"Андижон биокимё заводи" АЖни устав капиталидаги давлат улушининг хусусийлаштириш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – “Давактив агентлиги” ёки “Сотувчи”) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ,  "Андижон биокимё заводи" АЖ устав капиталидаги 76,0 фоиз давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда – “Актив”) хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланганлигини эълон қилади (кейинги ўринларда – “Битим”).
"ABRAU CAPITAL" компанияси (кейинги ўринларда – маслаҳатчи) ушбу Битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
“Андижон биокимё заводи” АЖ ишлаб чиқариш ҳажми бўйича мазкур тармоқдаги энг қадимги ва йирик корхоналардан биридир. Корхона 1953 йилда Андижон вилояти, Андижон шаҳрида ташкил этилган. Ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг асосий турлари озиқ-овқат этил спирти, хамиртуруш ва бошқа маҳсулотлардир.
• Устав фонди: 24,0 млрд. сўм;
• Ишлаб чиқариш қуввати: 1 830 минг декалитр/йил.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини 2023 йил 15 август соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги электрон почта манзилларига юборишлари лозим: almo@abraucapital.com, d.rustamova@abraucapital.com.
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан мувофаққиятли ўтган талабгорларга хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Шу билан бирга, хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга маслаҳатчи томонидан тайёрланган Компанияни сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandumбилан танишиш имконияти берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR) га кириш имконияти берилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги, "ABRAU CAPITAL" ва Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва "ABRAU CAPITAL" ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги, Компания ва "ABRAU CAPITAL" томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Announcement on the beginning of the privatization process of the state share in the authorized capital of "Andijon biokimyo zavodi” JSC
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter referred to as "UzSAMA") announces the beginning of submitting applications for Express of Interest stage of the privatization process (hereinafter referred to as "Transaction") of “Andijon biokimyo zavodi” JSC by selling 76,0% state share (hereinafter referred to as "Company").
ABRAU CAPITAL (hereinafter referred to as "Сonsultant") is the privatization consultant to UzSAMA on this Transaction.
“Andijon biokimyo zavodi” JSC is another one of the oldest and largest enterprises in the industry in terms of production scale. The company was founded in 1953 in the city of Andijan, Andijan region. The main types of products produced are food grade ethyl alcohol, yeast and other products. The total area of the company is 3.69 hectares.
• Share capital: 24,0 billion UZS;
• Capacity: 1 830 thousand dal/year.
Express of interest can be prepared in Uzbek, Russian or English (at the discretion of the Applicants), and must be sent to the following e-mail addresses: almo@abraucapital.com, d.rustamova@abraucapital.com.
The deadline for submission of Express of interest is no later than August 15, 2023, 18:00 (Tashkent time).
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "ABRAU CAPITAL" in relation to the Asset sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "ABRAU CAPITAL" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the State Assets Agency and "ABRAU CAPITAL", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;