Дон корхоналаридаги давлат улуши бўйича савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли қарори доирасида савдолари ташкил этилган қуйидаги дон корхоналаридаги давлат акция пакетлари жамиятларнинг акциядорларига сотиб олиш учун таклиф этилган.
Ўз навбатида, жамиятлар акциядорлари томонидан давлат акция пакетини сотиб олиш рад этилган тақдирда, акциялар “Тошкент” РФБда биржа савдоларига чиқарилади.
Шу билан бирга, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан оммавий савдоларга чиқарилган “Қизилтепа ун заводи” АЖ устав фондидаги 93,5 фоиз ва “Жиззах дон маҳсулотлари” АЖ устав фондидаги 94,4 фоиз акция пакети бўйича савдо жараёнининг иккинчи босқичи якунланган.
Мазкур босқичда талабгорларнинг давлат активларини сотиб олиш юзасидан нарх таклифлари, уни амалга ошириш муддати ҳамда тўловга қобилиятлик даражаси баҳоланиб, Хусусийлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди. Унга кўра:
• “Қизилтепа ун заводи” АЖ устав капиталидаги 93,5 фоиз давлат акция пакети бўйича энг юқори 17,4 млрд. сўм нарх таклифини билдирган “Sherbek Kelajagi” МЧЖ;
• “Жиззах дон маҳсулотлари” АЖ устав капиталидаги 94,4 фоиз давлат акция пакети бўйича энг юқори 40,8 млрд.сўм нарх таклифини билдирган Хужабeков Шавкат Жуманович савдо ғолиби деб топилди.
Шунингдек, харидорлар дон корхоналарини камида 5 йил давомида асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш мажбуриятини ўз зиммасига олади.

Информация о процессе торгов долей государства в зерновых предприятиях
Как было объявлено ранее, акционерам общества предложены к покупке государственные пакеты акций следующих зерновых предприятий, продажа которых организована в рамках соответствующего Постановления Президента Республики Узбекистан.
В свою очередь, если акционеры обществ откажутся от покупки гоударственного пакета акций, данные акции будут выставлены на биржевые торги на РФБ "Ташкент".
А также, согласно соответствующему решению Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации, завершен второй этап торгов по продаже 93,5% пакета акций в уставном капитале АО «Кизилтепа ун заводи» и 94,4% пакета акций в уставном капитале АО «Жиззах дон махсулотлари».
На данном этапе оценивались ценовые предложения участников по приобретению государственных активов, сроки их выполнения и платежеспособность. Согласно соответсвующему решению Государственной комиссии по приватизации, победителями торгов признаны:
• ООО «Sherbek Kelajagi», предложившее наибольшую выкупную цену в размере 17,4 млрд. сум за 93,5% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Кизилтепа ун заводи».
• Хужабеков Шавкат Жуманович, предложивший наибольшую выкупную цену в размере 40,8 млрд. сум за 94,4% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Жиззах дон махсулотлари».
Кроме того, покупатели обязуются сохранять основной вид деятельности предприятий на срок не менее 5 лет, не уменьшать существующие мощности по хранению зерна и в соответствии с законодательством выполнять обязательства по хранению зерна для государственных резервов на условиях заключаемых контрактов.