Суд бошқарувчиларига малака аттестатини бериш хизмати my.gov.uz портали орқали амалга оширилиши йўлга қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 12 сентябрдаги 765-сон қарори билан тасдиқланган Суд бошқарувчилари, уларни аттестациядан (қайта аттестациядан) ўтказиш ва малака аттестатини бериш тартиби тўғрисидаги низомга мувофиқ, суд бошқарувчиларини аттестациядан (қайта аттестациядан) ўтказиш ва малака аттестатини бериш хизмати Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари маркази ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали (кейинги ўринларда - ЯИДХП) (my.gov.uz) орқали амалга оширилиши йўлга қўйилди.
Суд бошқарувчиларнинг аттестациядан (қайта аттестациядан) ўтказиш ва малака аттестатини бериш бўйича аризалари Давлат хизматлари марказлари орқали тақдим этилганда тўланадиган йиғим миқдори — 330 000 сўм (БҲМнинг бир баравари)ни, ЯИДХП орқали топширилганда — 297 000 сўм (0,9 БҲМ)ни ташкил этади.
Суд бошқарувчиларнинг аризалари 3 иш кунида кўриб чиқилади.
Барча тоифадаги аттестатлар 5 йил муддатга амал қилади.
Мазкур хизмат тўлиқ рақамлаштирилган бўлиб, қуйидаги келтирилган ҳужжатлар “Рақамли ҳукумат” тизими идоралараро интеграциялашув платформаси орқали мустақил равишда давлат ташкилотларидан (фойдаланувчидан эмас) сўраб олинади. Хусусан:

Запущена услуга выдачи квалификационного аттестата судебным управляющим через портал my.gov.uz
В соответствии с положением о порядке аттестации (переаттестации) судебных управляющих и выдачи квалификационного аттестата, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 сентября 2019 года №765, запущена услуга аттестации (переаттестации) судебных управляющих и выдачи квалификационного аттестата через Центры государственных услуг при Министерстве юстиции и Единый портал интерактивных государственных услуг (далее - ЕПИГУ) my.gov.uz.
Размер сбора, подлежащего уплате при подаче заявлений на аттестацию (переаттестацию) судебных управляющих и выдаче квалификационных аттестатов через Центры государственных услуг, составляет 330 000 сум (единократная сумма БРВ), при подаче через ЕПИГУ – 297 000 сум (0,9 БРВ).
Заявления судебных управляющих рассматриваются в течение 3 рабочих дней.
Аттестаты всех категорий действительны в течение 5 лет.
Данная услуга полностью цифровая, а следующие документы запрашиваются самостоятельно у государственных организаций (не у пользователя) через межведомственную интеграционную платформу системы «Цифровое правительство». В частности: