Давлат иштирокидаги корхоналар ижроия органининг раҳбарлик лавозимларига танлов ўтказиш ва номзодларни саралаш тартиби тўғрисидаги намунавий низом ишлаб чиқилди.
"Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-101-сон қарорига асосан 2023 йил 1 июлдан бошлаб давлат иштирокидаги корхоналарнинг раҳбари ва унинг ўринбосарларини тайинлаш (сайлаш) танлов асосида амалга оширилиши, бундан Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорларида назарда тутилган ҳоллар мустаснолиги назарда тутилган.
Раҳбарлик лавозимларига танловларни шаффоф, тенг, тўғри рақобатга асосланган ва мустақил амалга ошириш мақсадида, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотига аъзо давлатларнинг энг яхши тажрибалари асосида Давлат иштирокидаги корхоналар ижроия органи раҳбари ва ўринбосарлари лавозимларига танлов ўтказиш ва номзодларни саралаш тартиби ишлаб чиқилди.
Мазкур ҳужжат ижроия органи таркибига энг мақбул номзодларни танлов асосида саралаб олишга йўналтирилган бўлиб, ҳар бир давлат иштирокидаги корхона учун алоҳида тасдиқланиши назарда тутилган.
Ўз навбатида, ҳужжат билан қуйидаги харакатлар тартибга солинади:
• Номзодларни саралаш ва танлаб олиш тартиби ва босқичлари;
• Номзодларга қўйиладиган талаблар
• Саралаш жараёнида номзодларни баҳолаш.
Корхоналар бошқарувига етук салоҳиятга эга мутахассисларни жалб қилиниши ва янги тартибни жорий этилиши давлат иштирокидаги корхоналарни самарадорлигини ошишига, давлат корхоналарини Ўзбекистоннинг ялпи ички махсулоти ўсишига қўшган улкан ҳиссаси ҳисобига, давлат корхоналарини кўрсаткичлари яхшиланиши иқтисодиёт, ҳукумат ва фуқаролик жамияти учун узоқ муддатли ижобий таъсир кўрсатиши кутилмоқда.

A model regulation has been developed on the procedure for conducting a competition and selecting candidates for executive positions of the executive body of enterprises with state participation.
According to the Law of the Republic of Uzbekistan "On management of state property" and the Presidential Decree №PD-101 of March 24, 2023, the appointment (election) of the executive of the enterprise with state participation and its deputies will be carried out on the basis of competition from July 1, 2023, except for cases provided for by decrees of the President of the Republic of Uzbekistan.
In order to conduct transparent, equal, fair and independent elections for executive positions, based on the best practices of the member states of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), the procedure for election and selection of candidates for the executive and deputy executive positions of enterprises with state participation has been established.
This document is aimed at selecting the most suitable candidates to the executive body on the basis of competition, and provides for approval separately for each enterprise with state participation.
In turn, the document regulates the followings:
• Procedure and stages of candidate selection;
• Requirements for candidates;
• Evaluation of candidates in the selection process.
It is expected that the attraction of high-potential specialists to the management of enterprises and the introduction of the new procedure will increase the efficiency of enterprises with state participation, also due to the large contribution of state-owned enterprises to the growth of the gross domestic product of Uzbekistan, the improved performance of enterprises with state participation will have a long-term positive impact on the economy and civil society.