Kun.uz ijtimoiy tarmoq sahifalarida “Oʻzbekneftegaz” AJ tarkibidagi “Shoʻrtangazkimyo majmuasi” MCHJ tasarrufidagi bolalar bogʻchalarini xususiylashtirilishi yuzasidan bildirilgan fikrlarga DAVAKTIV AGENTLIGINING RASMIY MUNOSABATI
Soʻnggi yillarda iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish yoʻnalishida qabul qilingan qarorlarga asosan davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan asosiy faoliyatiga xos boʻlmagan aktivlarni aniqlash va ularni korxonalar tasarrufidan chiqarish boʻyicha izchil ishlar olib borilmoqda.
“Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonuni talablariga muvofiq har yili oʻtkaziladigan tahlil va yalpi xatlov natijalari boʻyicha xususiylashtirish dasturi ishlab chiqiladi.
Jumladan, 2023-yilda oʻtkazilgan tahlil va xatlov natijalari boʻyicha 2024-yilgi xususiylashtirish dasturi tasdiqlangan hamda unda 250 ga yaqin davlat korxonalari va ularning ulushlari, 1 000 dan ortiq koʻchmas mulk obyektlari roʻyxati tasdiqlangan.
Xususan, “Oʻzbekneftegaz” AJning bugungi kunda bozorda xususiy tadbirkorlar faoliyat koʻrsatayotgan va faoliyatiga xos boʻlmagan 23 ta aktivlari dasturga kiritilgan. Ulardan 4 tasi jamiyat tizim korxonasining bolalar bogʻchasi hisoblanadi.
Taʼkidlash joizki, xususiylashtirish dasturi qarorida ijtimoiy soha obyektlarini sotish muddati va shartlari, shu jumladan faoliyat turini saqlash shartlari Davlat mulkini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish boʻyicha komissiyasi tomonidan belgilanishi koʻrsatilgan.
Ushbularga koʻra, mazkur bolalar bogʻchalarining uzluksiz va samarali faoliyatini taʼminlash boʻyicha aniq choralarni belgilash ishlari yakunlanmagunga qadar, ular ommaviy savdolarga chiqarilmaydi va “Shoʻrtan gaz kimyo majmuasi” MCHJning 4 ta bolalar bogʻchasi sotilmaydi, hozircha korxona ixtiyorida qoldiriladi.
Shu oʻrinda, qoʻshimcha ravishda taʼkidlash zarurki xususiylashtirish dasturida avval (sobiq) ijtimoiy soha obyekti boʻlgan boʻsh turgan obyektlar tegishli soha vazirligi bilan kelishilgan holda dasturga kiritilgan, alohida eʼtiborli tomoni shundaki, bunday sobiq ijtimoiy soha obyektlari taʼlim, maktabgacha taʼlim, sogʻliqni saqlash sohasida xususiy muassasalarini tashkil etish sharti bilan xususiylashtirilishi belgilab qoʻyilgan.

Official statement of the State Assets Agency on the opinions expressed on the pages of social network Kun.uz regarding the privatisation of kindergartens run by LLC "Shortangazkimyo Complex" within Uzbekneftegaz JSC
In recent years, on the basis of resolutions adopted in the direction of reducing the state's participation in the economy, enterprises with state participation have consistently carried out work to identify assets that are not characteristic of the core business and to liquidate them.
In accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On Management of State Property’, the privatisation programme will be developed based on the results of annual analysis and inventory.
In particular, based on the results of analysis and accounting carried out in 2023, the privatisation programme for 2024 was approved, and it includes a list of about 250 state enterprises and their shares, and more than 1,000 real estate objects.
In particular, the programme includes 23 assets of Uzbekneftegaz JSC, which are currently on the market with private entrepreneurs and are not specific to their activities. Among them 4 kindergartens of the system enterprise of the company.
It is worth noting that the resolution of the privatisation programme states that the conditions for the sale of social sphere objects, including the conditions for retaining the type of activity, will be determined by the Commission for Privatisation of State Property and Coordination of Privatisation Processes.
In this regard, these kindergartens will not be put up for public sales until the work to identify specific measures to ensure their continuous and effective operation is completed, and 4 kindergartens of ‘Shurtan gaz kimyo majmuasi’ LLC will not be sold, they will be temporarily left at the disposal of the enterprise.
At the same time, it should be additionally stressed that the empty objects that were (former) objects of the social sphere are included in the privatisation programme in coordination with the Ministry of the relevant sector, the peculiarity is that such former objects of the social sphere are supposed to be privatised subject to the establishment of private institutions in the field of education, pre-school education, health care.