Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш юзасидан Давактив агентлиги бошқармаси бошлиғи М.Убайдов иштирокидаги брифинг
Брифинг матни:
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш жараёнини соддалаштириш ҳамда жадаллаштириш мақсадида, Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 30 ноябрдаги 685-сон қарори тасдиқланди.
Мазкур қарор билан фуқароларга ва юридик шахсларга доимий фойдаланиш (эгалик қилиш), ижара ва мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли бўлган ер участкаларини хусусийлаштириш жараёнидаги тўлов суммаси пасайтирилди ҳамда қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини ауксион савдоларига чиқаришнинг соддалаштирилган янги тартиби жорий қилинди. Хусусан:
• Жисмоний ва юридик шахсларда доимий фойдаланишда (эгаликда) бўлган хусусийлаштирилаётган ер участкасини сотиб олиш қиймати барча ҳудудлар бўйича ер солиғининг базавий солиқ ставкаси 20 баравари миқдорида белгиланган эди, янги тартибга мувофиқ Тошкент, Нукус шаҳарлари ва вилоят марказларида ер солиғининг базавий солиқ ставкаси 10 бараварга, бошқа ҳудудларда 5 баравари миқдорига камайтирилди.
• Энг асосийси ер участкаларини аукционга чиқариш 13 та босқичдан иборат бўлган, 48 иш кунидан (ижара ҳуқуқида) 74 иш кунигача (мулк ҳуқуқида) аукцион савдосига чиқариш учун вақт талаб этган. Эндиликда, ер участкаларини савдога чиқаришда келишув ва муҳокама жараёнларини бирлаштириш ҳисобига келишиш босқичлари 8 тага, аукционга чиқариш муддатлари эса ижара ҳуқуқида 16 иш кун муддатга ва мулк ҳуқуқида 22 иш кун муддатгача аукцион савдосига чиқарилиши белгиланган.
• Савдо комплекси, логистика маркази ва хизмат кўрсатиш комплексини ташкил этиш, туризм ҳудуди сифатида белгиланган маҳаллаларни ривожлантириш, йўл бўйи инфратузилмаси объектларини ташкил этиш учун ер участкаларини тайёр мастер-режа ишлаб чиқилган ҳолда аукцион савдоларига чиқариш тартиби жорий қилинди. Бунда ер участкасини лойиҳа ташкилотларидан лойиҳалаштириш ишларини амалга оширмасдан тайёр бизнес-лойиҳада кўрсатилган тартибда қурилиш ишлари амалга оширилади.
• Ер участкаларини ауксион орқали реализатсия қилишдан тушган маблағларнинг 50 фоиз миқдори ер участкаси жойлашган туман (шаҳар) бюджети ихтиёрида қолдирилиши белгиланди. Илгари маблағлар вилоят ихтиёрида қолар эди. Бу эса, ўз ўрнида, ҳудудларнинг ижтимоий-иқтисодий барқарорлигини оширишига хизмат қилади.
Жисмоний ва юридик шахслар тадбиркорлик ва шаҳарсозлик фаолиятини амалга ошириш учун қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган бўш турган ер участкаларини аукцион савдоларида сотиб олишда бир қанча имкониятлар мавжуд:
Сотиб олиш қийматларини тўлаш бўйича:
• Кўп қаватли уй-жойлар қуриш учун ер участкаларини ижарага бериш бўйича ўтказилган электрон онлайн-аукцион ғолиблари лот қийматининг 30 фоизини аукцион якунланган кундан бошлаб беш иш кунидан кечиктирмай тўлаганда, қолган қисмини 12 ой давомида тенг миқдорда фоизсиз бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилади. (асос 09.12.2021й. ПФ-33)
• Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари мулк ҳуқуқини электрон онлайн-аукционда сотиб олиш қийматини 3 йил муддатгача бўлиб-бўлиб тўлаш мумкин. (асос 08.04.2022й. ПФ-101)
• Саноат зоналарида ер участкаларини электрон онлайн-аукцион орқали ижарага беришда бошланғич нархи бўйича тўловларни 12 ой муддатда бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти мавжуд. (асос 13.06.2022й. ПФ-153)
Аукционга қатнашиш учун закалат пул миқдорини тўлаш учун ҳам имкониятлар мавжуд:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 30 декабрдаги ПФ-287-сон Фармони билан туман ва шаҳарлар 5 та тоифаларга ажратилди.
Шунга кўра, 4 ва 5 тоифадаги туман (шаҳар)да жойлашган ер участкаларини аукцион савдосида қатнашиш учун бошланғич закалат миқдорини 50 фоизини тўлаб, қатнашиш имконияти берилади.
