Maydoni 2 000 metr kvadratgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini jismoniy shaxslarning onlayn-buyurtmanomasiga asosan xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish tartibi tasdiqlandi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktorining 2024-yil 13-fevraldagi “Maydoni 2 000 metr kvadratgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini jismoniy shaxslarning onlayn-buyurtmanomasiga asosan xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi 56-son Buyrug‘i Adliya vazirligida 2024-yil 18-martda 3503-son raqami bilan ro‘yxatga olindi.
Nizomga muvofiq quyidagilar belgilanmoqda:
- Jismoniy shaxslar o‘zlari aniqlagan maydoni 2 000 metr kvadratgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektini elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish uchun Davaktiv agentligining “Davlat mulki” axborot tizimi orqali onlayn-buyurtmanoma yuborishi;
- Davaktiv agentligi huzuridagi Davlat mulki obyektlaridan samarali foydalanish markazi xodimlari tomonidan onlayn-buyurtmanomada keltirilgan ko‘chmas mulk obyekti joyiga chiqqan holda o‘rganilishi;
O‘rganish natijasiga ko‘ra, rasmiylashtirilgan dalolatnomada onlayn-buyurtmanomada keltirilgan davlat ko‘chmas mulk obyektini elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarishni rad etish yoki ijaraga berish uchun elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish yoxud xususiylashtirish uchun elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish masalasini ko‘rib chiqish to‘g‘risida xulosasi jismoniy shaxslarga SMS-xabarnoma orqali yuborilishi;
- Jismoniy shaxslarga, ularning onlayn-buyurtmanomalari bo‘yicha xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarining lot raqamlari SMS-xabarnoma orqali yuborilishi belgilangan.

The procedure for placing empty state property with an area of up to 2,000 square metres on electronic online auctions for privatisation or lease on the basis of online application of individuals is approved
The Order of the Director of the State Assets Management Agency No. 56 dated 13 February 2024 "On Approval of the Regulation on the procedure of placement of empty state properties up to 2000 square metres in electronic online auctions for privatisation or lease on the basis of online applications of individuals" was registered by the Ministry of Justice under No. 3503 on 18 March 2024.
According to the Regulation, the following are defined:
- Individuals submit an online application through the information system "State Property" of UzSAMA to put up for electronic online auctions the empty state property defined by them with an area of up to 2,000 square metres;
- On-site investigation of the property specified in the online application by employees of the Centre for the effective use of state property under UzSAMA;
- Based on the results of the study, a conclusion is made on considering the issue of refusal to release an object of state property specified in an online application at electronic online auctions or on considering the issue of releasing it to electronic online auctions for lease or privatization and is sent to individuals via SMS;
- It has been established that the lot numbers of empty state property put up for sale at electronic online auctions for privatization or lease, according to their online applications, will be sent via SMS messages.