Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш юзасидан Давактив агентлиги бошқармаси бошлиғи М.Убайдов иштирокидаги брифинг
Брифинг матни:
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш жараёнини соддалаштириш ҳамда жадаллаштириш мақсадида, Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 30 ноябрдаги 685-сон қарори тасдиқланди.
Мазкур қарор билан фуқароларга ва юридик шахсларга доимий фойдаланиш (эгалик қилиш), ижара ва мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган ер участкаларини хусусийлаштириш жараёнидаги тўлов суммаси пасайтирилди ҳамда қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини ауксион савдоларига чиқаришнинг соддалаштирилган янги тартиби жорий қилинди. Хусусан:
• Жисмоний ва юридик шахсларда доимий фойдаланишда (эгаликда) бўлган хусусийлаштирилаётган ер участкасини сотиб олиш қиймати барча ҳудудлар бўйича ер солиғининг базавий солиқ ставкаси 20 баравари миқдорида белгиланган эди, янги тартибга мувофиқ Тошкент, Нукус шаҳарлари ва вилоят марказларида ер солиғининг базавий солиқ ставкаси 10 бараварга, бошқа ҳудудларда 5 баравари миқдорига камайтирилди.
• Энг асосийси ер участкаларини аукционга чиқариш 13 та босқичдан иборат бўлган, 48 иш кунидан (ижара ҳуқуқида) 74 иш кунигача (мулк ҳуқуқида) аукцион савдосига чиқариш учун вақт талаб этган. Эндиликда, ер участкаларини савдога чиқаришда келишув ва муҳокама жараёнларини бирлаштириш ҳисобига келишиш босқичлари 8 тага, аукционга чиқариш муддатлари эса ижара ҳуқуқида 16 иш кун муддатга ва мулк ҳуқуқида 22 иш кун муддатгача аукцион савдосига чиқарилиши белгиланган.
• Савдо комплекси, логистика маркази ва хизмат кўрсатиш комплексини ташкил этиш, туризм ҳудуди сифатида белгиланган маҳаллаларни ривожлантириш, йўл бўйи инфратузилмаси объектларини ташкил этиш учун ер участкаларини тайёр мастер-режа ишлаб чиқилган ҳолда аукцион савдоларига чиқариш тартиби жорий қилинди. Бунда ер участкасини лойиҳа ташкилотларидан лойиҳалаштириш ишларини амалга оширмасдан тайёр бизнес-лойиҳада кўрсатилган тартибда қурилиш ишлари амалга оширилади.
• Ер участкаларини ауксион орқали реализатсия қилишдан тушган маблағларнинг 50 фоиз миқдори ер участкаси жойлашган туман (шаҳар) бюджети ихтиёрида қолдирилиши белгиланди. Илгари маблағлар вилоят ихтиёрида қолар эди. Бу эса, ўз ўрнида, ҳудудларнинг ижтимоий-иқтисодий барқарорлигини оширишига хизмат қилади.
Жисмоний ва юридик шахслар тадбиркорлик ва шаҳарсозлик фаолиятини амалга ошириш учун қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган бўш турган ер участкаларини аукцион савдоларида сотиб олишда бир қанча имкониятлар мавжуд:
Сотиб олиш қийматларини тўлаш бўйича:
• Кўп қаватли уй-жойлар қуриш учун ер участкаларини ижарага бериш бўйича ўтказилган электрон онлайн-аукцион ғолиблари лот қийматининг 30 фоизини аукцион якунланган кундан бошлаб беш иш кунидан кечиктирмай тўлаганда, қолган қисмини 12 ой давомида тенг миқдорда фоизсиз бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилади. (асос 09.12.2021й. ПФ-33)
• Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари мулк ҳуқуқини электрон онлайн-аукционда сотиб олиш қийматини 3 йил муддатгача бўлиб-бўлиб тўлаш мумкин. (асос 08.04.2022й. ПФ-101)
• Саноат зоналарида ер участкаларини электрон онлайн-аукцион орқали ижарага беришда бошланғич нархи бўйича тўловларни 12 ой муддатда бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти мавжуд. (асос 13.06.2022й. ПФ-153)
Аукционга қатнашиш учун закалат пул миқдорини тўлаш учун ҳам имкониятлар мавжуд:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 30 декабрдаги ПФ-287-сон Фармони билан туман ва шаҳарлар 5 та тоифаларга ажратилди.
