“Uzbekistan Airways” АЖнинг айрим самолётларини сотиш юзасидан профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Uzbekistan Airways” АЖ (кейинги ўринларда - Сотувчи)нинг айрим самолётлари тури ва русумини инобатга олиб, лотларга бўлган ҳолда сотиш жараёнларини ташкиллаштириш учун хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 29 август куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Тел.: + 998-71-259-20-91; эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Битим бўйича ишлар Консультант, Буюртмачи ва Сотувчи вакиллари ўртасида яқин ҳамкорликда амалга оширилиши кутилмоқда.
“Uzbekistan Airways” АЖга тегишли бўлган айрим самолётларини сотиш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш хизмати бўйича таклиф тақдим учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 18 мартдаги “Фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5100-сон қарорига мувофиқ, “Uzbekistan Airways” АЖнинг айрим самолётлари сотилиши (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёни ҳаво кемалари бозорининг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талабларини ҳисобга олган ҳолда энг мақбул хорижий тажрибага мувофиқ ташкил этилиши лозим. Сотувчининг тўғри қарор қабул қилиш учун “Катта тўртлик” (BIG 4) халқаро баҳолаш компаниялари томонидан тайёрланган активнинг баҳоланган қиймати тўғрисидаги ҳисоботини инобатга олади.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот
Активлар (18 та ҳаво кемалари ва 1 та симулятор) 6 та лотларга бўлинган, шу билан бирга консультантнинг тавсиялари асосида бозор талаблари ва таҳлил натижаларига мувофиқ лотлар таркиби ўзгартирилиши мумкин.
Хаво кемаси тури
Борт номери
Ишлаб чиқарилган йили
1-ЛОТ
Боинг 757
UK 75701
1999 йил
UK 75702
2-ЛОТ
Боинг 767
UK 67007
2003 йил
UK 67008
2004 йил
3-ЛОТ
UK 67000
2008 йил
4-ЛОТ
Ил-76 ТД
UK-76821
1982 йил
UK-76793
1989 йил
UK-76794
UK-76427
1991 йил
UK-76831
1992 йил
5-ЛОТ
Ил-114-100
UK-91105
2008 Йил
UK-91104
2009 йил
UK-91106
UK-91107
2010 йил
UK-91108
2011 йил
UK-91109
2013 йил
Ил-114-100 учун симулятор
6-ЛОТ
Ми-8МТВ-1 “САЛОН"
UK 17202
Ми-8МТВ-1 “САЛОН”
UK 17201
Консультантнинг таклифи ўзбек ёки рус/инглиз тилларида тайёрланиши ҳамда қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши лозим (кодланган ҳолда):
а) Активларни сотиш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, сотиш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси шартнома имзолангандан сўнг 3 ойдан ошмаслиги лозим (10 баллгача);
б) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, ҳаво кемаларини сотиш бўйича тажрибаси (камида 5 йил) тўғрисида маълумот (35 баллгача);
в) Битимни бажариш нуқтаи назаридан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф (ўз якунига етказиш муддатини ҳисобга олган ҳолда). Битимга жалб этилаётган жамоа тўғрисида маълумотлар, жамоа шахсларининг исмларини алоҳида кўрсатган ҳолда ва улар тўғрисидаги маълумотлар: иш тажрибаси, иш тажрибаси муддати ва битимлар тузиш бўйича тажрибаси (15 баллгача)
г) Тижорат таклифи (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) муваффақияти учун тўлов миқдорини ўз ичига олади (40 баллгача). Битим қийматига мутаносиб равишда муваффақияти учун тўлов (“success fee”)ни ўз ичига олган тижорат таклифига Буюртмачи устунлик беради.
Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади.
Тўловлар ҳар бир лот сотилганидан кейингина амалга оширилади.
д) Қўйилган вазифаларни бажариш учун етарли салоҳият ва ваколатга эгалиги, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурсларнинг мавжудлигини тасдиқловчи ҳужжатлар тўғрисида ёзма ариза;
е) Манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги тўғрисида маълумот. Ҳозирда маслаҳатчи ушбу битимда иштирок этса, зиддиятга олиб келиши мумкин бўлган потенциал битим мажудлигини кўрсатиш лозим.
Савдо жараёнлари бўйича консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми:
I. Активлар таҳлили:
Активларнинг тавсифи, физик хусусиятлари, жорий ҳолати, рақобатбардошлик имкониятлари;
ҳуқуқий ҳужжатлар ва юзага келиши мумкин бўлган ҳуқуқий мажбуриятларни таҳлил қилиш;
хатарлар (риск)нинг таҳлили, инвестор таҳлилига мувофиқ активларни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг муваффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш.
Самарали сотишга олиб келиши мумкин бўлган камида иккита усулни танлаш ва активларни сотиш бўйича ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш (таклиф қилинган сотиш усуллари, зарур ҳаракатлар ва уларнинг муддатлари, таклиф қилинган ҳар бир сотиш усули учун) ҳар бир таклиф қилинган сценарий билан боғлиқ хавфларни баҳолаш, Сотиш имкониятлари, шунингдек ҳуқуқий йўналтириш ва битимни тугатиш. Заруратга кўра самарали сотишга эришиш, лотларга ўзгартириш бўйича таклиф бериши мумкин;
Сотиш бўйича энг мақбул усулни танлаш бўйича тавсия бериш.
Хизмат кўрсатиш муддати уч ой.
