Низомиддин Мир Алишер Навоий таваллудининг 584 ва Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 542 йиллигига бағишланган тадбир
Айни дамларда юртимиз бўйлаб ўзбек мумтоз шеърияти гулшанининг икки буюк устуни, шоир ва мутафаккир, ғазал мулкининг султони Низомиддин Мир Алишер Навоий таваллудининг 584 йиллиги ҳамда ўзбек классик адабиётининг улкан намоёндаси, шоҳ ва шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳазратларининг 542 йиллик таваллуд айёмлари кенг нишонланмоқда.
Шу муносабат билан Давактив агентлиги тизимида икки буюк зотнинг ҳаёт йўли ва ижоди ҳақида “Икки буюк сиймо: маънавиятимиз сарчашмалари” мавзусида маънавий-маърифий тадбир ўтказилди.
Маърузачи ва меҳмон сифатида филология фанлари номзоди, доцент “Маърифат” тарғиботчилар жамияти аъзоси Тўлқин Тоғаев иштирок этди.
Таъкидланганидек, инсонни комилликка етакловчи куч ҳам, давлат ва жамият тараққиёти ҳам илм ва маърифат биландир. Навоий ижоди бизни ана шундай юксак мақсадлар сари илҳомлантиради, маънавий қудрат бахш этади.
Алишер Навоий ижоди ва фаолиятига оид барча маълумотлар унинг цивилизациямиз тарихида туркий тилнинг бошқа тилларидан устун томонларини кўрсатиб, она тилимизнинг бой имкониятларини тўлиқ очиб берган буюк олим сифатида биз учун қадрлидир.
Алишер Навоий бутун ҳаёти давомида адабий асарларни сиёсат билан бирлаштирган. Юқори мансабга эга шахс бўла туриб, у мамлакат ҳаётининг ижтимоий-иқтисодий такомиллашишига катта ҳисса қўшган, илм, фан, санъат ривожига ҳомийлик қилиб, тинчлик ва тотувлик ҳукм суришига доим ҳаракат қилган.
Заҳириддин Муҳаммад Бобур эса, турли ҳудудлар ва минтақаларнинг, мамлакатлар ва ўлкаларнинг, шаҳарлар ва қишлоқларнинг сиёсий тарихи, илм-фани, маданияти, урф-одатлари билан бирга, уларнинг табиати, хўжалиги, жўғрофий ўрни, чегаралари, яйловлари, тоғ ва даралари, кўл ва дарёлари, хилма-хил ўсимликлари, мевалари, ҳайвонот дунёси, ерусти ва ерости бойликлари, тили, савдо-сотиқ ишлари билан ҳам астойдил қизиққан. Буларнинг ҳаммасини ўзининг қомусий асари“Бобурнома”да баён этган.

Мероприятие, посвященное 584-летию со дня рождения Низамиддина Мира Алишера Навои и 542-летию со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура
В настоящие дни широко отмечаются дни рождения двух великих представителей узбекской классической поэзии, 584-летие поэта и мыслителя, султана газелей Низамиддина Мира Алишера Навои, а также 542-я годовщина со дня рождения великого представителя узбекской классической литературы, царя и поэта Захириддина Мухаммада Бабура.
В связи с этим в Агентстве госактивов было проведено духовно-просветительское мероприятие на тему "Два великих образа: источники нашей духовности", посвящённое жизни и творчеству двух великих личностей.
В качестве докладчика и гостя в мероприятии принял участие кандидат филологических наук, доцент, член общества пропагандистов «Маърифат» Тулкин Тогаев.
Как было отмечено, той силой, которая ведет человека к совершенствованию, а также развитию государства и общества, является наука и просвещение. Творчество Навои вдохновляет на достижение таких высоких целей и дает духовную силу.
Все сведения о творчестве и деятельности Алишера Навои ценны для нас как великого ученого, показавшего в истории нашей цивилизации преимущества тюркского языка перед другими языками и полностью раскрывшего богатые возможности нашего родного языка.
Алишер Навои всю свою жизнь совмещал литературное творчество с политикой. Будучи человеком, занимавшим высокое положение, он внес большой вклад в социально-экономическое улучшение жизни страны, способствовал развитию науки, искусства, всегда старался обеспечить господство мира и согласия.
Захириддин Мухаммад Бабур вместе с политической историей, наукой, культурой, традициями разных регионов и областей, стран и городов, активно интересовался их природой, экономикой, географическим положением, границами, пастбищами, горами и ущельями, озерами и реками, различными растениями, фруктами, животным миром, подземным и надземным богатством, языком, торговлей. Все это он описал в своем энциклопедическом произведении – «Бабур-наме».
По окончании мероприятия, насыщенного обсуждениями, участники получили ответы на все свои интересующие вопросы.