Maydoni 2 000 metr kvadratgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini jismoniy shaxslarning onlayn-buyurtmanomasiga asosan xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish tartibi tasdiqlandi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktorining 2024-yil 13-fevraldagi “Maydoni 2 000 metr kvadratgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini jismoniy shaxslarning onlayn-buyurtmanomasiga asosan xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi 56-son Buyrug‘i Adliya vazirligida 2024-yil 18-martda 3503-son raqami bilan ro‘yxatga olindi.
Nizomga muvofiq quyidagilar belgilanmoqda:
- Jismoniy shaxslar o‘zlari aniqlagan maydoni 2 000 metr kvadratgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektini elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish uchun Davaktiv agentligining “Davlat mulki” axborot tizimi orqali onlayn-buyurtmanoma yuborishi;
- Davaktiv agentligi huzuridagi Davlat mulki obyektlaridan samarali foydalanish markazi xodimlari tomonidan onlayn-buyurtmanomada keltirilgan ko‘chmas mulk obyekti joyiga chiqqan holda o‘rganilishi;
O‘rganish natijasiga ko‘ra, rasmiylashtirilgan dalolatnomada onlayn-buyurtmanomada keltirilgan davlat ko‘chmas mulk obyektini elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarishni rad etish yoki ijaraga berish uchun elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish yoxud xususiylashtirish uchun elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish masalasini ko‘rib chiqish to‘g‘risida xulosasi jismoniy shaxslarga SMS-xabarnoma orqali yuborilishi;
- Jismoniy shaxslarga, ularning onlayn-buyurtmanomalari bo‘yicha xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarining lot raqamlari SMS-xabarnoma orqali yuborilishi belgilangan.

Утвержден порядок размещения пустующих объектов государственной недвижимости площадью до 2000 квадратных метров на электронных онлайн-аукционах для приватизации или аренды на основании онлайн-заявки физических лиц
Приказ директора Агентства по управлению государственными активами от 13 февраля 2024 года №56 «Об утверждении положения о порядке размещения пустующих объектов государственной недвижимости площадью до 2000 квадратных метров на электронных онлайн-аукционах для приватизации или аренды на основании онлайн-заявки физических лиц» зарегистрирован 18 марта 2024 года в Министерстве Юстиции под номером 3503.
Согласно Положению определены следующие:
- Физические лица направляют онлайн-заявку через информационную систему «Davlat mulki» Агентства госактивов на выставление на электронные онлайн-аукционы определенного ими пустующего объекта государственной недвижимости площадью до 2000 квадратных метров;
- Cотрудники Центра по эффективному использованию объектов государственной собственности при Агентстве госактивов изучают объект недвижимости, указанного в онлайн-заявке, с выездом на места;
- По результатам изучения даётся заключение о рассмотрении вопроса об отказе в выпуске объекта государственного недвижимого имущества указанного в онлайн-заявке на электронные онлайн-аукционы, или о рассмотрении вопроса о выпуске его на электронные онлайн-аукционы для аренды или приватизации и направляется физическим лицам посредством SMS-сообщения;
- Установлено, что номера лотов пустующих объектов государственной недвижимости, выставленных на продажу на электронных онлайн-аукционах для приватизации или аренды, согласно их онлайн-заявкам, будут рассылаться посредством SMS-сообщений.