Халқаро молия корпорацияси (IFC) “Навоийазот” АЖни хусусийлаштириш жараёнига стратегик маслаҳатчи сифатида жалб этилди
Жорий йил 28 апрель куни Тошкентда бўлиб ўтган иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида Давлат активларини бошқариш агентлиги ва Халқаро молия корпорацияси (ХМК) ўртасида “Навоийазот” АЖни хусусийлаштиришда ҳукуматга кўмаклашиш тўғрисидаги келишув имзоланди.
Келишувга мувофиқ, Халқаро молия корпорацияси (ХМК) Ўзбекистон ва Марказий Осиёдаги кимё саноати ҳамда ўғитлар ишлаб чиқарувчи етакчи корхоналардан бири – “Навоийазот” АЖни хусусийлаштиришдан олдинги жараёнига стратегик маслаҳатчи сифатида жалб этилади.
Ўзбекистон Президентининг 2022 йил 10 октябрдаги қарори билан “Навоийазот” акциядорлик жамиятини хусусийлаштиришдан олдин тайёрлаш зарурати белгилаб қўйилган. Хусусийлаштиришдан олдинги тайёргарлик ҳукуматга энг йирик давлат активларидан бирини хусусийлаштиришнинг мақбул стратегиясини ишлаб чиқишга ёрдам беради. “Навоийазот” акциядорлик жамиятининг кейинчалик хусусийлаштирилиши Ўзбекистон кимё саноатига хусусий инвестицияларнинг кириб келиши, уни модернизация қилиш, шунингдек, мамлакатимиз иқтисодиётининг ушбу фундаментал тармоғи самарадорлиги ва рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилади.
Шу билан бирга, Давактив агентлиги раҳбарияти ва Халқаро молия корпорацияси (ХМК)нинг Яқин Шарқ, Марказий Осиё, Туркия, Афғонистон ва Покистондаги ДХШ лойиҳалари бўйича консалтинг хизматлари бошқармаси бошлиғи Мунир Ферузи ўртасида алоҳида музокаралар ўтказилиб, ХМКнинг стратегик маслаҳатчилиги билан “Фарғонаазот” АЖ устав капиталидаги акциялар пакетини хусусийлаштириш бўйича муваффақиятли келишувга эришилганлиги таъкидлаб ўтилди ҳамда “Навоийазот”АЖни хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича келгусида амалга ошириладиган чора-тадбирлар ва бошқа истиқболли ҳамкорлик йўналишлари муҳокама қилинди.
“Навоийазот” АЖ ҳақида
“Навоийазот” АЖ минерал ўғитлар, кимёвий реагентлар ва бошқа кичик ҳажмдаги кимё маҳсулотлари ишлаб чиқариш билан шуғулланувчи Ўзбекистондаги йирик кимё саноати корхоналаридан бири ҳисобланади. Ўзбекистон кимё маҳсулотларининг 30 фоиздан ортиғини ишлаб чиқарадиган “Навоийазот” акциядорлик жамияти кимё саноатининг таянч корхоналаридан бири бўлиб, республика саноати, транспорт, қишлоқ хўжалиги ва ёқилғи-энергетика комплексининг деярли барча тармоқларини қамраб олган.
Халқаро молия корпорацияси (ХМК) ҳақида
Жаҳон банки гуруҳининг аъзоси бўлган ХМК ривожланаётган бозорларда хусусий секторга йўналтирилган энг йирик глобал ривожланиш институтидир. ХМК 100 дан ортиқ мамлакатларда фаолият юритиб, ривожланаётган мамлакатларда бозорлар ва имкониятлар яратиш учун капитал, тажриба ва таъсиридан фойдаланади. 2022 молия йилида ХМК ривожланаётган мамлакатлардаги хусусий компаниялар ва молия институтларига рекорд даражадаги 32,8 миллиард доллар ажратди, бу иқтисодиёт глобал, ёмонлашиб бораётган инқироз оқибатлари билан курашаётган бир пайтда ўта қашшоқликка барҳам бериш ва умумий фаровонликни ошириш учун хусусий секторнинг кучидан фойдаланган. Қўшимча маълумот учун www.ifc.org сайтига ташриф буюринг.

Международная финансовая корпорация (IFC) привлечена в качестве стратегического консультанта для процесса приватизации АО "Навоиазот"
В рамках второго Ташкентского международного инвестиционного форума, прошедшего в столице, 28 апреля текущего года был подписано соглашение между Агентством по управлению государственными активами и Международной финансовой корпорацией (МФК) об оказании содействия правительству в приватизации АО «Навоиазот».
В соответствии с соглашением, МФК будет привлечена в качестве стратегического консультанта к процессу предприватизационной подготовки одного из ведущих предприятий химической промышленности и производства удобрений в Узбекистане и Центральной Азии, АО «Навоиазот».
Необходимость проведения предприватизационной подготовки АО «Навоиазот» установлена Указом Президента Узбекистана от 10 октября 2022 года. Предприватизационная подготовка поможет правительству страны выработать оптимальную стратегию приватизации одного из крупнейших государственных активов. Последующая приватизация АО «Навоиазот» будет способствовать притоку частных инвестиций в химическую промышленность Узбекистана, ее модернизации, а также росту эффективности и конкурентоспособности этого основополагающего сектора экономики страны.
Вместе с тем, между руководством Агентства госактивов и руководителем департамента консультационных услуг по проектам ГЧП в регионе Ближнего Востока, Центральной Азии, Турции, Афганистана и Пакистана Международной финансовой корпорацией (МФК) Муниром Ферузи были проведены отдельные переговоры, и было отдельно отмечено успешное достижение договоренности по приватизации пакета акций в уставном капитале АО «Фаргоназот» при стратегическом партнерстве МФК. А также, обсуждены дальнейшие меры при разработке стратегии приватизации АО «Навоиазот» и другие перспективные направления сотрудничества.
Об АО «Навоиазот»
АО «Навоиазот» — одно из крупнейших предприятий химической промышленности Узбекистана, занимающееся производством минеральных удобрений, химических реагентов и другой малотоннажной химической продукции. АО «Навоиазот», производящее более 30% химической продукции Узбекистана, является одним из базовых предприятий химической отрасли и охватывает практически все отрасли промышленности, транспорта, сельского хозяйства и топливно-энергетического комплекса республики.
Об МФК
МФК, входящая в Группу Всемирного банка, является крупнейшим глобальным институтом развития, ориентированным на частный сектор развивающихся рынков. Мы работаем более чем в 100 странах, используя наш капитал, опыт и влияние для создания рынков и возможностей в развивающихся странах. В 2022 финансовом году МФК выделила частным компаниям и финансовым учреждениям в развивающихся странах рекордные 32,8 млрд долларов США, используя возможности частного сектора для искоренения крайней нищеты и повышения всеобщего благосостояния, поскольку экономика борется с последствиями глобального усугубляющегося кризиса. Для получения дополнительной информации посетите www.ifc.org.