Айрим ижтимой тармоқлардаги саҳифаларда “Humo” тўлов тизимини Давактив агентлигига ўтказилиши юзасидан билдирилган фикрларига расмий муносабат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М. Мирзиёев бошчиликларида иқтисодиётнинг барча тармоқларида амалга оширилаётган ислоҳотлар доирасида давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш тизимини такомиллаштириш ва бу борада ягона давлат сиёсатини амалга оширишга қаратилган бир қатор амалий ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, жорий йил 9 мартдан кучга кирган Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинди.
Мазкур Қонуннинг 22-моддасига кўра, Давлат активларини бошқариш агентлиги давлат мулкини бошқариш соҳасида ваколатли давлат органи ҳисобланиши ва ушбу соҳада ягона давлат сиёсатини амалга ошириши белгиланган.
Таъкидлаш жоизки, юқоридаги Қонуннинг 5-моддасига асосан давлат мулкини бошқаришнинг асосий принципларидан бири сифатида давлат мулкига эгалик қилишнинг асосланганлиги ҳамда мулкдор ва тартибга солувчи вазифаларининг ажратилиши белгиланган.
Бунда, Қонуннинг 12-моддаси талабларига кўра, давлат иштирокидаги корхоналарга нисбатан бир вақтнинг ўзида ҳам мулкдорнинг, ҳам тартибга солувчининг вазифаларини бажаришга йўл қўйилмаслиги, ушбу ҳолат мулкдорнинг вазифаларини давлат органидан Давактив агентлигига ўтказиш ёки мазкур корхонани тугатиш ёхуд тартибга солувчининг вазифаларини ушбу давлат органидан бошқа давлат органига ўтказиш йўли билан бартараф этилиши кўрсатилган.
Ҳозирда, мазкур Қонун ижросини таъминлаш доирасида бошқа вазирлик ва идоралар томонидан бошқарилаётган хўжалик жамиятларнинг давлат улушларини ваколатли орган сифатида Давактив агентлигига ўтказиш ишлари олиб борилмоқда.
Ўз навбатида, “Ўзбекистон Республикасининг Марказий банки тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг қонунининг 12-моддасига асосан Марказий банк банкларнинг, тўлов ташкилотларининг, тўлов тизимлари операторларининг фаолиятини лицензиялаши ҳамда тўлов ташкилотларининг, тўлов тизимлари операторларининг фаолиятини тартибга солиши ҳамда ушбу фаолият устидан назоратни амалга ошириши кўрсатиб ўтилган.
Юқоридагиларга кўра ҳамда Қонуннинг 12-моддаси талаблари ижросини таъминлаш мақсадида Марказий банкнинг “Миллий банклараро процессинг маркази” МЧЖ (“Humo” тўлов тизими) устав капиталидаги давлат улуши Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 30 ноябрдаги ПҚ-381-сон қарори билан Давактив агентлигига ўтказилиши белгиланган.

Официальное заявление Агентства госактивов на высказанные на некоторых страницах социальных сетей мнения по поводу передачи платежной системы "Humo"
В рамках реформ, проводимых во всех отраслях экономики под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиеева, проводятся ряд практических работ, направленных на совершенствование системы управления предприятиями с государственным участием и реализацию единой государственной политики в этом отношении.
В частности, принят Закон Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом», вступивший в силу 9 марта текущего года.
Согласно статье 22 данного Закона установлено, что Агентство по управлению государственными активами является уполномоченным государственным органом в области управления государственным имуществом и реализует единую государственную политику в этой области.
Следует отметить, что согласно статье 5 вышеуказанного Закона, одним из основных принципов управления государственным имуществом является обоснованность владения государственным имуществом и раздельность функций собственника и регулятора.
При этом, в соответствии с требованиями статьи 12 Закона не допускается в отношении предприятий с участием государства одновременное выполнение функций как собственника, так и регулятора, и что данное положение устраняется путем передачи функций собственника от государственного органа Агентству госактивов или ликвидации этого предприятия либо передачи функций регулятора от этого государственного органа другому государственному органу.
В настоящее время, в рамках обеспечения исполнения настоящего Закона осуществляется передача государственных долей хозяйственных обществ, находящихся в ведении других министерств и ведомств, Агентству госактивов как уполномоченному органу.
В свою очередь, согласно статье 12 Закона «О Центральном банке Республики Узбекистан», Центральный банк лицензирует деятельность банков, платежных организаций и операторов платежных систем, регулирует и осуществляет надзор за их деятельностью.
Согласно вышеизложенному и в целях обеспечения выполнения требований статьи 12 Закона «Об управлении государственным имуществом», постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-381 от 30 ноября 2023 года установлено, что государственная доля в уставном капитале ООО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (платежная система «Humo») Центрального банка передается Агентству госактивов.