Кўкдала туманида Давактив агентлиги томонидан янги болалар боғчаси қурилиб фойдаланишга топширилди
Қашқадарё вилояти Кўкдала туманида Давактив агентлиги томонидан ҳомийлик асосида 120 ўринли давлат мактабгача таълим муассасаси (кейинги ўринларда – болалар боғчаси) биноси қурилди ва жиҳозланди.
Жорий йил 2 декабрь куни Кўкдала тумани ҳокими Х.Джураев, Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари А.Миралиев, туман оқсоқоллари ва фаоллари иштирокида тантанали равишда ушбу 12-сонли болалар боғчасининг очилиш маросими бўлиб ўтди ҳамда объект фойдаланишга топширилди.
Мазкур болалар боғчасини қуриш ва жиҳозлаш ишлари учун Қашқадарё вилояти ҳокимлигининг “Ягона буюртмачи хизмати” ИК буюртмачи этиб белгиланиб, лойиҳа ташкилоти сифатида “Қаршитадқиқотконструкция” МЧЖ, пудратчи ташкилот сифатида “Маматов Салоҳиддин” ХК белгиланган.
Боғча қурилиши давлат активларини бошланғич баҳосига нисбатан қиммат сотилиши ҳисобига олинган қўшимча даромадлар ҳисобидан амалга оширилди. Лойиҳанинг умумий қиймати 6,0 млрд.сўм. Мазкур маблағлар Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 30 майдаги 273-сонли фармойишига асосан Давактив агентлиги томонидан объектни қуриш ва жиҳозлаш учун Кўкдала туман ҳокимлигининг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиб берилган.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, Давактив агентлиги ташаббуси билан ушбу болалар боғчаси биносида қуввати 10 КвТ/с бўлган замонавий қуёш электр станцияси ўрнатилган бўлиб, бу ўз ўрнида объектни мунтазам равишда электр энергияси билан таъминлайди.
12-сонли болалар боғчасида 28 нафар ишчи ходим доимий иш ўрнига эга бўлиб, 120 нафар тарбияланувчи ёш болаларга тарбия беришни бошлашди.

Агентством госактивов построен и сдан в эксплуатацию новый детский сад в Кокдалинском районе
В Кокдалинском районе Кашкадарьинской области построено и сдано в эксплуатацию государственное дошкольное образовательное учреждение (далее – детский сад) на 120 мест при спонсорской поддержке Агентства госактивов.
2 декабря текущего года состоялась церемония открытия данного детского сада №12 с участием хокима Кокдалинского района Х.Джураева, заместителя директора Агентства госактивов А.Миралиева, а также районных аксакалов и активистов.
На строительство и оснащение данного детского сада заказчиком определено ИК «Служба единого заказчика» хокимията Кашкадарьинской области, проектной организацией - ООО «Каршитадкикотконструкция», подрядной организацией - ЧП «Маматов Салохиддин».
Строительство детского сада осуществлялось за счет дополнительных доходов, полученных от продажи государственных активов по более высокой цене, чем их первоначальная оценочная стоимость. Общая стоимость проекта составляет 6,0 млрд.сумов. В соответствии с распоряжением Кабинета Министров от 30 мая 2022 года №273, данные средства на строительство и оборудование объекта были переведены Агентством госактивов на соответствующий расчетный счет хокимията Кокдалинского района.
Следует отметить, что по инициативе Агентства госактивов в здании детского сада была установлена современная солнечная электростанция мощностью 10 КВт/ч​​, которая будет регулярно и без перебоев снабжать объект электроэнергией.
В данное время, в детском саду №12 на постоянной основе работают 28 сотрудников, которые приступили к обучению 120 детей раннего возраста.