“Ўзгазлойиҳа”МЧЖнинг 63,4 фоиз давлат улуши сотилганлиги тўғрисида ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги “Ўзгазлойиҳа” МЧЖ (кейинги ўринларда – Жамият) устав капиталидаги 63,4 фоиз давлат улушини 21,5 млрд. сўмга сотиш тўғрисида “Prime Tower Group” МЧЖ билан келишувга эришганлигини эълон қилади (кейинги ўринларда – “Битим”).
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6167-сон Фармонига мувофиқ, мазкур соҳадаги корхоналарни хусусийлаштиришдаги жаҳон тажрибаси ҳамда Актив фаолиятининг комплекс таҳлиллари (due-diligence), шунингдек, хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи тавсияларига асосан 63,4 фоиз давлат улуши яхлит тарзда рақобат тамойиллари асосида оммавий танлов йўли билан сотилди.
Бунда “UzAssets investitsiya kompaniyasi” АЖ (UzAssets) томонидан энг мақбул таклифларни танлаб олиш  асосида Grant Thornton халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган ва “Dentons” халқаро юридик компанияси ҳуқуқий кўмаклашган. Мазкур хусусийлаштириш доирасида консультантларнинг фаолиятлари UzAssets томонидан мувофиқлаштирилган
UzAssets ва Агентлик расмий сайтларидаги 2021 йил 29 декабрь куни сотиш жараёнлари бошланганлиги тўғрисидаги эълонга мувофиқ, Консультант томонидан барча талабгорларнинг сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалари қабул қилинган.
Шунингдек, Консультант томонидан лойиҳалаш, қурилиш ҳамда газ ва нефт маҳсулотларини ташиш хизматларини кўрсатувчи 28 та маҳаллий ва хорижий компанияларга Жамият фаолияти тўғрисидаги инвестиция тизерлари юборилган.
Мазкур активни сотиб олиш бўйича Консультант томонидан бир қатор маҳаллий талабгорларнинг қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалари қабул қилинган ва рақобат муҳити таъминланган.
Қизиқиш билдирган талабгорларга Активнинг фаолияти билан яқиндан танишишлари учун консультант томонидан тайёрланган солиқ, молия, ҳуқуқий ва экологик таҳлиллар (due-diligence) мавжуд бўлган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ҳамда Жамият бошқаруви, шунингдек, Консультантга саволлар бериш, Жамиятга ташриф буюрган ҳолда ўрганиш имконияти яратилган.
Юқоридагиларни ҳамда таклиф этилган нарх бошқа талабгорлар томонидан таклиф этилган нарх қийматидан ҳамда Консультант ва мустақил баҳолаш ташкилотининг баҳолаган нарх қийматидан юқори эканлигини инобатга олиб, “Prime Tower Group” МЧЖ оммавий танлов ғолиби деб топилди, шунга кўра, Давлат активларини бошқариш агентлиги ва мазкур талабгор ўртасида Битим бўйича юридик мажбурий ҳужжатларни расмийлаштириш ишлари амалга оширилади.

Информация о продаже 63,4 процентов государственной доли ООО «Узгазлойиха»
Агентство по управлению государственными активами сообщает о достижении договорённости с ООО “Prime Tower Group” о продаже 63,4 процентов государственной доли в уставном капитале ООО «Узгазлойиха» (далее - Общество) за 21,5 млрд сумов.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов» от 11 февраля 2021 года № УП-6167, исходя из мировой практики приватизации предприятий данной отрасли, результатов комплексного анализа деятельности Актива (due diligence), а также, следуя рекомендациям консультанта по приватизации, процесс продажи 63,4 процентов государственной доли реализовано на конкурентной основе путем публичного конкурса.
При этом АО «Инвестиционная компания UzAssets» (UzAssets) на основе отбора наиболее выгодных предложений привлекалась международная компания Grant Thornton (далее – Консультант) в качестве консультанта по приватизации, а международная юридическая фирма «Dentons» оказала юридическую помощь. В рамках данной приватизации, деятельность консультантов координировалась UzAssets.
Согласно объявлению о начале процесса реализации на официальном веб-сайте Агентства госактивов и UzAssets от 29 декабря 2021 года, всем заинтересованным лицам предлагалось подать Заявку о выражении заинтересованности.
Кроме того, Консультантом были разосланы инвестиционные тизеры о деятельности Общества 28 местным и иностранным компаниям, осуществляющим проектирование, строительство и транспортировку газа и нефтепродуктов.
Консультантом были получены Заявки о выражении заинтересованности о приобретении данного государственного актива от ряда местных заявителей и обеспечена конкурентная среда.
Заинтересованным претендентам предоставлена возможность доступа к виртуальной комнате данных (VDR) для детального изучения деятельности Актива, относящейся финансовой, юридической, экологической и налоговой информации, подготовленная консультантом (due-diligence), а также предоставлена возможность задать вопросы Консультанту об управлении Общества непосредственно посещая Общество.
Учитывая вышеописанные соображения и то, что предлагаемая цена выше ценового диапазона предложенного другими претендентами а также рассчитанной Консультантом и независимой оценочной организацией, ООО «Prime Tower Group» был выбран победителем публичного конкурса, в связи с чем между ним и Агентством по управлению государственными активами  подписаны юридически обязывающие документы по Сделке.