“Uzbekistan Airways” АЖнинг айрим самолётларини сотиш юзасидан профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Uzbekistan Airways” АЖ (кейинги ўринларда - Сотувчи)нинг айрим самолётлари тури ва русумини инобатга олиб, лотларга бўлган ҳолда сотиш жараёнларини ташкиллаштириш учун хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 29 август куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Тел.: + 998-71-259-20-91; эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Битим бўйича ишлар Консультант, Буюртмачи ва Сотувчи вакиллари ўртасида яқин ҳамкорликда амалга оширилиши кутилмоқда.
“Uzbekistan Airways” АЖга тегишли бўлган айрим самолётларини сотиш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш хизмати бўйича таклиф тақдим учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 18 мартдаги “Фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5100-сон қарорига мувофиқ, “Uzbekistan Airways” АЖнинг айрим самолётлари сотилиши (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёни ҳаво кемалари бозорининг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талабларини ҳисобга олган ҳолда энг мақбул хорижий тажрибага мувофиқ ташкил этилиши лозим. Сотувчининг тўғри қарор қабул қилиш учун “Катта тўртлик” (BIG 4) халқаро баҳолаш компаниялари томонидан тайёрланган активнинг баҳоланган қиймати тўғрисидаги ҳисоботини инобатга олади.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот
Активлар (18 та ҳаво кемалари ва 1 та симулятор) 6 та лотларга бўлинган, шу билан бирга консультантнинг тавсиялари асосида бозор талаблари ва таҳлил натижаларига мувофиқ лотлар таркиби ўзгартирилиши мумкин.
Хаво кемаси тури
Борт номери
Ишлаб чиқарилган йили
1-ЛОТ
Боинг 757
UK 75701
1999 йил
UK 75702
2-ЛОТ
Боинг 767
UK 67007
2003 йил
UK 67008
2004 йил
3-ЛОТ
UK 67000
2008 йил
4-ЛОТ
Ил-76 ТД
UK-76821
1982 йил
UK-76793
1989 йил
UK-76794
UK-76427
1991 йил
UK-76831
1992 йил
5-ЛОТ
Ил-114-100
UK-91105
2008 Йил
UK-91104
2009 йил
UK-91106
UK-91107
2010 йил
UK-91108
2011 йил
UK-91109
2013 йил
Ил-114-100 учун симулятор
6-ЛОТ
Ми-8МТВ-1 “САЛОН"
UK 17202
Ми-8МТВ-1 “САЛОН”
UK 17201
Консультантнинг таклифи ўзбек ёки рус/инглиз тилларида тайёрланиши ҳамда қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши лозим (кодланган ҳолда):
а) Активларни сотиш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, сотиш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси шартнома имзолангандан сўнг 3 ойдан ошмаслиги лозим (10 баллгача);
б) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, ҳаво кемаларини сотиш бўйича тажрибаси (камида 5 йил) тўғрисида маълумот (35 баллгача);
в) Битимни бажариш нуқтаи назаридан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф (ўз якунига етказиш муддатини ҳисобга олган ҳолда). Битимга жалб этилаётган жамоа тўғрисида маълумотлар, жамоа шахсларининг исмларини алоҳида кўрсатган ҳолда ва улар тўғрисидаги маълумотлар: иш тажрибаси, иш тажрибаси муддати ва битимлар тузиш бўйича тажрибаси (15 баллгача)
г) Тижорат таклифи (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) муваффақияти учун тўлов миқдорини ўз ичига олади (40 баллгача). Битим қийматига мутаносиб равишда муваффақияти учун тўлов (“success fee”)ни ўз ичига олган тижорат таклифига Буюртмачи устунлик беради.
Агар хизмат ҳақи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади.
Тўловлар ҳар бир лот сотилганидан кейингина амалга оширилади.
д) Қўйилган вазифаларни бажариш учун етарли салоҳият ва ваколатга эгалиги, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурсларнинг мавжудлигини тасдиқловчи ҳужжатлар тўғрисида ёзма ариза;
е) Манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги тўғрисида маълумот. Ҳозирда маслаҳатчи ушбу битимда иштирок этса, зиддиятга олиб келиши мумкин бўлган потенциал битим мажудлигини кўрсатиш лозим.
Савдо жараёнлари бўйича консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми:
I. Активлар таҳлили:
Активларнинг тавсифи, физик хусусиятлари, жорий ҳолати, рақобатбардошлик имкониятлари;
ҳуқуқий ҳужжатлар ва юзага келиши мумкин бўлган ҳуқуқий мажбуриятларни таҳлил қилиш;
хатарлар (риск)нинг таҳлили, инвестор таҳлилига мувофиқ активларни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг муваффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш.
Самарали сотишга олиб келиши мумкин бўлган камида иккита усулни танлаш ва активларни сотиш бўйича ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш (таклиф қилинган сотиш усуллари, зарур ҳаракатлар ва уларнинг муддатлари, таклиф қилинган ҳар бир сотиш усули учун) ҳар бир таклиф қилинган сценарий билан боғлиқ хавфларни баҳолаш, Сотиш имкониятлари, шунингдек ҳуқуқий йўналтириш ва битимни тугатиш. Заруратга кўра самарали сотишга эришиш, лотларга ўзгартириш бўйича таклиф бериши мумкин;
Сотиш бўйича энг мақбул усулни танлаш бўйича тавсия бериш.
Хизмат кўрсатиш муддати уч ой.
Консультант учун талаблар:
1. Консультант мазкур хизматларини амалга оширишда етарли тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши лозим ва белгиланган вазифаларни бажариш учун тайинланган асосий жамоа аъзоларини тақдим этиши керак.