Маълумот учун шуни айтиб ўтиш жоизки:
2022 йил давомида қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган 90 мингта (5 743 гектар) бўш турган ер участкалари “Yerelektron” ААТга киритилиб, шундан 56 мингтаси (3 303 гектар) аукцион савдоларига чиқарилган. Шундан, 12 мингтаси (982 гектар), жумладан 3,4 мингтаси (75 гектар) мулк ҳуқуқида ва 8,8 мингтаси (921 гектар) ижара ҳуқуқида 989 млрд.сўмга сотилган ва натижада 559,9 млрд.сўмдан ортиқ тушум тушган, шундан 421,8 млд.сўми тегишли бюджетларга йўналтирилиши таъминланган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва юридик шахсларига тегишли бўлган ер участкаларини хусусийлаштириш бўйича давлат хизматларига 30 мингдан ортиқ аризалар келиб тушган бўлиб, шундан 7 080 тасига ижобий хулосалар берилган, шундан, 2 005 таси тўлов қилиш жараёнида ҳамда 2 320 таси бўйича давлат ордерлари берилган.
Хусусийлаштириш соҳасида:
Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини соддалаштириш хусусийлаштириш жараёнларининг шаффофлигини ва “E-auksion” электрон савдо платформасининг оммабоплигини таъминлаш ҳамда унда иштирок этиш имкониятини яна-да ошириш мақсадида, “E-auksion” мобил иловаси 1 августдан бошлаб ишга туширилди, аҳоли ва тадбиркорлар учун App Store ва Play Market орқали юклаб олиш имконияти яратилди.
Тарғибот-ташвиқот ишларини кучайтириш мақсадида ҳудудларда мунтазам равишда учрашув, мулоқот ва тақдимотлар (11 та вилоятда “Road Show” ўтказилди) ҳамда пресс турлар ўтказилмоқда, оммавий ахборот воситалари, жумладан телевидение, радио, газета ва журналлар, ижтимоий тармоқларда 1,5 мингдан зиёд реклама ва тарғибот ишлари амалга оширилди.
Тошкент шаҳри ва вилоят марказларининг марказий кўчаларида жойлашган 76 та, аҳоли гавжум ҳудудлардаги 150 га яқин LED экран ва катта йўллар ёқасида 100 та билборд, давлат хизматлари марказларидаги 817 та экранда доимий видеоролик ва реклама материаллари бериб борилмоқда.
Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 18 мартдаги ПҚ‒168-сон қарорига мувофиқ:
• халқаро нуфузга эга аудиторлик компанияларининг Ўзбекистонда фаолият юритаётган шўба корхоналарининг баҳолаш ҳисоботлари ҳаққонийлигини экспертизадан ўтказиш талаб этилмаслиги;
• давлат кўчмас мулк обектларини бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотиб олган ва сотиб олиш тўловини тўлиқ амалга оширгунга қадар “тасарруф этиш ҳуқуқисиз” давлат ордери берилган тадбиркорлик субектлари томонидан қўшилган қиймат солиғи мазкур обектларга нисбатан тасарруф этиш ҳуқуқи тўлиқ ўтгандан сўнг тўланиши белгиланди.
Шунингдек, мазкур қарор билан ҳоким ёрдамчиларининг онлайн-буюртманомасига асосан, ҳудуди 2 000 квадрат метргача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини Агентлик томонидан тасдиқланадиган тартибга мувофиқ тўғридан-тўғри электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқариш имконияти яратилди.
Бунда, маҳалладаги ҳудуди 2 000 квадрат метргача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини ҳоким ёрдамчиларининг онлайн-буюртманомасига асосан сотишдан тушадиган маблағлар, баҳолаш ва сотиш харажатлари чегирилган ҳолда, тегишли маҳаллаларнинг Маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш жамғармаларига ўтказилиши белгилаб қўйилди.
Шу билан бирга, Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 1 августдаги ПҚ‒420-сон қарорига асосан, бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилган давлат активлари ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари бўйича камида 35 фоиз миқдоридаги дастлабки тўловни бир йўла амалга оширган харидорларга мазкур давлат активлари ва ер участкаларини кредит таъминоти сифатида гаровга қўйиш ҳуқуқи берилди.

Briefing with the Head of Department of the UzSAMA M. Ubaidov on the privatization of non-agricultural land plots
Briefing text:
In order to simplify and accelerate the process of privatization of non-agricultural land plots, the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 685 dated November 30, 2022 was approved.
This Resolution reduces the fees for privatization of land plots owned by individuals and legal entities by right of permanent use (ownership), lease and lifetime inheritable possession. It also introduces a new simplified procedure for offering non-agricultural land plots at auction. In particular:
• Previously the repurchase price of land plots permanently used (owned) by individuals and legal entities was set at the rate of 20-times the basic rate of land tax on all territories of the country, but according to the new procedure the repurchase price in Tashkent, Nukus and regional centers was decreased and set at the rate of 10-times the basic rate of land tax, in other territories - 5-times.
