Суд бошқарувчиларига малака аттестатини бериш хизмати my.gov.uz портали орқали амалга оширилиши йўлга қўйилди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 12 сентябрдаги 765-сон қарори билан тасдиқланган Суд бошқарувчилари, уларни аттестациядан (қайта аттестациядан) ўтказиш ва малака аттестатини бериш тартиби тўғрисидаги низомга мувофиқ, суд бошқарувчиларини аттестациядан (қайта аттестациядан) ўтказиш ва малака аттестатини бериш хизмати Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари маркази ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали (кейинги ўринларда - ЯИДХП) (my.gov.uz) орқали амалга оширилиши йўлга қўйилди.
Суд бошқарувчиларнинг аттестациядан (қайта аттестациядан) ўтказиш ва малака аттестатини бериш бўйича аризалари Давлат хизматлари марказлари орқали тақдим этилганда тўланадиган йиғим миқдори — 330 000 сўм (БҲМнинг бир баравари)ни, ЯИДХП орқали топширилганда — 297 000 сўм (0,9 БҲМ)ни ташкил этади.
Суд бошқарувчиларнинг аризалари 3 иш кунида кўриб чиқилади.
Барча тоифадаги аттестатлар 5 йил муддатга амал қилади.
Мазкур хизмат тўлиқ рақамлаштирилган бўлиб, қуйидаги келтирилган ҳужжатлар “Рақамли ҳукумат” тизими идоралараро интеграциялашув платформаси орқали мустақил равишда давлат ташкилотларидан (фойдаланувчидан эмас) сўраб олинади. Хусусан:

In accordance with the regulation on the procedure for certification (re-certification) of court administrators and issuance of qualification certificate, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No.765 dated 12 September 2019, the service of certification (re-certification) of court administrators and issuance of qualification certificate through Public Service Centers under the Ministry of Justice and the Unified Portal of Interactive Public Services (hereinafter - UPIPS) my.gov.uz.
The amount of the fee payable when submitting applications for certification (recertification) of court administrators and issuance of qualification certificates through the State Service Centres is UZS 330,000 (a single amount of BCA), when submitted through UPIPS - UZS 297,000 (0.9 BCA).
Applications of court managers are considered within 3 working days.
Certificates of all categories are valid for 5 years.
This service is fully digital and the following documents are requested independently from state organisations (not from the user) through the interagency integration platform of the Digital Government system. In particular: