Surxondaryo viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 2-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Surxondaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 200 nafardan ziyod mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari, tadbirkorlar va investorlar ishtirok etdi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Saydullo Xalikov hamda viloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Anvar Oripov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Surxondaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil dasturlariga muvofiq jami 124 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 32 ta davlat aktivlari 70,1 mlrd.soʻm qiymatiga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6006 ta 202,6 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 909 ta 54,1 gektar yer uchastkalari 18,2 mlrd.soʻmga sotilishiga erilishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Surxondaryo viloyatidagi jami 49 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 34 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga javoblar berib oʻtdilar.
Mazkur tadbir keyingi oʻrinlarda Surxondaryo viloyatining varcha tuman va shaharlarida davom etadi.
Shuningdek, shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo, Buxoro hamda Xorazm viloyatlarida oʻtkazildi hamda yaqin kunlarda respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Surkhandarya
In accordance with the Presidential Decree from March 24, 2023 № PD-102 "On additional measures to reduce state participation in the economy", it is approved to offer for public auction state shares in 1001 enterprises and 1046 properties, as well as the list of 40 enterprises which shares are realized through "National IPO" on the principle of "one share - one lot".
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on August 2 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Surkhandarya region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Surkhandarya region Saydullo Khalikov and first Deputy of the Surkhandarya region Khokimiyat Anvar Oripov.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Surkhandarya region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 124 state assets for public auction and 32 assets were sold for 70,1 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 6006 land plots with total area of 202,6 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 909 land plots with total area of 54,1 hectares were sold for 18,2 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 49 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 34 real estate objects, which are oferred for public auction in Surkhandarya region.
This event will continue in all districts and cities of the Surkhandarya region.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya, Bukhara and Khorezm regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.