Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори билан хусусийлаштириш жараёнлари янада жадаллаштирилади (1001 акция+1046 кўчмас мулк+40 та IPO)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисидаги Президент қарори имзоланди.
Биринчидан, 1 001та корхонадаги давлат акция пакетлари оммавий савдога чиқарилади;
Иккинчидан, 1 046та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга қўйилади. Оммавий савдоларга қўйилаётган кўчмас мулк объектларининг асосий қисми инфратузилма билан таъминланган ва аҳоли пунктларига яқинлиги ушбу мулклардан кейинчалик фойдаланишда қўшимча имкониятлар яратади. Бунда, ушбу объектларни сотишни тезлаштириш учун мулкларни сотишга тайёрлаш муддати 80 кундан 48 кунга қисқартирилади. 2 минг квадрат метргача бўлган объектларни тадбиркорларнинг мурожаати асосида тўғридан-тўғри савдога чиқаришга рухсат берилади;
Учинчидан, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши халқчил IPO орқали сотилади. Жумладан, “халқчил IPO”да барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида битта акция – битта лот тамойили жорий этилади. Жумладан, илк бор Навоий ва Олмалиқ кон-металлургия комбинатлари, Металлургия комбинати, “Ўзтелеком” АЖ, Саноатқурилишбанк каби йирик корхоналарнинг ўртача 2 фоиз акциялари аҳолига таклиф этилади.
аҳолига акцияларни тўғридан-тўғри сотиб олиш имконияти яратилади;
энг яхши таклифларни танлаб олиш асосида профессионал ташкилотлар савдо жараёнларини ташкил этиш учун жалб этилиши мумкин;
маҳаллий инвесторларга E-auksion электрон савдо платформаси, шу жумладан мобил иловаси орқали реал вақт режимида уларни идентификация қилиш, инвестиция воситачилари билан шартнома тузиш ва депо ҳисоб рақамини очиш имконияти яратилади;
акцияларни сотиб олишда “E-auksion” электрон савдо платформасида барча инвестиция воситачилари ва уларнинг мижозлари иштирок этиши учун тенг шароитлар яратилади;
акцияларни сотиб олиш учун электрон аризалар маҳаллий инвесторнинг ўзи томонидан ёки инвесторлар номидан ҳаракат қилувчи инвестиция воситачиси орқали берилиши мумкин;
онлайн аукционлар якунларига кўра олди-сотди шартномалари қимматли қоғозлар савдолари ташкилотчиларининг савдо майдончаларидан ташқарида рўйхатдан ўтказилади ва унинг натижаси тўғрисидаги маълумот инвесторнинг шахсий кабинетига юборилади.
Шу билан бирга қуйидаги норматив-ҳуқуқий талаблар жорий этилади:
а) фонд биржасига чиқарилган давлат акция пакетларини сотишга ва олди-сотди шартномасини расмийлаштиришга фақат савдо жараёнларида камида иккита иштирокчи қатнашганда рухсат берилади;
б) барча давлат муассасаларининг асосий воситаларини сотиш ёки ижарага бериш “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали амалга оширилади;
в) 2023 йил 1 июлдан бошлаб, жисмоний шахсларга “Давлат мулки” электрон тизими орқали майдони 2 000 метр квадратгача бўлган давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш ёки ижарага бериш учун тўғридан-тўғри онлайн аукцион савдоларига чиқариш бўйича ариза бериш ҳуқуқи берилади;
г) 2023 йил 1 сентябрдан бошлаб
кўчмас мулк объектлари ва давлат улушлари хусусийлаштирилганлиги тўғрисидаги давлат намунасидаги ордер ва сертификат Давлат хизматлари марказлари ва (ёки) Ягона интерактив давлат хизматлари портали  орқали QR-код қўйилган ҳолда берилади;
онлайн аукцион савдоларида давлат мулки объектларини сотиб олган харидорлар билан шартномалар савдо натижаси бўйича баённома асосида “E-auksion” электрон савдо платформасида электрон шаклда (шу жумладан электрон рақамли имзо орқали) расмийлаштирилади;
ҳар чоракда тегишли вазирлик ва идоралар ходимларининг жойига чиққан ҳолда инвестиция мажбуриятларининг бажарилишини оралиқ мониторинг қилиш тартиби бекор қилинади;
инвестиция мажбуриятларининг бажарилиши тўғрисидаги ҳисоботларни қоғоз шаклида тақдим этиш тартиби бекор қилиниб, тегишли давлат органлари ва ташкилотларнинг электрон базасини Давлат мулки” ахборот тизимига интеграция қилиш ва тадбиркорлар электрон тизимга киритадиган маълумотлар орқали ҳисоботларни олиш йўлга қўйилади.

