Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарори ижроси доирасида хусусийлаштирилиши белгиланган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида талабгорлардан “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали электрон кўринишда таклифлар қабул қилинган.
Шунга кўра, жорий йилнинг 8 июнь куни соат 16:00да Давактив агентлигида кўриб чиқиш учун етарли таклиф шаклланган давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичидаги талабгорларнинг электрон кўринишдаги таклифлари очилади.
Ушбу жараёнга Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси (кейинчалик – Хусусийлаштириш Давлат комиссияси) аъзолари, талабгорлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари таклиф этилади, шунингдек шахсан қатнаша олмайдиган талабгорлар учун видеоконференц алоқа воситаси орқали иштирок этиш имконияти яратилади.
Давлат активлари бўйича савдо жараёнларининг биринчи босқичида таклиф юборган ҳар бир талабгорга Ишчи орган томонидан индивидуал хабар йўлланган.
Ишчи орган ўз ҳисоботини тайёрлаб, Хусусийлаштириш Давлат комиссиясига кўриб чиқиш учун тақдим этади ва биринчи босқич якунлари бўйича маълумотлар Давактив агентлиги томонидан белгиланган тартибда эълон қилинади.
Ўз навбатида, савдоларнинг биринчи босқичида ягона талабгор томонидан таклиф юборилганлиги ҳамда таклиф келиб тушмаганлиги сабабли савдоси ўтказилмаган дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиалларининг мулкий мажмуалари “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали 15 кун муддатга такрорий савдоларга чиқарилади.

At the first stage of sales for state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises branches privatized within the framework of implementation of the Presidential Decree No. PD-168 dated March 18, 2022, electronic proposals from applicants were accepted through the electronic trading platform “E-auksion”.
According to this, on June 8 this year at 16:00 in the State Assets Management Agency will be opened the electronic proposals of applicants for the first stage of sale process of state assets, for which a sufficient number of proposals have been formed for consideration.
Members of the State Commission for Privatisation of State Assets and Coordination of Privatisation Processes (hereinafter - State Commission for Privatisation), applicants and mass media representatives are invited to participate in this process, also, for applicants who will not be able to participate personally, the possibility of participation via videoconference is created.
The Working Body sent an individual notification to each applicant who submitted an offer at the first stage of the sales process for state assets.
The Working body prepares its report and submits it for consideration to the State Commission for Privatization, and information on the results of the first stage is published by UzSAMA in accordance with the established procedure.
Meanwhile, the process of accepting proposals through the electronic trading platform "E-auksion" for the state shares in grain enterprises and property complexes in grain enterprise branches, for which at the first stage of sales proposals have been received by the only applicant and have not been received at all, extended for a period of 15 days.
of the state share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises branches put up for repeated public sales