"O'zmetkombinat" AJ Fitch Ratings xalqaro reyting agentligining London filialidan suveren "BB-/barqaror" darajasida xalqaro kredit reytingini qo'lga kiritdi.
"O‘zmetkombinat" AJda 12 mingdan ortiq kishi mehnat qiladi, korxona mamlakatimizda soliq to‘lovchilar bo‘yicha yettinchi, sof daromad va davlat byudjetiga to‘lanadigan dividendlar bo‘yicha to‘rtinchi o‘rinda turadi. Fitch Ratings ekspertlari xulosasiga ko'ra kompaniya mahsulotlarining 90 foizidan ortig'i mamlakat qurilish sektoriga yo’naltirilgan va shu sababli zavod defolti "o'rtacha" ijtimoiy-siyosiy oqibatlariga ega. O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan barcha metall buyumlarning 80 foizi va mamlakatimizda iste’mol qilinadigan metall mahsulotlarining uchdan biridan ortig‘i zavod hissasiga to‘g‘ri keladi. Shu bilan birga, Fitch Ratings ekspertlari zavodning defolt holati milliy po'lat sanoatining keyingi rivojlanishiga zarar yetkazishi va qurilish hamda metallurgiya tarmoqlarining rivojlanishiga to'sqinlik qilishi mumkin, deb hisoblaydi.
Fitch Ratings hisobotiga ko‘ra, "O‘zmetkombinat" AJ issiq holda prokatlangan list o'ramlari ishlab chiqarish bo‘yicha yirik transformatsion investitsiya loyihasi "Quyuv prokatlash majmuasini qurish"ni amalga oshirish bosqichida. Loyiha zavodning po'lat quyish quvvatini yiliga 1 million tonnadan yiliga 2,1 million tonnaga va tayyor mahsulotning umumiy quvvatini ikki barobarga, yiliga 2,2 million tonnaga oshiradi.
Fitch Ratings agentligi tomonidan suveren reytingning berilishi korxonaning mamlakat uchun strategik ahamiyatini, ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish bo'yicha ulkan rejalarini va zavodning xalqaro standartlarga muvofiqligi bo'yicha olib borilayotgan transformatsion ishlari haqida dalolat beradi.
"O‘zmetkombinat" AJning Fitch Ratings xalqaro reyting agentligi tomonidan avtonom reytingi “B+” darajasida baholanadi, bu ekspertlarning fikriga ko'ra, kombinat faoliyatining nisbatan kichik hajmi, metalalom sotib olish uchun qulay sharoitlar tufayli ishlab chiqarish xarajatlarining pastligi, O‘zbekiston po‘lat bozorida mustahkam o‘ringa ega bo‘lishi va hozirgi vaqtda navli prokat mahsulotlar ishlab chiqarishga qaratilgan e’tibor va o‘rta muddatda issiq holda prokatlangan list o’ramlariga diversifikatsiya qilinishi va buning natijasida sotiladigan mahsulotlar turlarini kengayishiga bog’liq.
Batafsil ma’lumotni Fitch Ratings agentligining rasmiy veb-saytidan olishingiz mumkin.
Maʼlumot uchun: Fitch Ratings – Moody’s va Standard & Poors bilan bir qatorda kuchli uchta xalqaro reyting agentliklaridan biri hisoblanadi. Аgentlik 1913 yilda tashkil etilgan boʼlib, shtab-kvartirasi Nyu-York shtatida (AQSh) joylashgan.

JSC "Uzmetkombinat" has been assigned a long-term credit rating of "BB-/stable"
JSC "Uzmetkombinat" received an international credit rating at the level of sovereign "ВB-/stable" from the London branch of the international rating agency Fitch Ratings.
JSC "Uzmetkombinat" employs more than 12,000 people, is the seventh largest taxpayer in the country and ranks fourth in terms of net income and dividends paid to the state budget. According to the expert opinion of Fitch Ratings, the company has "Moderate" socio-political implicat of default, as more than 90% of its products supports the country's construction sector. The company produces 80% of all steel products produced in Uzbekistan and more than a third of steel products consumed within the country. Fitch Ratings also considers that the company's default may harm further development of the national steel industry and may hinder the development of the construction construction and steel sectors.
According to Fitch Ratings report, JSC "Uzmetkombinat" is in the process of implementing a major transformational investment project "Construction of the Casting and Rolling Complex" for the production of hot-rolled flat steel. The project will increase steel-making capacity of the plant from 1 million tons per year to 2.1 million tons per year and will double total capacity of output products to 2.2 million tons per year.
Assignment of the sovereign rating by Fitch Ratings demonstrates the strategic importance of the company for the country, ambitious plans to expand production capacity and ongoing transformational work to meet international standards of the company.
Autonomous rating of JSC "Uzmetkombinat" is assessed by Fitch Ratings at "b+", which, according to experts, is associated with its relatively small area of operation, low cost of production due to favorable conditions for purchasing scrap metal, strong position in Uzbekistan's steel market and current focus on production of long steel products with medium-term diversification into flat products and, as a result, expansion of the product range for sales.
More detailed information can be found from the Fitch Ratings official website.
For reference: Fitch Ratings – is one of the top three international rating agencies along with Moody's and Standard & Poor's. Founded in 1913, the headquarter is located in the state of New York (USA).