TADBIRKOR VA ISHBILARMONLAR
Toshkent shahar, Yunusobod tumani, Sayilgoh ko‘chasida joylashgan “Markaziy bino” hududini ommaviy savdolarga chiqarish to‘g‘risida
E ‘ L O N
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Davaktiv agentligi) Toshkent shahar, Yunusobod tumani, Sayilgoh ko‘chasida joylashgan “Markaziy bino” hududi (havola orqali davlat aktivining umumiy yer maydoni, bino va inshootlarning maydoni hamda fotosuratlari bilan tanishish mumkin,  virtual ko‘rish 360° ) bo‘yicha ommaviy savdolar jarayonlari boshlanganini e’lon qiladi.
Davlat aktivini sotish ikki bosqichda o‘tkaziladi.
birinchi bosqichda – talabgorlar oldindan malakalanadi (saralanadi), jumladan, savdolarda qatnashish uchun talab qilingan hujjatlarning to‘liqligi, zakalat puli kelib tushganligi, davlat aktividan kelgusida foydalanish yo‘nalishlariga qo‘yilgan talabga nisbatan talabgor tomonidan taklif etilgan biznes konsepsiyasi loyihasining maqbul yoki maqbul emasligi ko‘rib chiqiladi;
ikkinchi bosqichda – talabgorning tijorat takliflari (sotib olish narxi va to‘lovni amalga oshirish muddati) hamda to‘lov qobiliyati baholanadi.
Savdoning birinchi bosqichida ishtirok etish uchun talabgorlar 2021 yil 10 may soat 18:00 ga qadar (Toshkent vaqti bilan) o‘zbek yoki rus yoxud ingliz tillarida (talabgorning ixtiyoriga ko‘ra) mazkur e’lonning 1-ilovasi (jismoniy shaxslar 1 a-ilovasi)dagi ariza namunasi to‘ldirilib (imzolangan holda), quyidagi hujjatlar bilan yopiq konvertda Davaktiv agentligiga yoki skaner qilingan shakli (kodlangan holda) Davaktiv agentligining quyida ko‘rsatilgan
elektron manziliga
(havola orqali ko‘rinadi) taqdim etiladi:
1. a) yuridik shaxslar uchun:
yuridik shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tganligini tasdiqlovchi guvohnoma va uning ustavi nusxalari (talabgor tomonidan tasdiqlangan holda);
hujjatlar topshirilgan sanaga talabgor, uning ta’sischisi va/yoki benefitsiarining to‘liq ro‘yxati (agar to‘lovga ta’sischi va/yoki benefitsiarning mablag‘i jalb etilishi ko‘zda tutilayotgan bo‘lsa, talabgorning ustav kapitalidagi tegishli ulushlarini va miqdorini ko‘rsatgan holda);
davlat aktividan kelgusida foydalanish yo‘nalishlariga qo‘yilgan talabdan kelib chiqqan holda undan samarali foydalanishning biznes konsepsiyasi loyihasi;
talabgor savdoda ishtirok etishi uchun talabgorning o‘zi taklif etayotgan qiymatdan kamida 5 foizi miqdorida zakalat puli mablag‘larini Davaktiv agentligining quyida keltirilgan maxsus hisob-raqamiga o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi to‘lov hujjati nusxasi.
1. b) jismoniy shaxslar uchun:
soliq to‘lovchining identifikatsiya raqami (O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari uchun), pasport ma’lumotlari;
Davlat tender komissiyasi tomonidan savdoning birinchi bosqich yakunlari bo‘yicha qarori qabul qilingan kundan boshlab, 3 ish kuni mobaynida jarayonning birinchi bosqichi natijalari bo‘yicha ikkinchi bosqichga o‘tgan talabgorlar to‘g‘risida Davaktiv agentligi tomonidan o‘zining rasmiy veb sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi kanallar orqali e’lon beriladi hamda birinchi bosqichda ishtirok etgan barcha talabgorlarga rasmiy xabarnoma yuboriladi.
Savdoning ikkinchi bosqichiga o‘tgan talabgorlar to‘g‘risida Davaktiv agentligi tomonidan o‘zining rasmiy veb saytida e’lon chop etilgan kundan boshlab 5 ish kuni ichida savdoning ikkinchi bosqichida qatnashish uchun mazkur e’lonning 2-ilovasi (jismoniy shaxslar 2 a-ilovasi)dagi ariza namunasi to‘ldirilib (tasdiqlangan holda) takliflar taqdim etiladi.
