Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) 23 декабрь 2022 йилда чоп этилган эълонга мувофиқ, “Чиноз нефтни қайта ишлаш заводи” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини рақобатга асосланган сотув жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) бўйича аризаларни қабул қилиш ва кўриб чиқиш босқичи якунланганлигини маълум қилади.
“Mosaic Financial” компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича етакчи маслаҳатчи сифатида жалб этилган.
Компаниянинг хусусийлаштириш жараёнлари доирасида Маслаҳатчи томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2023 йил 12 январга қадар Ўзбекистон ва бошқа МДҲ давлатлари ва Европа мамлакатларидан 7 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) тўғрисидаги аризалар Маслаҳатчига келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланади:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи, Буюк Британия ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги.
Маслаҳатчи томонидан келиб тушган аризаларни юқоридаги мезон талаблари асосида чуқур ўрганиши натижасида, барча талабгорлар кейинги босқичга ўтказилди.
Шунга кўра, барча талабгорлар хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда Маслаҳатчи томонидан уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга маслаҳатчи томонидан тайёрланган Активни сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имкониятини берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилади. Ушбу маълумотлар тўплами Активнинг хўжалик фаолиятини тавсифловчи ахборотларни ўз ичига олади.
Шунингдек, Маслаҳатчи томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) 2023 йил 23 февраль куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.
Давактив агентлиги ва “Mosaic Financial” компанияси хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффаққиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги жараён бўйича конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.

Information on the privatization process of 100% state share in the authorized capital of Chinaz petroleum refinery plant LLC
According to the announcement dated December 23, 2022, the State Assets Management Agency (UzSAMA) announces the completion of the stage of acceptance and review of Express of Interest applications on the competitive process of selling 100% state share in the authorized capital of Chinaz petroleum refinery plant LLC.
Mosaic Financial (Consultant) was attracted as the leading consultant on privatization of UzSAMA for this deal.
As a part of the privatization process, the Consultant carried out large-scale marketing activities, including the distribution of investment teasers to potential investors. As a result, as of January 12, 2023, Express of Interest applications were received from international and local investors from Uzbekistan, Europe, and the CIS region.
All received applications are selected by the UzSAMA and the Consultant according to the following criteria:
• the absence of any judicial, administrative, arbitrate, or other proceedings, the result of which may be a ban on participation in the privatization process;
• compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan #660-II (amended on January 15, 2019) “On countering the legalization of proceeds from crime, the financing of terrorism and the financing of the proliferation of weapons of mass destruction”;
• the applicant (in the case of a consortium, none of the participants in the consortium) and none of the persons associated with him/her are included in the sanctions list of the European Union, Great Britain, and the United States, as well as major international financial institutions (the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank).
Based on the results of a deep analysis of the applications received by the Consultant, their compliance with the requirements of the above criteria was determined.
Accordingly, all applicants are invited to participate in the next stage of the privatization process on accepting Non-Binding Offers (NBOs), and the Consultant will send a Process Letter regarding the processes of this stage to all applicants.
In order to confirm their future participation in the privatization process, these applicants are invited to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA), then they will be given an access to the Virtual Data Room (VDR), which will allow them to familiarize with the Information Memorandum prepared by the Consultant, which will contain the information necessary to prepare their indicative non-binding offers for purchasing the Asset. The information memorandum will include a description of business activities of the Company.
Non-Binding Offers (NBO) for the purchase of the Assets will be accepted by the Consultant until 18:00 (Tashkent time) February 23, 2023.
The UzSAMA together with Mosaic Financial would like to thank all participants, who have shown interest in the privatization process and submitted proposals, as well as to express confidence in further constructive cooperation with applicants, who have successfully passed the Express of Interest stage for the purchase of the Asset.