Шунга кўра, 4 ва 5 тоифадаги туман (шаҳар)да жойлашган ер участкаларини аукцион савдосида қатнашиш учун бошланғич закалат миқдорини 50 фоизини тўлаб, қатнашиш имконияти берилади.
Маълумот учун шуни айтиб ўтиш жоизки:
2022 йил давомида қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган 90 мингта (5 743 гектар) бўш турган ер участкалари “Yerelektron” ААТга киритилиб, шундан 56 мингтаси (3 303 гектар) аукцион савдоларига чиқарилган. Шундан, 12 мингтаси (982 гектар), жумладан 3,4 мингтаси (75 гектар) мулк ҳуқуқида ва 8,8 мингтаси (921 гектар) ижара ҳуқуқида 989 млрд.сўмга сотилган ва натижада 559,9 млрд.сўмдан ортиқ тушум тушган, шундан 421,8 млд.сўми тегишли бюджетларга йўналтирилиши таъминланган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва юридик шахсларига тегишли бўлган ер участкаларини хусусийлаштириш бўйича давлат хизматларига 30 мингдан ортиқ аризалар келиб тушган бўлиб, шундан 7 080 тасига ижобий хулосалар берилган, шундан, 2 005 таси тўлов қилиш жараёнида ҳамда 2 320 таси бўйича давлат ордерлари берилган.
Хусусийлаштириш соҳасида:
Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини соддалаштириш хусусийлаштириш жараёнларининг шаффофлигини ва “E-auksion” электрон савдо платформасининг оммабоплигини таъминлаш ҳамда унда иштирок этиш имкониятини яна-да ошириш мақсадида, “E-auksion” мобил иловаси 1 августдан бошлаб ишга туширилди, аҳоли ва тадбиркорлар учун App Store ва Play Market орқали юклаб олиш имконияти яратилди.
Тарғибот-ташвиқот ишларини кучайтириш мақсадида ҳудудларда мунтазам равишда учрашув, мулоқот ва тақдимотлар (11 та вилоятда “Road Show” ўтказилди) ҳамда пресс турлар ўтказилмоқда, оммавий ахборот воситалари, жумладан телевидение, радио, газета ва журналлар, ижтимоий тармоқларда 1,5 мингдан зиёд реклама ва тарғибот ишлари амалга оширилди.
Тошкент шаҳри ва вилоят марказларининг марказий кўчаларида жойлашган 76 та, аҳоли гавжум ҳудудлардаги 150 га яқин LED экран ва катта йўллар ёқасида 100 та билборд, давлат хизматлари марказларидаги 817 та экранда доимий видеоролик ва реклама материаллари бериб борилмоқда.
Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 18 мартдаги ПҚ‒168-сон қарорига мувофиқ:
• халқаро нуфузга эга аудиторлик компанияларининг Ўзбекистонда фаолият юритаётган шўба корхоналарининг баҳолаш ҳисоботлари ҳаққонийлигини экспертизадан ўтказиш талаб этилмаслиги;
• давлат кўчмас мулк обектларини бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотиб олган ва сотиб олиш тўловини тўлиқ амалга оширгунга қадар “тасарруф этиш ҳуқуқисиз” давлат ордери берилган тадбиркорлик субектлари томонидан қўшилган қиймат солиғи мазкур обектларга нисбатан тасарруф этиш ҳуқуқи тўлиқ ўтгандан сўнг тўланиши белгиланди.
