Samarqand viloyatida “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 22 oktabr kuni Samarqand viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, bo‘sh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari to‘g‘risida navbatdagi “Roadshow” (taqdimot) o‘tkazildi.
Samarqand shahridagi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti binosida bo‘lib o‘tgan mazkur tadbirda mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari va 200 dan ortiq tadbirkorlar ishtirok etdi. O‘z o‘rnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga “E-auksion elektron savdo platformasidan foydalanish bo‘yicha “master-klass” o‘tkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
“Roadshow” taqdimoti doirasida tadbirkorlar ommaviy savdolarga chiqarilgan 129 ta davlat va davlat ishtirokidagi xo‘jalik jamiyatlari aktivlari va 3209 ta yer uchastkalari hamda ijaraga berilishi ko‘zda tutilgan 127 ta davlat mulklari bilan tanishdilar.
Bundan tashqari, avvaldan doimiy foydalanish yoki umrbod egalik qilish huquqi asosida o‘zlariga tegishli bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan er uchastkalarini xususiylashtirib olgan fuqarolarga mulk huquqini tasdiqlovchi davlat orderlari topshirildi hamda mazkur jarayon tartibi bo‘yicha tadbir qatnashchilariga tushuntirishlar berildi.
“Roadshow” ishtirokchilariga xususiylashtirish dasturlariga muvofiq ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan hamda savdo jarayonidagi davlat aktivlari, shu jumladan, viloyatdagi yirik aktivlar, ma'muriy hamda ishlab chiqarish binolari kabi obyektlar va yer uchastkalari to‘g‘risida ma'lumotlar berildi.
Ko‘tarinki ruhda va savol-javoblarga boy o‘tgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktor o‘rinbosari Alisher Miraliyev, Bo‘sh turgan obyektlardan samarali foydalanishni tashkil etish markazi rahbari Rustam Aminov va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berib o‘tdilar.
Ma'lumot uchun: Bu kabi taqdimotlar va uchrashuvlar (Roadshow) bugungi kunga qadar Andijon, Buxoro, Farg‘ona, Jizzax, Xorazm, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida o‘tkazildi. Kelgusida respublikamizning qolgan viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

"Roadshow" was held in Samarkand
The State Assets Management Agency on October 22 this year held a regular "Roadshow" presentation of privatized state assets in Samarkand province, particularly state shares in enterprises, empty state facilities and land plots to be sold.
The event, held in the building of the "Silk Road" International University of Tourism and Cultural Heritage of Samarkand city, was attended by representatives of local khokimiyats, large enterprises in the region, as well as more than 200 entrepreneursRepresentatives of the State Assets Management Agency provided a "master class" on the use of the electronic trading platform "E-auksion" and explained in detail, both theoretically and practically, the procedures for creating a personal account on the platform, obtaining an electronic signature online and participation in the bidding
As part of the "Roadshow", entrepreneurs were introduced to 129 state assets and economic entities with state participation and 3209 land plots offered for public auction, as well as  127 state facilities proposed for lease.
The “Roadshow” was held at a high level, full of questions and answers. During the event, deputy director of UzSAMA Alisher Miraliyev, head of the Center for the Organization of effective use of empty facilites Rustam Aminov and other responsible regional executives answered a number of questions from participants and media representatives.
For reference: such presentations and meetings (Roadshow) have been held in Andijan, Bukhara, Ferghana, Jizzakh, Khorezm, Namangan, Navoi, Kashkadarya and Surkhandarya provinces. In future, such presentations will be held in all provinces of the country, including Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.