Дон корхоналаридаги давлат улушини оммавий савдоларга чиқариш тўғрисида эълон
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарори ижроси доирасида 2023 йилда оммавий савдоларга чиқариладиган қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши (кейинги ўринларда – давлат активи)нинг оммавий савдолари жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
биринчи босқичда – талабгорлар олдиндан малакаланади (сараланади), жумладан, савдоларда қатнашиш учун талаб қилинган ҳужжатларнинг тўлиқлиги, закалат пулининг келиб тушганлиги, давлат активидан келгусида фойдаланиш йўналишларига қўйилган талабдан келиб чиқиб талабгор томонидан таклиф этилган бизнес концепцияси лойиҳасининг мақбул ёки мақбул эмаслиги кўриб чиқилади;
Савдонинг биринчи босқичида иштирок этиш учун талабгорлар томонидан 2023 йил 21 июнь куни соат 18:00 га қадар (Тошкент вақти билан) ўзбек ёки рус ёхуд инглиз тилларида (талабгорнинг ихтиёрига кўра) мазкур эълоннинг 1-иловаси (жисмоний шахслар 1 а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (имзоланган ҳолда), қуйидаги ҳужжатларнинг сканер қилинган шакли (кодланган ҳолда) “E-auksion” электрон савдо платформаси  орқали тақдим этилади:
• талабгор савдода иштирок этиши учун сотиб олишни режалаштирган давлат активи бўйича талабгорнинг ўзи таклиф этадиган қийматдан камида 5 фоизи миқдорида закалат пули маблағларини “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш маркази” давлат унитар корхонасининг қуйида келтирилган махсус ҳисоб-рақамига ўтказилганлиги тўғрисидаги тўлов ҳужжати нусхаси.
• солиқ тўловчининг идентификация рақами (Ўзбекистон Республикаси резидентлари учун), паспорт маълумотлари;
Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси томонидан савдонинг биринчи босқич якунлари бўйича қарори қабул қилинган кундан бошлаб, 3 иш куни мобайнида жараённинг биринчи босқичи натижалари бўйича Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайти ва ижтимоий тармоқлардаги каналлари орқали ахборот берилади ҳамда биринчи босқичда иштирок этган барча талабгорларга расмий хабарнома юборилади.
Давактив агентлигининг расмий веб сайтида савдонинг иккинчи босқичи бошланганлиги тўғрисидаги эълон чоп этилган кундан бошлаб 5 иш куни ичида савдонинг иккинчи босқичида қатнашиш учун мазкур эълоннинг 2-иловаси (жисмоний шахслар 2а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (тасдиқланган ҳолда) “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифлар тақдим этилади.
• талабгорнинг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхаси (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга). Бунда, талабгор томонидан ўз молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаса, таъсисчиси ёки бенефициарининг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхасини (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга) тақдим этиши мумкин. Бундай ҳолларда таъсисчи ёки бенефициарнинг талабгор манфаати учун тўловларни амалга ошириш юзасидан тасдиқ хати илова қилиниши шарт;
• талабгорнинг тўлов қобилиятининг етарлилигини тасдиқловчи бошқа ҳужжатлар (депозит сертификати, банк кафолати). Бу ҳужжатлар талабгор томонидан ўзининг молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаган ҳолларда тақдим этилади.
• талабгорлар томонидан бир ёки бир нечта давлат активи бўйича таклифлар тақдим этилиши мумкин. Бунда, ҳар бир давлат активи бўйича таклифлар алоҳида берилади;
• камида беш йил давомида дон корхоналарининг асосий фаолият тури сақлаб қолинади ва мавжуд дон сақлаш сиғимлари камайтирилмайди;
• қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб берилади;
• давлат активи бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганда дастлабки тўлов суммаси 35 фоиздан кам бўлган ҳолатлада қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида белгиланган тартибда йиллик фоизлар ҳисобланади;
• давлат активини сотиб олиш бўйича биринчи босқичда битта таклиф келиб тушган ҳолларда, савдолар ўтказилмаган деб эътироф этилади;
• талабгор давлат активини сотиб олиш тўловини бир ойдан кўп муддатларда (кўпи билан 36 ой) амалга оширишни таклиф этганда, унинг нарх таклифи ушбу муддатларни инобатга олган ҳолда, белгиланган тартибда жорий қийматга келтириб баҳоланади;
• савдо якунлари бўйича савдо ғолиби билан Давактив агентлиги томонидан хабарнома юборилгандан кейин белгиланган тартибда олди-сотди шартномаси расмийлаштирилади (форс-мажор ҳолатлари бундан мустасно) ва савдоларга қатнашиш учун тўланган закалат пули давлат активи харид тўловининг бир қисми сифатида қабул қилинади;
• давлат активи савдолари якунлари бўйича ғолиб томонидан тўланадиган харид қийматига чегирма қўлланилмайди;
• савдолар якунлари бўйича савдо ғолиби томонидан олди-сотди шартномасини тузиш рад этилса ёки ундан воз кечилса, у томонидан тўланган закалат пули миқдори қайтарилмайди;
Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси ёки Ишчи орган ўз хоҳишига кўра ҳеч қандай мажбуриятни ўз зиммасига олмаган ҳолда, ҳар қандай вақтда савдони тўхтатиши ҳамда савдо жараёнида талабгорлардан қўшимча ва/ёки аниқлаштирувчи маълумотлар сўраши мумкин.
