Baholovchi tashkilotlarning reytingi va renkingini yuritish tartibi joriy etildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Baholovchi tashkilotlar assotsiatsiyasi, Oʻzbekiston Baholovchilar jamiyati hamda Oʻzbekiston baholovchilar, ekspertlar va maslahatchilar jamiyati bilan birgalikda “Baholovchi tashkilotlarning reytingi va renkingini yuritish tartibi toʻgʻrisida nizom” 2023-yil 14-noyabrda kelishilganligi hamda baholovchi tashkilotlarning reytingi va renkingi joriy etilganligi maʼlum qilinadi.
Maʼlumot uchun: Baholovchi tashkilotlar reytingi va renkingini joriy etish Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-101-son qarori bilan tasdiqlangan davlat aktivlarini boshqarish sohasida islohotlarni chuqurlashtirish va tizim faoliyatini transformatsiya qilish boʻyicha "yoʻl xaritasi"da belgilangan.
Baholovchi tashkilotlarning reytingi va renkingini yuritish nizomida quyidagi asosiy meʼyorlar nazarda tutilmoqda:
1. Baholovchi tashkilotlar tomonidan har yili 25-yanvarga qadar oʻtgan davr boʻyicha maʼlumotlarni (baholash xizmati turlari, shartnomalar soni, malaka sertifikatiga ega baholovchilar soni, ish hajmi summasi va boshqalar) Davaktiv agentligining “davbaho.uz” portalidagi “Baholash faoliyatining yagona axborot platformasi”ga joylashtirish;
2. Joylashtirilgan maʼlumotlar asosida Davaktiv agentligi baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari bilan birgalikda baholovchi tashkilotlarning faoliyatiga oid belgilangan 4 (toʻrt)ta indikatorlar (baholovchilar soni, xizmatlar hajmi, ekspertiza xulosalari soni, sugʻurta polisi summasi) va ularning miqdoriga (har bir indikatorda uchta) qarab, jami toʻplangan “0” balldan “100” ballgacha boʻlgan diapazonda ularning reytingini va tavsiflovchi aniq mezonlarni (baholovchilar soni, xizmatlar turlari hajmi, hisobotlar soni) eng yuqori sonidan boshlab kamayib borish tartibida renkingini aniqlash;
3. Baholovchi tashkilotlar reyting va renking natijalarini bir yilda bir marta Davaktiv agentligi va baholovchi tashkilotlarning professional jamoat birlashmalari rasmiy veb-saytlarida eʼlon qilib borish.
Baholovchi tashkilotlar reytingi va renkingi joriy etilishi natijasida koʻrsatilayotgan baholash xizmatlarining professional darajasi va sifatini oshirish hamda xolisligini taʼminlash, sogʻlom raqobat muhitini shakllantirish va baholovchilar faoliyatining oshkoraligini oshirilishi imkoni yaratiladi.

Внедрён порядок ведения рейтинга и рэнкинга оценочных организаций
Агентством по управлению государственными активами совместно с Ассоциацией оценочных организаций, Обществом оценщиков Узбекистана и Обществом оценщиков, экспертов и консультантов Узбекистана разработано и согласовано 14 ноября 2023 года "Положение о порядке ведения рейтинга и рэнкинга оценочных организаций", а также внедряется рейтинг и рэнкинг оценочных организаций.
Для информации: Внедрение рейтинга и рэнкинга оценочных организаций определено в «Дорожной карте» по углублению реформ в сфере управления государственными активами и трансформации деятельности системы, утверждённой постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года № ПП-101
В Положении по ведению рейтинга и рэнкинга оценочных организаций предусмотрены следующие основные нормы:
1. Ежегодно до 25 января оценочные организации направляют данные (виды оценочных услуг, количество договоров, количество оценщиков имеющих квалификационные аттестаты, объемы работ и т.п.) за истекший период в «Единую информационную платформу оценочной деятельности», размещенную на портале «davbaho.uz» Агентства госактивов;
2. На основании размещенных данных Агентством госактивов совместно с профессиональными общественными объединениями оценочных организаций по 4 (четырем) показателям, связанным с деятельностью оценочных организаций (количество оценщиков, объем услуг, количество экспертных заключений, сумма страхового полиса) и их размеру (по три по каждому показателю), исходя из набранных в диапазоне от «0» до «100» баллов определяется рейтинг, а также рэнкинг согласно характеризующих критериев (количество оценщиков, объем услуг, количество отчетов) в порядке убывания от наибольшего числа;
3. Результаты рейтинга и рэнкинга оценочных организаций публикуются один раз в год на официальных веб-сайтах Агентства госактивов и профессиональных общественных объединений оценочных организаций.
В результате внедрения рейтинга и рэнкинга оценочных организаций появится возможность повысить профессиональный уровень и качество оценочных услуг, обеспечить их беспристрастность, создать здоровую конкурентную среду, а также повысить прозрачность деятельности оценщиков.