Кўкдала туманида Давактив агентлиги томонидан янги болалар боғчаси қурилиб фойдаланишга топширилди
Қашқадарё вилояти Кўкдала туманида Давактив агентлиги томонидан ҳомийлик асосида 120 ўринли давлат мактабгача таълим муассасаси (кейинги ўринларда – болалар боғчаси) биноси қурилди ва жиҳозланди.
Жорий йил 2 декабрь куни Кўкдала тумани ҳокими Х.Джураев, Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари А.Миралиев, туман оқсоқоллари ва фаоллари иштирокида тантанали равишда ушбу 12-сонли болалар боғчасининг очилиш маросими бўлиб ўтди ҳамда объект фойдаланишга топширилди.
Мазкур болалар боғчасини қуриш ва жиҳозлаш ишлари учун Қашқадарё вилояти ҳокимлигининг “Ягона буюртмачи хизмати” ИК буюртмачи этиб белгиланиб, лойиҳа ташкилоти сифатида “Қаршитадқиқотконструкция” МЧЖ, пудратчи ташкилот сифатида “Маматов Салоҳиддин” ХК белгиланган.
Боғча қурилиши давлат активларини бошланғич баҳосига нисбатан қиммат сотилиши ҳисобига олинган қўшимча даромадлар ҳисобидан амалга оширилди. Лойиҳанинг умумий қиймати 6,0 млрд.сўм. Мазкур маблағлар Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 30 майдаги 273-сонли фармойишига асосан Давактив агентлиги томонидан объектни қуриш ва жиҳозлаш учун Кўкдала туман ҳокимлигининг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиб берилган.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, Давактив агентлиги ташаббуси билан ушбу болалар боғчаси биносида қуввати 10 КвТ/с бўлган замонавий қуёш электр станцияси ўрнатилган бўлиб, бу ўз ўрнида объектни мунтазам равишда электр энергияси билан таъминлайди.
12-сонли болалар боғчасида 28 нафар ишчи ходим доимий иш ўрнига эга бўлиб, 120 нафар тарбияланувчи ёш болаларга тарбия беришни бошлашди.

In Kokdala district of Kashkadarya region the state pre-school educational institution (hereinafter - Kindergarten) for 120 places was built and put into operation with the sponsorship of the State Assets Management Agency.
On 2 December of current year, the opening ceremony of kindergarten No.12 was held with participation of the khokim of Kokdala district Kh.Juraev, Deputy Director of the State Assets Management Agency A.Miraliev, as well as regional aksakals and activists.
For the construction and equipping of the kindergarten was selected as the customer EC "Service of single customer" of the Kashkadarya region administration , the project organization - LLC "Karshitadqiqotkonstruktsiya", the contracting organization - PE "Mamatov Salohiddin".
Construction of the kindergarten was carried out at the expense of additional income received from the sale of state assets at a higher price than their initial appraised value. The total cost of the project is 6.0 billion UZS. In accordance with the decree № 273 of the Cabinet of Ministers dated May 30, 2022 these funds for construction and equipment of the project were transferred by the State Assets Management Agency to the appropriate bank account of the Kokdala district administration.
It should be noted that at the initiative of the State Assets Management Agency a modern solar power station with a capacity of 10 kWh was built in the kindergarten building, which will regularly and continuously provide the facility with electricity.
At the moment, Kindergarten No.12 has a permanent staff of 28 employees, who have started teaching 120 preschool children.