Қўшимча маълумотлар учун телефон рақамлар: (+99871) 259-21-78, 259-21-46.
Савдо жараёни бўйича таклиф ва эътирозлар юзага келганда, Давактив агентлигининг (+99871) 259-22-98 ва 259-22-78 ёки қисқа 1082 ишонч телефонига мурожаат қилишингиз мумкин.

Объявление о выставлении на публичные торги долей государства в зерновых предприятиях
Агентство по управлению государственными активами (далее - Агентство госактивов) объявляет о начале публичных торгов государственной доли в следующих зерновых предприятиях (далее - государственные активы), которые будут выставлены на публичные торги в 2023 году в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-168 от 18 марта 2022 года.
При этом:
Для участия на первом этапе торгов претенденты должны в срок до 18:00 (Ташкентское время) 21 июня 2022 года представить в запечатанном конверте или в отсканированной (закодированной) форме через электронную торговую платформу «E-auksion» на узбекском, русском или английском языках (по усмотрению претендента) заполненную заявку по форме, указанной в приложении №1 (для физических лиц - приложение № 1а) к настоящему объявлению, с приложением следующих документов:
• копия платежного документа, подтверждающего перечисление суммы задатка на специальный расчетный счет приведённый ниже ГУП “Центр организации электронных онлайн-аукционов” в размере не менее 5% от выкупной стоимости, предлагаемой претендентом за государственный актив.
Агентством госактивов в течение трех рабочих дней со дня принятия Государственной комиссией по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации решения по итогам первого этапа торгов:
• на официальном вебсайте и в социальных сетях, будет размещена информация о претендентах, прошедших на второй этап;
Претенденты, прошедшие на второй этап торгов, в течение пяти рабочих дней с даты публикации объявления на официальном вебсайте Агентства госактивов должны подать заявку через электронную торговую платформу «E-auksion»  для участия на втором этапе торгов, заполнив и утвердив заявку по форме, указанной в приложении №2 (для физических лиц - приложение №2а) к настоящему объявлению.
• копии финансовой отчетности (формы 1 и 2 бухгалтерского отчета) претендента за последние три года (для резидентов – подтверждение налоговых органов о приёме отчетности вместе с показателями начисленной амортизации и переоценки материальных и нематериальных активов). При этом, если в соответствии с финансовой отчетностью претендент является неплатёжеспособным, он может предоставить копии финансовой отчетности (формы 1 и 2 бухгалтерского отчета) учредителя или бенефициара за последние три года (для резидентов подтверждение налоговых органов о приёме отчетности вместе с показателями начисленной амортизации и переоценки материальных и нематериальных активов). В этом случае необходимо приложить письмо-подтверждение учредителя или бенефициара об осуществлении платежей за счет претендента;
• Заявители могут подавать заявки на одно или несколько государственных активов. В этом случае предложения даются отдельно по каждому государственному активу;
• в течение не менее пяти лет будет сохранена основная деятельность зерновых предприятий и не будут сокращены существующие мощности по хранению зерна;
• хранение объемов зерна для государственного резерва осуществляется на платной основе по договорам в соответствии с законодательством Республики Узбекистан;
• в случаях, если сумма первоначального взноса составляет менее 35 процентов при продаже с условием оплаты в качестве государственного актива, оставшаяся сумма представляет собой годовой процент в размере базовой ставки Центрального банка;
• в случае если на первом этапе торгов получена одна заявка на приобретение государственного актива (по одному лоту), торги считаются несостоявшимися;
• если претендент предлагает оплатить выкупную стоимость государственного актива в срок более одного месяца (до 36 месяцев), его ценовое предложение оценивается путем приведения ценового предложения государственного актива к текущей стоимости;
• Агентством с даты направления уведомления (кроме форс-мажорных случаев), заключается договор купли-продажи в указанном порядке с победителем торгов и задаток, внесенный для участия на торгах, будет включаться в сумму выкупных платежей за приобретаемый государственный актив;
• по выкупным платежам, осуществляемым победителем торгов скидки не применяются;
• если победитель торгов отказывается от заключения договора купли-продажи, сумма внесенного им задатка не возвращается;
Государственная комиссия по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации или Рабочий орган, не принимая на себя никаких обязательств, может по своему усмотрению в любое время приостановить торги, а также в процессе торгов запросить у участников дополнительную информацию и/или разъяснения.
Телефонные номера для дополнительной информации: (+99871) 259-21-78, 259-21-46.
Если в процессе торгов у Вас возникнут жалобы или предложения, можете обратиться по телефонам доверия Агентства госактивов (+99871) 259-22-98 и 259-22-78 или 1082.