• Most importantly, placing land plots to auction consisted of 13 steps and required from 48 working days (in case of lease) to 74 working days (in case of ownership) for placing them to auction. Currently, due to unification of approval and discussion processes regarding land plots, the approval stage has been set in 8 steps and the deadline for placing them to auction is 16 working days in case of lease and up to 22 working days in case of ownership.
• The procedure of offering land plots with ready master plan for construction of trade complexes, logistic center and service complex, construction of mahalla in touristic zones and creation of roadside infrastructure has been introduced. In this case, the construction work will be carried out in the manner specified in the completed business plan without any work on the engineering of the land on the part of the project organizations.
• It was determined that 50% of the proceeds from the auction of land will be kept at the discretion of the budget of the district (city) where the land is located. Previously, the funds remained at the discretion of the region. This, in turn, contributes to the socio-economic stability of the regions.
Individuals and legal entities have a number of opportunities to purchase vacant non-agricultural land plots at auction for entrepreneurial and urban development activities:
To pay the sale price:
• Winners of the electronic online auction held for the lease of land plots for the construction of multi-story residential buildings will pay 30% of the lot price no later than 5 business days from the end of the auction, and the remaining amount will be allowed to be paid in equal installments for 12 months without interest (basis 09.12.2021. PD-33)
• The sale price of ownership of non-agricultural land plots in the electronic online auction may be paid in installments for a period of up to 3 years. (Ground 04.2022 PD-101)
• When leasing land plots in industrial zones through the electronic online auction, the possibility of paying the initial cost in installments for 12 months is provided. (basis 06.2022 PD-153).
There are also opportunities to pay the amount of the deposit to participate in the auction:
Presidential Decree No. PD-287 of December 30, 2022, divided districts and cities into 5 categories.
Accordingly, there is an opportunity to participate in the auction of land plots located in districts (cities) of 4 and 5 categories by paying 50 percent of the initial amount of the deposit.
It should be noted that:
During 2022, 90,000 (5,743 ha) vacant non-agricultural land plots were listed in the AIS "Yerelektron", of which 56,000 (3,303 ha) were offered for auction. Of these, 12,000 (982 hectares) were sold for 989 billion UZS, including 3,400 (75 hectares) sold on the right of ownership and 8,800 (921 hectares) on the right of lease. This resulted in revenue of over 559.9 billion UZS, of which 421.8 billion UZS was directed to relevant budgets.
Also, more than 30,000 applications for privatization of land plots owned by citizens and legal entities of the Republic of Uzbekistan were received by the State services, of which 7,080 were approved, while 2,005 of this number are in the process of payment and 2,320 were issued State Orders.
In the field of privatization:
In order to simplify the process of privatization of state property, ensure the transparency of the privatization process and accessibility of the electronic trading platform "E-auksion" and further increase the possibility of participation in it, since August 1, the mobile application "E-auksion" was launched, and for citizens and entrepreneurs created the opportunity to download the application through the App Store and Play Market.
In order to increase awareness in the regions, regular meetings, discussions and presentations are held (a "Road Show" was held in 11 regions), as well as press tours. More than 1,500 advertising campaigns were carried out in the Mass Media, including television, radio, newspapers, magazines, and social networks.
On 76 LED screens in the central streets of Tashkent and regional centers, as well as on about 150 screens in densely populated areas and 100 billboards on highways, 817 screens in public service centers are constantly broadcasting video clips and promotional materials.
In turn, according to the Presidential Resolution of March 18, 2022 PR-168:
• no examination of the reliability of valuation reports of subsidiaries of international reputable auditing companies operating in Uzbekistan is required;
• business entities, purchased state real estate objects with the condition of payment in installments, which were issued a state order on the right of ownership "without the right of disposal" before the full implementation of payment, pay value added tax after the full transfer of the right of disposal of these objects;
Also, this resolution created the possibility of placing the state real estate with an area of up to 2,000 square meters for direct online electronic auction on the basis of the online application of assistant of khokim in accordance with the procedure approved by the Agency.
It is established that the funds coming from the sale of state real estate objects up to 2 000 square meters in area on the mahallas on the basis of online application of assistant of khokims, excluding the costs of appraisal and sales, shall be transferred to the Funds for solving socio-economic problems of the mahallas of the relevant mahallas.
At the same time, according to the decision of the Cabinet of Ministers No. 420 dated August 1, 2022, buyers have the right to mortgage the state assets and land plots acquired by installment as loan collateral on condition of a one-time initial payment of not less than 35% for these state assets and non-agricultural land plots.