Baholovchi tashkilotlarning reytingi va renkingini yuritish tartibi joriy etildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Baholovchi tashkilotlar assotsiatsiyasi, Oʻzbekiston Baholovchilar jamiyati hamda Oʻzbekiston baholovchilar, ekspertlar va maslahatchilar jamiyati bilan birgalikda “Baholovchi tashkilotlarning reytingi va renkingini yuritish tartibi toʻgʻrisida nizom” 2023-yil 14-noyabrda kelishilganligi hamda baholovchi tashkilotlarning reytingi va renkingi joriy etilganligi maʼlum qilinadi.
Maʼlumot uchun: Baholovchi tashkilotlar reytingi va renkingini joriy etish Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-101-son qarori bilan tasdiqlangan davlat aktivlarini boshqarish sohasida islohotlarni chuqurlashtirish va tizim faoliyatini transformatsiya qilish boʻyicha "yoʻl xaritasi"da belgilangan.
Baholovchi tashkilotlarning reytingi va renkingini yuritish nizomida quyidagi asosiy meʼyorlar nazarda tutilmoqda:
1. Baholovchi tashkilotlar tomonidan har yili 25-yanvarga qadar oʻtgan davr boʻyicha maʼlumotlarni (baholash xizmati turlari, shartnomalar soni, malaka sertifikatiga ega baholovchilar soni, ish hajmi summasi va boshqalar) Davaktiv agentligining “davbaho.uz” portalidagi “Baholash faoliyatining yagona axborot platformasi”ga joylashtirish;
2. Joylashtirilgan maʼlumotlar asosida Davaktiv agentligi baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari bilan birgalikda baholovchi tashkilotlarning faoliyatiga oid belgilangan 4 (toʻrt)ta indikatorlar (baholovchilar soni, xizmatlar hajmi, ekspertiza xulosalari soni, sugʻurta polisi summasi) va ularning miqdoriga (har bir indikatorda uchta) qarab, jami toʻplangan “0” balldan “100” ballgacha boʻlgan diapazonda ularning reytingini va tavsiflovchi aniq mezonlarni (baholovchilar soni, xizmatlar turlari hajmi, hisobotlar soni) eng yuqori sonidan boshlab kamayib borish tartibida renkingini aniqlash;
3. Baholovchi tashkilotlar reyting va renking natijalarini bir yilda bir marta Davaktiv agentligi va baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari rasmiy veb-saytlarida eʼlon qilib borish.
Baholovchi tashkilotlar reytingi va renkingi joriy etilishi natijasida koʻrsatilayotgan baholash xizmatlarining professional darajasi va sifatini oshirish hamda xolisligini taʼminlash, sogʻlom raqobat muhitini shakllantirish va baholovchilar faoliyatining oshkoraligini oshirilishi imkoni yaratiladi.

The procedure for rating and ranking of appraisal organizations was implemented
The State Assets Management Agency together with the Association of Appraisal Organizations, the Society of Appraisers of Uzbekistan and the Society of Appraisers, Experts and Consultants of Uzbekistan developed and agreed on November 14, 2023 "Regulations on the procedure of rating and ranking of appraisal organizations" , and also implemented rating and ranking of appraisal organizations.
For information: Implementation of rating and ranking of appraisal organizations is defined in the "Road Map" on deepening reforms in the sphere of state assets management and transformation of the system's activity, approved by the Presidential Decree No. PQ-101 dated March 24, 2023.
The Regulations for the conduct of rating and ranking of assessment organisations prescribe the following basic norms:
1. Annually before January 25, appraisal organizations send information (types of appraisal services, number of contracts, number of appraisers with qualification certificates, scope of work, etc.) for the past period to the "Unified information platform of appraisal activity" placed on the portal "davbaho.uz" of the State Assets Management Agency;
2. Based on the placed information, the State Assets Management Agency together with professional public associations of appraisal organizations on 4 (four) indicators related to the activities of appraisal organizations (number of appraisers, volume of services, number of expert opinions, amount of insurance policy) and their size (three for each indicator), based on the points scored in the range from "0" to "100" determines the rating, as well as ranking according to the characteristic criteria (number of appraisers, volume of services, number of reports) in the descending order from the highest number;
3. The results of the rating and ranking of appraisal organizations are published once a year on the official websites of the State Assets Management Agency and professional public associations of appraisal organizations.
As a result of the introduction rating and ranking of appraisal organisations, it will be possible to improve the professional level and quality of appraisal services, ensure their impartiality, create a healthy competitive environment, and increase the transparency of appraisers' activities.