Takliflar quyida talab etiladigan hujjatlar bilan birga Davaktiv agentligiga yopiq konvertda yoki tegishli hujjatlarning skaner qilingan varianti (kodlangan holda) Davaktiv agentligining elektron manziliga yuboriladi:
davlat aktivini sotib olishga talabgorning narx taklifi;
davlat aktivini sotib olish to‘lovlarini amalga oshirishning muddatlari bo‘yicha taklif;
talabgorning oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasi (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi to‘g‘risidagi soliq organlarining tasdig‘i hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash ko‘rsatkichlari bilan birga).
Bunda, talabgor tomonidan o‘z moliyaviy hisobotlari bo‘yicha to‘lov qobiliyati yetarli bo‘lmasa ta’sischisi yoki benefitsiarining oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti (buxgalteriya hisobotining 1 va 2-shakllari) nusxasini (rezidentlar uchun hisobot qabul qilinganligi to‘g‘risidagi soliq organlarining tasdig‘i hamda moddiy va nomoddiy aktivlarga hisoblangan amortizatsiya va aktivlarni qayta baholash ko‘rsatkichlari bilan birga) taqdim etishi mumkin. Bunday hollarda ta’sischi yoki benefitsiarning talabgor manfaati uchun to‘lovlarni amalga oshirish yuzasidan tasdiq xati ilova qilinishi shart;
talabgorning to‘lov qobiliyatining yetarliligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar (depozit sertifikati, bank kafolati). Bu hujjatlar talabgor tomonidan o‘zining moliyaviy hisobotlari bo‘yicha to‘lov qobiliyati yetarli bo‘lmagan hollarda taqdim etiladi.
III. Quyidagi alohida shartlar bo‘yicha oldindan ogohlantiramiz:
Davlat aktividan kelgusida ofis, savdo, savdo-ko‘ngilochar, madaniy-xordiq, sport, turistik va boshqa xizmatlar ko‘rsatish faoliyati yo‘nalishlaridan biri yoki bir nechtasini amalga oshirilishi talab etiladi;
davlat aktivini sotib olish bo‘yicha birinchi bosqichda bitta taklif kelib tushgan hollarda, savdolar o‘tkazilmagan deb e’tirof etiladi;
talabgor davlat aktivini sotib olish to‘lovini bir oydan ko‘p muddatlarda (ko‘pi bilan 36 oy) amalga oshirishni taklif etganda, uning narx taklifi ushbu muddatlarni inobatga olgan holda, belgilangan tartibda joriy qiymatga keltirib baholanadi;
savdo yakunlari bo‘yicha savdo g‘olibi bilan Davaktiv agentligi tomonidan xabarnoma yuborilgan sanadan boshlab 20 kun ichida oldi-sotdi shartnomasi rasmiylashtiriladi (fors-major holatlari bundan mustasno) va savdolarga qatnashish uchun to‘langan zakalat puli davlat aktivi xarid to‘lovining bir qismi sifatida qabul qilinadi;
savdolar yakunlari bo‘yicha g‘olib tomonidan to‘lanadigan xarid qiymatiga chegirma qo‘llanilmaydi;
savdolar yakunlari bo‘yicha savdo g‘olibi tomonidan oldi-sotdi shartnomasini tuzish rad etilsa yoki undan voz kechilsa, u tomonidan to‘langan zakalat puli miqdori qaytarilmaydi;
Davlat tender komissiyasi yoki Ishchi organ o‘z xohishiga ko‘ra hech qanday majburiyatni o‘z zimmasiga olmagan holda, har qanday vaqtda savdoni to‘xtatishi hamda savdo jarayonida talabgorlardan qo‘shimcha va/yoki aniqlashtiruvchi ma’lumotlar so‘rashi mumkin.
1. Ishchi organ – Davaktiv agentligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar:
Zakalat pulini to‘lash uchun Davaktiv agentligining maxsus hisob raqami:
Milliy valyutada:
Qabul qilib oluvchi: O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi G‘aznachiligi;
Oluvchining hisob raqami: 23402000300100001010;
Oluvchining banki: O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki Toshkent shahar Bosh boshqarmasi Hisob kitob-kassa markazi;
STIR: 201 122 919;
Oluvchining bank kodi: 00014.
To‘lovchi tomonidan to‘lov topshiriqnomasining “to‘lov maqsadi” qismida: 200410860262660000000000001 raqami va davlat aktivining nomi ko‘rsatilgan holda “zakalat puli” yozuvi yoziladi.
Chet el valyutasida:
Qabul qilib oluvchi: O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi;
h/r: 21508840000600289002  (AQSh dollari);
Bank benefitsiar: Central Bank of Uzbekistan;
SWIFT: CBUZUZ22;
To‘lovchi tomonidan to‘lov topshiriqnomasining “to‘lov maqsadi” qismida: davlat aktivining nomi ko‘rsatilgan holda “zakalat puli” yozuvi yoziladi.
