қарамай, Ўзбекистон 2020 йилда иқтисодий ўсишга эришган дунёнинг саноқли мамлакатларидан бири бўлди. Нашрнинг таъкидлашича, Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида Тошкент ўз салоҳияти билан халқаро таҳлилчиларни ҳайратга солаётир. "2021 йили хусусийлаштириш дастури ва тегишли "Йўл харитаси"ни ҳаётга татбиқ этиш борасида катта қадамлар ташланди – қимматли бозорлар йўналишида янгича ёндшув шакллантирилди.
Янги қимматли қоғозлар регулятори. Сотилаётган активлар учун масъул бўлган янги агентликлар ташкил этилди, капитал бозори қоидаларига бир қатор ўзгаришлар киритилди. Шу билан бирга, етакчи давлат компаниялари менежменти янги шароитларда ҳаракат қилиш борасида кўмак кўрсатадиган технократлар ва халқаро даражадаги собиқ банкирларнинг иштироки туфайли тинч инқилобни бошдан кечирмоқда", деб ёзади нашр.
Халқаро маслаҳатчилар фаол жалб этилмоқда. Дунёдаги энг йирик олтин конларидан бирининг эгаси бўлган Навоий кон-металлургия комбинатидан тортиб, то миллий нефт-газ флагмани – Ўзбекнефтегазгача. Улар Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотининг 15 фоизини таъминлайди. Бу жараёнга халқаро маслаҳатчилар фаол жалб этилмоқда.
Дастурининг асосий мақсади. Ўзбекистоннинг хусусийлаштириш дастурининг асосий мақсади давлат ғазнасини тўлдириш бўлмаса-да, давлат, дастурдан энг катта сотувлар бошланишидан аввал ҳам фойда кўрмоқда.

Процессы приватизации в Узбекистане в центре внимания Британского бизнес-сообщества
Авторитетное британское деловое издание “Capital Finance International” опубликовало статью о последовательных текущих процессах приватизации, проходящих в нашей стране.
На этот раз все иначе. Отмечалось, что, несмотря на пандемию, Узбекистан стал одной из немногих стран мира, добившихся экономического роста в 2020 году. По данным издания, Ташкент под руководством Президента Шавката Мирзиёева поражает своим потенциалом международных аналитиков. «В 2021 году достигнуты большие успехи в реализации программы приватизации и соответствующей «Дорожной карты» - сформирован новый подход к направлению ценных рынков.
Новый регулятор ценных бумаг. Были созданы новые агентства, отвечающие за продаваемые активы, а также внесен ряд изменений в правила рынка капитала. В то же время менеджмент ведущих госкомпаний переживает мирную революцию благодаря участию технократов и бывших международных банкиров, которые помогают им двигаться в новой среде», — говорится в публикации.
Активно привлекаются международные консультанты. От Навоийского горно-металлургического комбината, владеющего одним из крупнейших месторождений золота в мире, до национального нефтегазового флагмана — Узбекнефтегаза. Они обеспечивают 15 процентов ВВП Узбекистана. В этом процессе активно участвуют международные консультанты.
Основная цель программы. Хотя основная цель программы приватизации Узбекистана не в том, чтобы пополнить государственную казну, государство получает выгоду от программы еще до того, как начнутся самые крупные продажи.