Давлат иштирокидаги корхоналар ижроия органининг раҳбарлик лавозимларига танлов ўтказиш ва номзодларни саралаш тартиби тўғрисидаги намунавий низом ишлаб чиқилди.
"Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-101-сон қарорига асосан 2023 йил 1 июлдан бошлаб давлат иштирокидаги корхоналарнинг раҳбари ва унинг ўринбосарларини тайинлаш (сайлаш) танлов асосида амалга оширилиши, бундан Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорларида назарда тутилган ҳоллар мустаснолиги назарда тутилган.
Раҳбарлик лавозимларига танловларни шаффоф, тенг, тўғри рақобатга асосланган ва мустақил амалга ошириш мақсадида, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилотига аъзо давлатларнинг энг яхши тажрибалари асосида Давлат иштирокидаги корхоналар ижроия органи раҳбари ва ўринбосарлари лавозимларига танлов ўтказиш ва номзодларни саралаш тартиби ишлаб чиқилди.
Мазкур ҳужжат ижроия органи таркибига энг мақбул номзодларни танлов асосида саралаб олишга йўналтирилган бўлиб, ҳар бир давлат иштирокидаги корхона учун алоҳида тасдиқланиши назарда тутилган.
Ўз навбатида, ҳужжат билан қуйидаги харакатлар тартибга солинади:
• Номзодларни саралаш ва танлаб олиш тартиби ва босқичлари;
• Номзодларга қўйиладиган талаблар
• Саралаш жараёнида номзодларни баҳолаш.
Корхоналар бошқарувига етук салоҳиятга эга мутахассисларни жалб қилиниши ва янги тартибни жорий этилиши давлат иштирокидаги корхоналарни самарадорлигини ошишига, давлат корхоналарини Ўзбекистоннинг ялпи ички махсулоти ўсишига қўшган улкан ҳиссаси ҳисобига, давлат корхоналарини кўрсаткичлари яхшиланиши иқтисодиёт, ҳукумат ва фуқаролик жамияти учун узоқ муддатли ижобий таъсир кўрсатиши кутилмоқда.

Разработано типовое положение о порядке проведения конкурса и отбора кандидатов на руководящие должности исполнительного органа предприятий с государственным участием.
Согласно Закону Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» и постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-101 от 24 марта 2023 года, назначение (избрание) руководителя предприятия с государственным участием и его заместителей будет осуществляться на основе конкурса с 1 июля 2023 года, за исключением случаев, предусмотренных постановлениями Президента Республики Узбекистан.
В целях проведения прозрачных, равных, справедливых и независимых выборов на руководящие должности, исходя из передового опыта государств-членов Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), установлен порядок проведения выборов и отбора кандидатов на должности руководителей и заместителей исполнительного органа предприятий с государственным участием.
Этот документ направлен на отбор наиболее подходящих кандидатов в состав исполнительного органа на основе конкурса, и предусмотрено утверждение отдельно по каждому предприятию с государственным участием.
В свою очередь документом регулируются следующие действия:
• Порядок и этапы отбора кандидатов;
• Требования к кандидатам;
• Оценка кандидатов в процессе отбора.
Ожидается, что привлечение специалистов с высоким потенциалом к управлению предприятиями и введение нового порядка повысит эффективность предприятий с государственным участием, также в связи с большим вкладом государственных предприятий в рост валового внутреннего продукта Узбекистана, улучшение показателей предприятий с государственным участием окажет долгосрочное положительное влияние на экономику и гражданское общество.