Davaktiv agentligining manzili:
100000, Toshkent shahri, Amir Temur ko‘chasi, 6-uy.
Elektron manzil: invest@davaktiv.uz, investment@davaktiv.uz.
Hujjatlarni qabul qilishga mas’ul hodim: O‘.To‘xtasinov
tel.: (+99871) 259-22-10.
Qo‘shimcha ma’lumotlar uchun telefon raqamlar: (+99871) 259-20-91, 259-20-70.
Savdo jarayoni bo‘yicha taklif va e’tirozlar yuzaga kelganda, Davaktiv agentligining (+99871) 259-21-37 yoki qisqa 1082 ishonch telefoniga murojaat qilishingiz mumkin.

ATTENTION ENTREPRENEURS AND BUSINESSPEOPLE
Public sale of the "Central building” area, located on Sayilgoh Street, Yunusabad district, Tashkent city
The State Assets Management Agency (“UzSAMA”) announces the start of the public sale process for the “Central building” area, located on Sayilgoh Street, Yunusabad district, Tashkent city (The total land area of the state asset, the area of buildings and structures, as well as photos can be found through the link,  virtual tour 360° )
The sale process will be carried out in two following stages:
Stage one:  bidders are pre-qualified for participation in the sale on the basis of the following terms: the completeness of the required documents, receipt of a deposit, eligibility of the draft business concept proposed as per the requirements for future usage of the assets (refer to in the separate section of Special conditions of this Announcement);
Stage two: assessment of the commercial offers on the basis of price and payment timeline as well as financial capacity to complete the transaction.
At the first stage, bidders must complete the application form in Annex 1 (Annex 1a for Individuals) in Uzbek, Russian or English (preferred language of the bidder) by May 10, 2021 at 18:00 (Tashkent time), and send in a sealed envelope or via email to UzSAMA as an encrypted scanned attachment with the following documents:
1. a) for legal entities:
a complete list of the bidders founder and/or beneficiary as of the date of submission of documents (indicating the relevant shares and amount of the bidder in the authorized capital, if the payment is intended to involve the founder and/or beneficiary);
a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered (offer price) that bidder plans to purchase has been transferred to a special account of UzSAMA below.
1. b) for individuals:
a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered (offer price) that the bidder plans to purchase has been transferred to a special account of UzSAMA below.
Within 3 working days from the date of the State Tender Commission decision on the results of the first stage, including bidders who passed the second stage, UzSAMA will announce on its official website and social networks and official notifications will be sent to all bidders.
Bidders passed to the second stage of the sale process, must apply to the second stage in accordance with application form Annex 2 (Annex 2a for individuals) within 5 business days after the date of publication of the official announcement by UzSAMA.
offer price of the bidder for the purchase of state assets;
a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the bidder for the last 3 years (along with confirmation of the tax authorities on the receipt of the report for residents and depreciation and revaluation of assets).
If the bidder is unable to pay as per its financial statements, the bidder must send a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the founder or beneficiary for the last 3 years (confirmation of the tax authorities on the receipt of reports for residents and depreciation along with evaluation indicators). In such cases, a letter of confirmation from the founder or beneficiary on the payment of benefits in the interests of the bidder must be attached;
other documents confirming the bidder’s capacity to pay (certificate of deposit, bank guarantee) must be sent in the event that the bidder is unable to pay as per his financial statements.
III. Please note the following special conditions:
The state asset should be utilized as office, trade complex, entertainment, cultural and leisure, sports, tourism and other services in the future;
in the event the bidder offers to make payment for an state asset in more than a month (though not more than in 36 months), its proposal price shall be evaluated in the prescribed manner, bringing it to the current value of the asset, taking into account these periods;
The State Tender Commission or Working Body may, at its discretion, suspend the selling at any time and, without any obligation, request additional and/or clarifying information from bidders.
Recipient: Treasury of the Ministry of finance of the Republic of Uzbekistan;
Recipient's bank: Tashkent city Main Department of Accounting and Cash Center of Central Bank of the Republic of Uzbekistan;
In the "Purpose of payment" section of the payment order, the payer shall enter the phrase "earnest money" with the number 200410860262660000000000001 and the name of the state asset.
Recipient: The State Assets Management of the Republic of Uzbekistan;
a/n: 21508840000600289002 (USD);
Beneficiary Bank: Central Bank of Uzbekistan;
SWIFT: CBUZUZ22;