Постановлением Президента Республики Узбекистан процессы приватизации будут ускорены (1001 акция+1046 объектов недвижимости+40 IPO)
Президент Республики Узбекистан от 24 марта 2023 году подписал постановление об «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике».
Согласно постановлению утверждены следующие:
Во-первыхна публичные торги будут выставлены государственные пакеты акций 1 001 предприятий.
Во вторых, 1 046 объектов недвижимости будут выставлены на публичные торги. Основная часть выставляемых на публичные торги объектов недвижимости обеспечена инфраструктурой, а близость к населенным пунктам создает дополнительные возможности для дальнейшего использования этих объектов. При этом для ускорения реализации этих объектов срок подготовки имущества к продаже сокращается с нынешних 80 дней до 48 дней. Допускается прямая продажа объектов площадью до 2 тыс. кв. м на основании обращения предпринимателей;
В третьих,  Перечень 40 предприятий, пакеты акций которых реализуются посредством публичных торгов в порядке проведения «народного IPO» по принципу «Одна акция – один лот». В частности, в среднем 2 процента акций крупных компаний будут предложены населению, таких как Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты и Металлургический комбинат, АО «Uztelekom», «ПРОМСТРОЙБАНК».
В этом:
населению будет предоставлена возможность приобрести акции напрямую;
на основе отбора лучших предложений к организации процессов продаж могут привлекаться профессиональные компании;
Местные инвесторы смогут идентифицировать себя через мобильное приложение в режиме реального (онлайн) времени через электронную торговую платформу «E-auksion», заключать контракты с инвестиционными брокерами и открывать депозитный счет;
при покупке акций на электронной торговой платформе «E-auksion» создаются равные условия для участия всех инвестиционных брокеров и для их клиентов;
электронные заявки на покупку акций могут быть поданы самим местным инвестором или (либо) через инвестиционного брокера, действующего от имени инвесторов;
по итогам онлайн-аукционов договоры купли-продажи регистрируются вне торговых площадок организаторов торгов ценными бумагами,
а информация о его результате направляется в личный кабинет инвестора.
При этом вводятся следующие нормативно-правовые требования:
а) продажа государственных пакетов акций, выпущенных на фондовую биржу, и оформление договора купли-продажи допускаются только при участии в торговых процессах не менее двух участников;
б) продажа или аренда основных средств всех государственных учреждений «E-auksion» осуществляется через электронную торговую платформу;
в) С 1 июля 2023 года физическим лицам будет предоставлено право через электронную систему “госимущество подавать заявки на приватизацию или аренду объектов государственной недвижимости площадью до 2 000 квадратных метров непосредственно на торгах онлайн-аукциона;
г) с 1 сентября 2023 года:
ордер и сертификат государственного образца о приватизации объектов недвижимости и государственных долей выдаются центрами государственных услуг и (или) Единым порталом интерактивных государственных услуг с проставлением QR-кода;
договоры с покупателями, приобретающими объекты государственной собственности на торгах онлайн-аукциона, оформляются в электронном виде (в том числе посредством электронной цифровой подписи) на электронной торговой платформе «E-auksion» на основании протокола о результатах торгов;
отменяется ежеквартальный порядок проведения промежуточного мониторинга исполнения инвестиционных обязательств с выездом на место сотрудников соответствующих министерств и ведомств;
отменяется порядок представления отчетности об исполнении инвестиционных обязательств на бумажном носителе, налаживается интеграция электронной базы соответствующих государственных органов и организаций в информационную систему “госимущество” и получение отчетности посредством информации, которую предприниматели вносят в электронную систему.