Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) 23 декабрь 2022 йилда чоп этилган эълонга мувофиқ, “Чиноз нефтни қайта ишлаш заводи” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини рақобатга асосланган сотув жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) бўйича аризаларни қабул қилиш ва кўриб чиқиш босқичи якунланганлигини маълум қилади.
“Mosaic Financial” компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича етакчи маслаҳатчи сифатида жалб этилган.
Компаниянинг хусусийлаштириш жараёнлари доирасида Маслаҳатчи томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2023 йил 12 январга қадар Ўзбекистон ва бошқа МДҲ давлатлари ва Европа мамлакатларидан 7 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) тўғрисидаги аризалар Маслаҳатчига келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланади:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи, Буюк Британия ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги.
Маслаҳатчи томонидан келиб тушган аризаларни юқоридаги мезон талаблари асосида чуқур ўрганиши натижасида, барча талабгорлар кейинги босқичга ўтказилди.
Шунга кўра, барча талабгорлар хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда Маслаҳатчи томонидан уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга маслаҳатчи томонидан тайёрланган Активни сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имкониятини берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилади. Ушбу маълумотлар тўплами Активнинг хўжалик фаолиятини тавсифловчи ахборотларни ўз ичига олади.
Шунингдек, Маслаҳатчи томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) 2023 йил 23 февраль куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.
Давактив агентлиги ва “Mosaic Financial” компанияси хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффаққиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги жараён бўйича конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.

Информация о процессе приватизации 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Чиназский нефтеперерабатывающий завод»
Согласно объявлению от 23 декабря 2022 года, Агентство по управлению государственными активами (далее - Агентство госактивов) сообщает о завершении этапа приёма и рассмотрения заявок о выражении заинтересованности по приобретению Актива (Express of interest) по конкурентному процессу продажи 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Чиназский нефтеперерабатывающий завод».
Компания Mosaic Financial (далее – «Консультант») была привлечена в качестве ведущего консультанта по приватизации Агентства госактивов по данной сделке.
В рамках процесса приватизации Консультантом проведена масштабная маркетинговая деятельность, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, на 12 января 2023 года было получено 7 заявок  выражения заинтересованности (Express of Interest) от международных и местных инвесторов из Узбекистана, стран Европы и СНГ.
Все полученные заявки отобраны Агентством госактивов и Консультантом по приватизации в соответствии со следующими критериями:
• заявитель (в случае консорциума - ни один из участников консорциума) и ни одно из связанных с ним лиц не включены в санкционный список Европейского союза, Великобритании и США, а также крупных международных финансовых институтов (Всемирный банк, Европейский банк реконструкции и развития, Азиатский банк развития).
По итогам тщательного изучения заявок, поступивших Консультанту, определено их соответствие к требованиям вышеперечисленных критериев.
Соответственно, все заявители приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации по приёму Необязывающих предложений (NBO), а также всем заявителям Консультант направит письмо о процессах данного этапа (Process Letter).
В целях подтверждения их участия в процессе приватизации, с претендентами будет подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем будет предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволит им ознакомиться с информационным меморандумом (Information Memorandum), подготовленным Консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для покупки Актива. Этот информационный меморандум включает материалы по описанию хозяйственной деятельности Актива.
Необязывающие предложения (NBO) по приобретению Актива будут приниматься Консультантом до 18:00 (по ташкентскому времени) 23 февраля 2023 года.
Агентство госактивов и Компания Mosaic Financial выражают благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражают уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности (Express of Interest) по приобретению Актива.