Шунингдек, мазкур қарор билан ҳоким ёрдамчиларининг онлайн-буюртманомасига асосан, ҳудуди 2 000 квадрат метргача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини Агентлик томонидан тасдиқланадиган тартибга мувофиқ тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш имконияти яратилди.
Бунда, маҳалладаги ҳудуди 2 000 квадрат метргача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини ҳоким ёрдамчиларининг онлайн-буюртманомасига асосан сотишдан тушадиган маблағлар, баҳолаш ва сотиш харажатлари чегирилган ҳолда, тегишли маҳаллаларнинг Маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш жамғармаларига ўтказилиши белгилаб қўйилди.
Шу билан бирга, Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 1 августдаги ПҚ‒420-сон қарорига асосан, бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилган давлат активлари ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари бўйича камида 35 фоиз миқдоридаги дастлабки тўловни бир йўла амалга оширган харидорларга мазкур давлат активлари ва ер участкаларини кредит таъминоти сифатида гаровга қўйиш ҳуқуқи берилди.

Брифинг с участием начальника управления Агентства госактивов М.Убайдова по вопросам приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения
Текст брифинга:
В целях упрощения и ускорения процесса приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения, утверждено постановление Кабинета Министров №685 от 30 ноября 2022 года.
Данным постановлением уменьшается размер оплаты на приватизацию земельных участков, принадлежащих гражданам и юридическим лицам на праве постоянного пользования (владения), аренды и пожизненного наследуемого владения, а также введен новый упрощенный порядок выставления земельных участков несельскохозяйственного назначения на аукционные торги. В частности:
• Ранее цена выкупа земельного участка, находящегося в постоянном пользовании (владении) физическими и юридическими лицами была установлена в размере 20-кратной базовой ставки земельного налога на всех территориях республики, а согласно новому порядку цена выкупа в Ташкенте, Нукусе и центрах областей снижена и установлена в размере 10-кратной базовой ставки земельного налога, в остальных территориях в 5-кратной.
• Самое основное, выставление земельных участков на аукцион состоял из 13 этапов и требовалось от 48 рабочих дней (в случае аренды) до 74 рабочих дней (в случае права собственности) для выставления на аукционные торги. Теперь за счет унификации процессов согласования и обсуждения при выставлении на продажу земельных участков, этапы согласования установлены в 8 этапов, а сроки выставления на аукционные торги установлены в 16 рабочих дней в случае аренды и до 22 рабочих дня в случае владения.
• Введен порядок выставления на аукцион земельных участков с готовым мастер планом для создания торгового комплекса, логистического центра и комплекса услуг, застройки махаллей, отнесенных к туристическим зонам, и создания объектов придорожной инфраструктуры. В этом случае строительные работы будут проводиться в порядке, указанном в готовом бизнес-проекте, без проведения работ по проектированию земельного участка со стороны проектных организаций.
• Определено, что 50% от суммы, вырученной от аукциона земельных участков будет оставлено на усмотрение бюджета района (города), где находится земельный участок. Ранее средства оставались на усмотрение области. Это, в свою очередь, служит повышению социально-экономической стабильности областей.
Физические и юридические лица имеют ряд возможностей приобретения пустующих земельных участков несельскохозяйственного назначения на аукционных торгах для осуществления предпринимательской и градостроительной деятельности:
Для оплаты стоимости покупки:
• Победители электронного онлайн-аукциона, проводимого по аренде земельных участков для строительства многоэтажных жилых домов, уплачивают 30% стоимости лота не позднее 5 рабочих дней со дня окончания аукциона, а оставшуюся сумму будет возможно оплатить равными частями в рассрочку на протяжении 12 месяцев без процентов (основание 09.12.2021. УП-33)
• Покупная цена права собственности земельных участков несельскохозяйственного назначения на электронном онлайн-аукционе может быть выплачена в рассрочку на срок до 3 лет. (основание 04.2022 УП-101)
• При аренде земельных участков в промзонах через электронный онлайн-аукцион предусмотрена возможность оплаты первоначальной стоимости в рассрочку на 12 месяцев. (основание 06.2022 УП-153).