Консультант учун талаблар:
1. Консультант мазкур хизматларини амалга оширишда етарли тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши лозим ва белгиланган вазифаларни бажариш учун тайинланган асосий жамоа аъзоларини тақдим этиши керак.
2. Консультант M&A бозорида битимларни юритиш, шу жумладан хусусийлаштириш жараёнлари доирасида битимлар бўйича етарли тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши лозим.
3. Консультант вазифани ўз вақтида бажариш учун етарли моддий ва инсон ресурсларига эга эканлиги юзасидан кафиллик бериши лозим.
(1) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса,  “г” бандида назарда тутилган баҳолаш баллари қўлланилмайди.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по продаже некоторых воздушных судов принадлежащих АО «Uzbekistan Airways»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/«Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по продаже некоторых воздушных судов принадлежащих АО «Uzbekistan Airways» (далее – «Продавец») разделенные по лотам, типам и моделям воздушных судов (далее – «Активы»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), до 18:00 (Ташкентское время) 29 августа 2022 года.
Ожидается, что работа по Сделке будет осуществляться в тесном взаимодействии представителей консультанта, Заказчика и Продавца.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Сделки и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от Консультанта по продажам.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по продажам некоторых воздушных судов, принадлежащих АО «Uzbekistan Airways» (RfP)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 апреля 2021 года № ПП-5100 «О мерах по трансформации и поддержке предприятий гражданской авиации» была предусмотрена продажа воздушных судов авиакомпании «Uzbekistan Airways» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом отраслевой и индивидуальных особенностей рынка воздушных судов и требований законодательства Республики Узбекистан. Для принятия решения Продавца будет учитываться отчёт оценочной стоимости актива, подготовленный одной из международной оценочной компанией «Большой четвёрки» (BIG 4).
Активы (18 воздушных судов и 1 симулятор принадлежащих АО «Uzbekistan Airways») разделены на 6 лотов, при этом в соответствии с рекомендациями консультанта структура лотов может быть изменена с учётом анализа и спроса рынка.
Т/р
Тип воздушного судна
Бортовой номер
Год производства
ЛОТ №1
Боинг 757
UK 75701
1999 год
UK 75702
ЛОТ №2
Боинг 767
UK 67007
2003 год
UK 67008
2004 год
ЛОТ №3
UK 67000
2008 год
ЛОТ №4
Ил-76 ТД
UK-76821
1982 год
UK-76793
1989 год
UK-76794
UK-76427
1991 год
UK.-76831
1992 год
ЛОТ №5
Ил-114-100
UK-91105
UK-91104
2009 год
UK-91106
UK-91107
2010 год
UK-91108
2011 год
UK-91109
2013 год
Комплексный тренажер (симулятор) Ил-114-100
ЛОТ №6
Ми-8МТВ-1 “САЛОН"
UK 17202
Ми-8МТВ-1 “САЛОН”
UK 17201
Предложение консультанта должно быть подготовлено на русском/английском или узбекском языке и содержать информацию о следующем:
а) Видение консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Актива. Срок графика по продолжительности процесса в случае, если рекомендациям и предложениям консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени, не должен превышать 3 месяцев с даты подписания соглашения (до 10 баллов);
б) Информация об опыте консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая соответствующий опыт работы (не менее 5 лет) в сфере продажи самолётов (до 35 баллов);
в) Предложение по организации работ с точки зрения выполнения Сделки (этапы с учетом срока завершения). Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц команды и информации об их: опыте работы, стажа работы и общем опыте заключения сделок. (до 15 баллов);
г) Коммерческое предложение включает в себя вознаграждение за успех (success fee) (включая НДС, а также все прочие расходы) (до 40 баллов) - Заказчик дает предпочтение коммерческим предложениям, предусматривающих вознаграждение за успех («success fee») от пропорциональное стоимости Сделки.
В случае представления предложений по цене в диапазоне, то для оценки предложения принимается его верхняя граница.
Оплата производится по факту продажи каждого Лота.
д) Письменное заявление о наличии достаточной компетенции, а также человеческих, временных, материальных ресурсов для выполнения поставленных задач с подтверждающей информацией.
Объем работы консультанта по процессу продажи:
I. Анализ Актива:
описание Актива, физические характеристики, текущее состояние, конкурентные преимущества;
анализ правоустанавливающих документов и наличие потенциальных юридических обременений;
анализ рисков: выявление потенциальных ограничений с точки зрения инвестора и наиболее распространенных причин неудач подобных сделок. Предоставление рекомендаций о мерах по уменьшению выявленных рисков.
выбор как минимум двух вариантов, которые могут привести к эффективной приватизации и разработка плана действий по приватизации активов (содержащих предлагаемых методов приватизации, необходимые действия и их сроки, для каждого из предложенных вариантов) оценка рисков, связанных с каждым предложенным сценарием. Варианты приватизации также должны включать в себя раздел юридического сопровождения и закрытия сделки. В случае необходимости Консультант может предложить смешать лоты для достижения эффективной продажи Актива.
Рекомендация по выбору лучшего варианта приватизации.
Срок предоставления услуги составляет три месяца.
1. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в реализации консультационных услуг для данного сектора и представить ключевых членов команды, назначенных для выполнения описанных задач.
2. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в сопровождении сделок на рынке слияний и поглощений, в том числе сделок в рамках процессов приватизации.
3. Консультант должен гарантировать, что у него достаточно материальных и человеческих ресурсов для своевременного выполнения задачи.
(1) Если предложения консультантов оцениваются менее чем 30 баллов по пунктам a, б и в, то предложения не подлежат оценке в соответствии с пунктом «г».