“Ўзбеккимёмаш заводи” АЖнинг 44,71% акциялар пакетини сотиб олиш бўйича мажбурий бўлмаган таклифларни қабул қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Ўзбеккимёмаш заводи” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Завод) устав капиталидаги 44,71 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув). Deloitte халқаро компанияси ушбу битим бўйича UzAssets маслаҳатчиси вазифасини бажаради.
Компания Ўзбекистонда кимё ва нефт-газ ускуналарини ишлаб чиқариш бўйича илк корхоналардан бўлиб, 1941 йилдан буён ишлаб келмоқда. Завод иссиқлик алмашинуви ускуналари, насослар, турбокомпрессорлар, колон ва сиғимли қурилмалари, шунингдек мураккаб металлни лойиҳалаш, ишлаб чиқариш ва техник хизмат кўрсатишга ихтисослашган.
Ўзининг қуйиш ва чилангарлик цехларининг мавжудлиги, муҳандислик хизматлари ва аккредитацияланган лаборатория ишлаб чиқаришнинг тўлиқ циклини таъминлашга имкон беради. Завод ходимларининг сони 1000 кишидан ошади. Компаниянинг мижозлари ва ҳамкорлари "УзТрансГаз", "УзАавто", "Лукойл", "Газпромнефт", "Шўртан" газ-кимё мажмуаси ва шу каби йирик корхоналардан таркиб топган.
Ишлаб чиқариш ҳудуди Тошкент вилояти, Чирчиқ шаҳрида, 20,7 гектар ер участкасида жойлашган. Компания электр энергияси, табиий газ, карбонат ангидрид, кислород бўйича улкан таъминот қувватига, шунингдек темир йўл линияларининг тайёр йўлакларига эга (Чирчиқ станциясидан 5,9 км узоқликда, юк кўтариш қуввати - 250 вагон / ойига 10 000 тонна).
Сотув жараёни барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Жараён манфаатдор харидорлардан таклифларни қабул қилиш ва бир ёки бир нечта манфаатдор иштирокчилар билан кейинги музокаралардан иборат бўлади.
Иштирокчиларга ўзбек, рус ёки инглиз тилларидаги хат шаклида ўз қизиқишини билдириши (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) ва қуйидагиларни тасдиқловчи ҳужжатлар илова қилинган ҳолда юбориш сўралади:
• битимни, шунингдек операцион фаолиятни ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имкониятга эгалиги тўғрисида;
• муассислар ва бенефициарларга нисбатан жиноий иш қўзғатилмаганлиги ва терговларнинг мавжуд эмаслиги, Харидорнинг мансабдор шахсларининг исмлари сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаганлиги тўғрисида;
• “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонунига риоя қилиниши тўғрисида.
Аризалар ва санаб ўтилган ҳужжатларнинг тақдим этилиши Иштирокчига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни имзолаганидан сўнг, виртуал маълумотлар хонасига кириш ҳамда Deloitte томонидан тайёрланган маълумотларни батафсил ўрганиш имкониятини беради. Ушбу босқичда иштирокчиларга Мажбурий таклифга қўйиладиган асосий талабларни ўз ичига олган жараён хати ва акцияларни сотиб олиш бўйича олди-сотди шартномаси лойиҳаси ("Шартнома") тақдим этилади. Мажбурий бўлмаган таклифлар кўринишида аризаларни топширишнинг охирги муддати 2021 йил 27 сентябр Тошкент вақти билан соат 18:00гача, мажбурий таклифлар эса икки ҳафталик муддат этиб белгиланади.
Аризалар ва мажбурий таклифлар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши керак:  rmukhametshin@deloitte.uzyvazhov@deloitte.ru va a.kahhorov@uz-assets.uz. Аризалар бериш жараёни барча Иштирокчилар учун очиқ.