Также есть возможности для оплаты суммы задатка для участия в аукционе:
Указом Президента Республики Узбекистан № УП-287 от 30 декабря 2022 года районы и города были разделены на 5 категорий.
Соответственно, предоставляется возможность участия в аукционных торгах по земельным участкам, расположенным в районах (городах) 4 и 5 категорий, оплатив 50 процентов от первоначальной суммы задатка.
Следует отметить, что:
В течение 2022 года в АИС «Yerelektron» было включено 90 тыс. (5 743 га) пустующих земельных участков несельскохозяйственного назначения, из которых 56 тыс. (3 303 га) были выставлены на аукционные торги. Из них 12 тыс. (982 га) были проданы за 989 млрд. сумов, в том числе 3,4 тыс. (75 га) продано на праве собственности и 8,8 тыс. (921 га) на праве аренды. В результате получен доход более 559,9 млрд. сумов, из которых в соответствующие бюджеты направлено 421,8 млрд сумов.
Также в государственные службы поступило более 30 000 заявлений о приватизации земельных участков, принадлежащих гражданам и юридическим лицам Республики Узбекистан, из них 7 080 получили положительные заключения, а 2 005 из этого числа находятся в процессе оплаты и по 2 320 выданы Государственные ордеры.
В сфере приватизации:
В целях упрощения процесса приватизации государственного имущества, обеспечения прозрачности процесса приватизации и доступности электронной торговой платформы «E-auksion» и дальнейшего повышения возможности участия в нем, с 1 августа запущено мобильное приложение «E-auksion»,  а также для граждан и предпринимателей cоздана возможность скачивания приложения через App Store и Play Market.
В целях усиления просветительской работы в регионах проводятся регулярные встречи, обсуждения и презентации (в 11 регионах проведено «Road Show»), а также пресс-туры. В СМИ, в том числе телевидении, радио, газетах, журналах и социальных сетях проведено более 1500 рекламных работ.
На 76 LED экранах центральных улиц города Ташкента и областных центрах, а также около 150 экранах в густонаселенных районах и 100 рекламных щитах на автомагистралях, 817 экранах в центрах государственных услуг постоянно транслируют видеоролики и рекламные материалы.
В свою очередь, согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2022 года ПП-168:
• не требуется проведение экспертизы достоверности отчетов об оценке дочерних предприятий международных авторитетных аудиторских компаний, осуществляющих деятельность в Узбекистане;
• субъекты предпринимательства, приобретавшие государственные объекты недвижимости с условием оплаты в рассрочку, которым выдан государственный ордер на право собственности «без права распоряжения» до полного осуществления оплаты, оплачивают налог на добавленную стоимость после полного перехода права распоряжения указанными объектами;
Также, данным постановлением создана возможность выставления государственных объектов недвижимости с территорией до 2 000 квадратных метров на прямые электронные онлайн-аукционные торги на основании онлайн-заявки помощников хокимов в соответствии с порядком, утверждаемым Агентством.
При этом установлено, что средства, поступающие от реализации государственных объектов недвижимого имущества в махаллях площадью до 2 000 квадратных метров на основании онлайн-заявки помощника хокима, за вычетом расходов на оценку и реализацию, перечисляются в Фонды по решению социально-экономических проблем махалли соответствующих махаллей.
При этом согласно постановлению Кабинета Министров № 420 от 1 августа 2022 года, покупателям предоставлено право закладывать приобретенные в рассрочку государственные активы и земельные участки в качестве обеспечения кредита, при условии единовременной первоначальной оплаты в размере не менее 35% за эти государственные активы и земельные участки несельскохозяйственного назначения.