“International” меҳмонхонасини хусусийлаштириш жараёни юзасидан ахборот
Аввал маълум қилинганидек, “InterHotel” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) қабул қилиш босқичи бошланган.
Ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Deloitte” халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича Консультант ҳамда “Ernst & Young” халқаро компанияси мустақил баҳоловчи сифатида жалб этилган.
Мазкур босқичда Консультант тавсиясига кўра 6 нафар инвесторлар иштирок этган ҳамда улар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, мажбуриятга эга бўлмаган тижорат таклифларини тайёрлаш учун етарли бўлган маълумотлар, жумладан "Deloitte" компанияси томонидан тайёрланган Актив фаолияти тўғрисидаги таҳлилий маълумотлар сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш имконияти яратилган.
Натижада, ушбу босқичда белгиланган муддат 2024 йил 26 сентябрга қадар, Консультантга 4 нафар талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлари (NBO) келиб тушган.
Консультант томонидан мазкур таклифлар ўрганилиб, барча талабгорларнинг таклифлари Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилиш босқичининг талабларига мувофиқ деб топилиб, хусусийлаштириш жараёнининг навбатдаги Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) қабул қилиш босқичига ўтказиш таклиф этилди.
Шунга кўра, Консультант томонидан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлари (NBO) босқичида таклиф берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилади ва жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Талабгорларга Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) тайёрлаш учун Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги комплекс ўрганиш ҳисоботлари (due diligence) жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ва Активга ташриф буюрган ҳолда бошқарув органига савол бериш имконияти имконияти берилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 21 октябрь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) қабул қилиш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Deloitte”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Deloitte” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Deloitte” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Информация о процессе приватизации государственной доли в гостинице «International»
Как сообщалось ранее, начался этап приема Необязывающих предложений (NBO) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «InterHotel» (далее – «Актив»).
Для проведения процесса приватизации данного Актива на основе передового мирового опыта в качестве Консультанта по приватизации была привлечена международная компания Deloitte (далее – Консультант), а в качестве независимого оценщика – международная компания Ernst & Young.
На данном этапе по рекомендации Консультанта приняли участие 6 инвесторов и с ними подписаны Соглашение о неразглашении (NDA), предоставляющее доступ к виртуальной комнате данных (VDR), в которой хранится информация, достаточная для подготовки необязывающих коммерческих предложений, включая аналитические данные о деятельности Актива, подготовленные Deloitte.
В результате, в установленный на данном этапе срок до 26 сентября 2024 года, Консультантом получены Необязывающие предложения (NBO) от 4 претендентов.
Данные предложения были изучены Консультантом, и все предложения претендентов были признаны соответствующими требованиям этапа сбора Необязывающих предложений (NBO). В связи с этим, было рекомендовано допустить всех претендентов на следующий этап процесса приватизации - сбора Обязывающих предложений (BO).
Соответственно, все участники торгов, подавшие предложение на этапе Необязывающего предложения (NBO) и будет направлено процедурное письмо (Process letter) с подробным описанием следующего этапа.
Информация о следующем этапе:
Участникам предоставляется возможность доступа к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и оперционную информацию об Активе, включая комплексный аналитический отчет (due diligence) подготовленный Консультантом, для подготовки своих Обязывающих предложений (BO), а также посетить Актив и задать вопросы органу управления.
Обязывающие предложения (BO) по приобретению Актива будут приниматься Консультантом до 23:59 (по ташкентскому времени) 21 октября 2024 года.
До окончания указанного срока претендентам будет также необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). При этом, данный гарантийный платеж (заклад) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (заклад) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
Информации о личном кабинете и реквизите расчетного счета, открываемые на электронной торговой платформе «E-auksion», будут направлены участникам со стороны Консультанта посредством индивидуальных процедурных писем (Process letter).
Агентство госактивов выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап сбора Необязывающих предложений (NBO).
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, “Deloitte” в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “Deloitte” оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “Deloitte” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;