Дон корхоналаридаги давлат улуши бўйича савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли қарори доирасида савдолари ташкил этилган қуйидаги дон корхоналаридаги давлат акция пакетлари жамиятларнинг акциядорларига сотиб олиш учун таклиф этилган.
Ўз навбатида, жамиятлар акциядорлари томонидан давлат акция пакетини сотиб олиш рад этилган тақдирда, акциялар “Тошкент” РФБда биржа савдоларига чиқарилади.
Шу билан бирга, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан оммавий савдоларга чиқарилган “Қизилтепа ун заводи” АЖ устав фондидаги 93,5 фоиз ва “Жиззах дон маҳсулотлари” АЖ устав фондидаги 94,4 фоиз акция пакети бўйича савдо жараёнининг иккинчи босқичи якунланган.
Мазкур босқичда талабгорларнинг давлат активларини сотиб олиш юзасидан нарх таклифлари, уни амалга ошириш муддати ҳамда тўловга қобилиятлик даражаси баҳоланиб, Хусусийлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди. Унга кўра:
• “Қизилтепа ун заводи” АЖ устав капиталидаги 93,5 фоиз давлат акция пакети бўйича энг юқори 17,4 млрд. сўм нарх таклифини билдирган “Sherbek Kelajagi” МЧЖ;
• “Жиззах дон маҳсулотлари” АЖ устав капиталидаги 94,4 фоиз давлат акция пакети бўйича энг юқори 40,8 млрд.сўм нарх таклифини билдирган Хужабeков Шавкат Жуманович савдо ғолиби деб топилди.
Шунингдек, харидорлар дон корхоналарини камида 5 йил давомида асосий фаолият турини сақлаб қолиш ва мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш мажбуриятини ўз зиммасига олади.

As announced previously, the shareholders of the company are offered to purchase state blocks of shares of the following grain enterprises, the sale of which is organized within the framework of the relevant Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan.
In turn, if the shareholders of the companies refuse to purchase the state block of shares, these shares will be put up for stock exchange trades on RFB “Tashkent”.
Moreover, according to the relevant decision of the State Commission for Privatization and Coordination of Privatization Processes, the second stage of the sales process of 93.5% block of shares in the authorized capital of JSC “Qiziltepa un zavodi” and 94.4% block of shares in the authorized capital of JSC “ Jizzax don mahsulotlari” has been completed.
At this stage the price offers of participants on acquisition of state assets, terms of their fulfillment and solvency were evaluated. According to the relevant decision of the State Commission on Privatization, the winners of the sales were recognized:
• “Sherbek Kelajagi” LLC, which offered the highest repurchase price of 17.4 billion UZS for 93.5% state block of shares in the authorized capital of JSC “Qiziltepa Un Zavodi”.
• Khujabekov Shavkat Jumanovich, who offered the highest purchase price of 40.8 billion UZS for 94.4% state block of shares in the authorized capital of JSC “Jizzax don mahsulotlari”.
Besides, the buyers undertake to keep the main activity of the enterprises for the period of not less than 5 years, not to reduce the existing capacities on grain storage and in accordance with the legislation to fulfill the obligations on grain storage for state reserves on the terms of concluded contracts.