Samarqand viloyatida “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 22 oktabr kuni Samarqand viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, bo‘sh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari to‘g‘risida navbatdagi “Roadshow” (taqdimot) o‘tkazildi.
Samarqand shahridagi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti binosida bo‘lib o‘tgan mazkur tadbirda mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari va 200 dan ortiq tadbirkorlar ishtirok etdi. O‘z o‘rnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga “E-auksion elektron savdo platformasidan foydalanish bo‘yicha “master-klass” o‘tkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy ham amaliy tushuntirildi.
“Roadshow” taqdimoti doirasida tadbirkorlar ommaviy savdolarga chiqarilgan 129 ta davlat va davlat ishtirokidagi xo‘jalik jamiyatlari aktivlari va 3209 ta yer uchastkalari hamda ijaraga berilishi ko‘zda tutilgan 127 ta davlat mulklari bilan tanishdilar.
Bundan tashqari, avvaldan doimiy foydalanish yoki umrbod egalik qilish huquqi asosida o‘zlariga tegishli bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan er uchastkalarini xususiylashtirib olgan fuqarolarga mulk huquqini tasdiqlovchi davlat orderlari topshirildi hamda mazkur jarayon tartibi bo‘yicha tadbir qatnashchilariga tushuntirishlar berildi.
“Roadshow” ishtirokchilariga xususiylashtirish dasturlariga muvofiq ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan hamda savdo jarayonidagi davlat aktivlari, shu jumladan, viloyatdagi yirik aktivlar, ma'muriy hamda ishlab chiqarish binolari kabi obyektlar va yer uchastkalari to‘g‘risida ma'lumotlar berildi.
Ko‘tarinki ruhda va savol-javoblarga boy o‘tgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktor o‘rinbosari Alisher Miraliyev, Bo‘sh turgan obyektlardan samarali foydalanishni tashkil etish markazi rahbari Rustam Aminov va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berib o‘tdilar.
Ma'lumot uchun: Bu kabi taqdimotlar va uchrashuvlar (Roadshow) bugungi kunga qadar Andijon, Buxoro, Farg‘ona, Jizzax, Xorazm, Namangan, Navoiy, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida o‘tkazildi. Kelgusida respublikamizning qolgan viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

В Самаркандской области состоялась презентация "Roadshow"
Агентством по управлению государственными активами 22 октября текущего года проведена очередная презентация “Roadshow” приватизируемых государственных активов в Самаркандской области, в частности государственных долей в предприятияхпустующих государственных объектов и земельных участков, подлежащих для продажи.
На мероприятии, проведенной в здании Международного университета туризма и культурного наследия "Шелковый путь" города Самарканд, приняли участие представители местных хокимиятов, крупных предприятий области, а также более 200 предпринимателей. В свою очередь, сотрудники Агентства госактивов провели "мастер-класс" по использованию электронной торговой платформы “E-auksion” и подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на платформе, получения электронной подписи в режиме онлайн и участия на торгах.
В рамках презентации “Roadshow” предприниматели ознакомились с 129 государственными активами и хозяйственными обществами с государственным участием и 3209 земельными участками, выставленными на публичные торги, а также 127 государственными объектами, предлагаемыми в аренду.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Алишер Миралиев, руководитель Центра по организации эффективного использования пустующих объектов Рустам Аминов и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Для справки: Подобные презентации и встречи (Roadshow) до сегодняшнего дня проводились в Андижанской, Бухарской, Ферганской, Джизакской, Хорезмской, Наманганской, Навоийской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях. В дальнейшем планируется проведение в оставшихся регионах страны, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.