2. Консультант M&A бозорида битимларни юритиш, шу жумладан хусусийлаштириш жараёнлари доирасида битимлар бўйича етарли тажрибага эга эканлигини намойиш қилиши лозим.
3. Консультант вазифани ўз вақтида бажариш учун етарли моддий ва инсон ресурсларига эга эканлиги юзасидан кафиллик бериши лозим.
(1) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса,  “г” бандида назарда тутилган баҳолаш баллари қўлланилмайди.

Announcement on attracting a professional consulting company for the sale of certain aircraft belonging to "Uzbekistan Airways" JSC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan ("the State Assets Agency/ “the Customer”) in accordance with the relevant privatization programs announces the selection of professional consulting company ("the Consultant") for the sale of "Uzbekistan Airways" JSC ("the Seller") owned certain airplanes divided by lots, types and models of airplanes (the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below, no later than August 29, 2022 at 18:00 (Tashkent time).
Interested consultants are asked to send proposals in coded form to the contact address below:
Vohidjon Tojiyev, deputy head of the department of transformation and privatization of large state assets of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
e-mail: tender@davaktiv.uz;
tel: + 998-71-259-20-91.
It is expected that the work on the Transaction will be carried out in close interaction between representatives of the Consultant, the Customer and the Seller.
This solicitation does not constitute an obligation to submit a commercial proposal, nor does the Purchaser make any commitment to accept any proposal or enter into any contract pursuant to this solicitation. Accordingly, this solicitation does not imply a contract by virtue of the publication of this solicitation and/or the receipt of bids in connection therewith, or by negotiation or discussion with one or more selectors with respect to a Transaction.
The materials and information contained herein are intended to serve as a preliminary summary of only the most important aspects of the Transaction and as a general indication of the scope of works that may be expected from the Privatization Consultant.
Request for Proposals for the consultant services for the sale of certain airplanes belonging to "Uzbekistan Airways" JSC (RfP)
In accordance with the Presidential Resolution of the Republic of Uzbekistan №PR-5100 "On measures to transform and support civil aviation enterprises" dated 30 April 2021 the sale of airplanes of "Uzbekistan Airways" (the Transaction) was considered.
The sale process shall be organized in accordance with international best practice, taking into account industry and individual characteristics of airplanes market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan. A report of the valuation value of the asset prepared by one of the "Big Four" international valuation companies (BIG 4) will be taken into consideration for the Seller's decision.
Briefly about Asset
Asset (18 airplanes and 1 simulator belonging to Uzbekistan Airways JSC) are divided into 6 lots, while the structure of lots can be changed according to the consultant's recommendations, taking into account the market analysis and demand.
Т/р
Type of airplanes
Tail number
Year of production
Lot №1
Boeing 757
UK 75701
1999
UK 75702
Lot №2
Boeing 767
UK 67007
2003
UK 67008
2004
Lot №3
UK 67000
2008
Lot №4
IL-76 TD
UK-76821
1982
UK-76793
1989
UK-76794
UK-76427
1991
UK.-76831
1992
Lot №5
IL-114-100
UK-91105
UK-91104
2009
UK-91106
UK-91107
2010
UK-91108
2011
UK-91109
2013
17.
Integrated flight simulator
Lot №6
18.
Mi-8MTV-1 “Salon"
UK 17202
19.
Mi-8MTV-1 “Salon”
UK 17201
The Consultant's proposal shall be prepared in Russian/English or Uzbek and shall include information on the following:
a) The Consultant’s vision on the organization of work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Assets. View on the duration of the process if the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time, whereby the period shall not exceed 3 months from the date of signing the agreement (up to 10 points);
b) Information about the Consultant’s experience in transactions with similar assets, including relevant professional experience (at least 5 years) in aircraft sales
(up to 35 points);
c) Proposal on the organization of the Transaction in terms of project management (phases, considering completion date). Information about the team that is involved in the proposed Transaction, indicating the names of individuals and information about them: work experience, general experience in concluding transactions and specific experience in conducting transactions (up to 15 points);
d) The commercial proposal includes a success fee (including VAT and all other costs) (up to 40 points) - the Customer is giving preference to commercial proposals with a "success fee" proportional to the value of the Transaction.
In the case of a proposal being submitted at a price in the range, the upper limit of the price shall be used to assess the proposal.
Payment will be made upon the sale of each Lot.
e) A written statement of sufficient competence as well as human, time, material resources to carry out the assigned tasks with confirming information.
f) Information on whether there is a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that could give rise to a conflict if involved in this Transaction.
Scope of work of the Consultant on the privatization process:
I. Analysis of the Asset:
Description of the Asset, physical characteristics, current condition, competitive advantages;
analysis of title documents and potential legal liabilities;
Risk analysis: identifying potential constraints from an investor's point of view and the most common reasons for the failure of such transactions. Provision of recommendations on mitigation measures to mitigate the risks identified.
II. Consultations on pre-sale preparation of an Asset:
Selecting at least two options that could lead to an effective privatisation and developing an action plan for the privatisation of assets (containing the proposed privatisation methods, necessary actions and their timing, for each of the proposed options) assessing the risks associated with each of the proposed scenarios. The privatisation options should also include a legal and closing section. If necessary, the Consultant can propose a mix of lots in order to achieve an efficient sale of the Asset;
Recommendation of the best privatisation option.
The time frame for the service is three months.
Requirements for the Consultant:
1. The consultant should demonstrate sufficient experience in implementing consultancy services for the sector and introduce the key team members assigned to the tasks described.
2. The consultant should demonstrate sufficient experience in M&A transactions, including transactions within privatisation processes.
3. The consultant should ensure that it has sufficient material and human resources to carry out the task in a timely manner.
(1) If consultants' proposals are scored less than 30 points under points a, b and c, the proposal is not subject to evaluation under point d.