Қабул қилинган Мажбурий таклифлар асосида UzAssets икки ҳафта ичида музокараларга қабул қилинган инвесторлар рўйхатини аниқлайди, улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади. Ушбу босқичда Сотувчи ва Иштирокчилар Битимни амалга ошириш шартлари муҳокама қилинади.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва Шартнома бандлари бўйича келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни "Тошкент" Республика фонд биржаси қоидаларига ва Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига биноан Битим тузишга таклиф қилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган UzAssets, Компания ва Deloitteнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. UzAssets ва Deloitte ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки UzAssets, Компания ва Deloitte томонидан кўзда тутилган режа жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Объявление о сборе необязывающих предложений по приобретению 44,71% пакета акций АО «Узбеккимёмаш заводи»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в уставном капитале АО «Узбеккимёмаш заводи» (далее - Компания или Узхиммаш») в размере 44,71%, путем конкурентного процесса продажи (далее - Сделка или Продажа). Консультантом UzAssets по данной Сделки выступает международная компания Deloitte.
Узбеккимёмаш является пионером в производства химического и нефтегазового оборудования в Узбекистане, работая с 1941 г. Завод специализируется на проектировании, изготовлении и сервисном обслуживании теплообменного оборудования, насосов, турбокомпрессоров, колонных и емкостных аппаратов, а также сложных металлоконструкций.
Наличие собственного литейного и кузнечного цехов, инженерной службь и аккредитованной лаборатории дает возможность обеспечить полный цикл производства. Численность персонала завода превышает 1000 человек. Среди клиентов и партнеров Узхиммаш такие компании как УзТрансГаз, УзАавто, Лукойл, Газпромнефть, газохимический комплекс Шуртан и многие другие.
Производственная площадка расположена в г. Чирчик, Ташкентской области, на земельном участке размером в 20,7 га. Компания имеет существенные подключенные мощности по электроэнергии, природному газу, углекислому газу, кислороду, а также подведенные железнодорожные пути (5,9 км. от станции Чирчик, пропускная способность- 250 вагонов/10 000 тонн в месяц).
Продажа организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон (далее -Участники). Процесс будет состоять из получения предложений от заинтересованных покупателей, и от последующих переговоров с одним или нескольким из заинтересованных претендентов.
Участникам будет предложено выразить заинтересованность в форме письма (далее — Заявка), подготовленного на английском, русском или узбекском языках (на усмотрение заявителя, при этом письмо на русском или узбекском языке должно сопровождаться письмом на английском языке), с приложением подтверждающих документов по:
• возможности профинансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств;
• отсутствию уголовных разбирательств и расследований в отношении учредителей и бенефициаров, а также названия должностных лиц покупателя в международных списках лжи- предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан;
• соблюдению требование Закона Республики Узбекистан «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения».
Предоставление Заявок и перечисленных документов дает претенденту возможность детального изучения данных о Компании, подготовленных Deloitte через доступ к виртуальной комнате данных, после подписания ими Соглашения о Конфиденциальности. На данном этапе, Претенденты получат Письмо о процессе с изложением основных требований к Обязывающему предложению претендентов, Проект договора купли-продажи акций («ДКП»). Окончательный срок подачи заявок в виде необязывающих предложений - не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 27 сентября 2021 года, а обязывающих предложений в течении двухнедельного срока.
Заявки и Обязывающие предложения необходимо отправить на электронные адреса: rmukhametshin@deloitte.uzyvazhov@deloitte.ru и a.kahhorov@uz-assets.uz. Процесс подачи Заявок является открытым для всех Участников.
На основе полученных обязывающих предложений, UzAssets, в двухнедельный срок определит список инвесторов, допущенных к Переговорам, которые будут уведомлены о результатах отбора персонально. На данном этапе, Продавец и Претенденты будут обсуждать условия осуществления Сделки.
Участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения, и согласованных условий договора купли-продажи, будет объявлен победителем. Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с правилами Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и законодательством Республики Узбекистан.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны UzAssets, Компании и Deloitte в отношении продажи Компании, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. UzAssets и Deloitte оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности
• (i) вносить изменения в срок подачи заявок;
• (ii)следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно UzAssets, Компанией и Deloitte графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;
• (iii)прекратить процесс продажи по любой причине; и/или
• (iv) прекратить любые обсуждения и переговоры с любым потенциальным покупателем (покупателями) в отношении Сделки в любое время и без разъяснения причин