Иккита этил спирти ишлаб чиқарувчи заводларни хусусийлаштириш бўйича консультант танлаб олинди
Давлат активларини бошқариш агентлигининг "Биокимё" АЖ устав капиталидаги 51,0 фоиз ва "Андижон биокимё заводи" АЖ устав капиталидаги 76,0 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда ­ Активлар) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълонига мувофиқ, қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида 5 та маҳаллий ва халқаро профессионал консалтинг компаниялардан таклифлар қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, фаолият соҳасида амалга оширган юқори даражадаги лойиҳалари, лойиҳа доирасида жалб қилинадиган профессионал жамоасининг малакаси ҳамда энг мақбул нарх таклифини билдирган "ABRAU CAPITAL" компанияси "Биокимё" АЖ ва "Андижон биокимё заводи" АЖнинг устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш бўйича профессионал консультант сифатида танланди.
Консультант қуйидаги вазифаларни амалга оширади:
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва этил спирти маҳсулотларини ишлаб чиқариш бозорининг таҳлили;
• Активларнинг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
• Активларни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, жумладан, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш, олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан, керак бўлса рус ва инглиз тилларида ҳам) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш.
Давактив агентлиги "ABRAU CAPITAL" компанияси билан биргаликда жараённи очиқ, шаффоф ва рақобат тамойилларига асосланган савдо механизмларига мувофиқ ташкил этишнинг барча чораларини кўради ҳамда жараённинг ҳар бир босқичи тўғрисида оммага ахборот бериб борилишини таъминлайди.

Consultant for the privatization of two ethyl alcohol producer plants was appointed
According to the relevant privatization programs, as well as the announcement of the State Assets Management Agency to attract a professional consulting company (hereinafter - Consultant) for the privatization of “Biokimyo” JSC  by selling 51,0% state share and “Andijon biokimyo zavodi” JSC by selling 76,0% state share (hereinafter - Assets), the following is reported.
During the selection process, proposals were received from 5 local and international professional consulting companies, and their financial proposals, experience in the relevant field, as well as approaches to perform the relevant tasks were considered.
Accordingly, as a result of the selection process, the consulting company "ABRAU CAPITAL", which presented the highest level of projects in this field, the qualification of the professional team involved in the project and the most acceptable price offer, was appointed as Consultant for the privatization of the state share in the authorized capital of “Biokimyo” JSC and “Andijon biokimyo zavodi” JSC.
Consultant includes the following tasks:
• analysis of ethyl alcohol production activities and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) due diligence of the Assets;
• taking all measures aimed at privatizing the Assets, including organizing the Virtual Data Room (VDR), preparing the draft of Sale and Purchase Agreement (with translation into Uzbek and, if necessary, into English and Russian), as well as support of the sale process.
The State Assets Management Agency together with the consalting company "ABRAU CAPITAL" will take all necessary measures to organize the process in accordance with open, transparent and competitive sales mechanisms, as well as ensure the provision of information to the public on each stage of the process.