"O'zmetkombinat" AJ Fitch Ratings xalqaro reyting agentligining London filialidan suveren "BB-/barqaror" darajasida xalqaro kredit reytingini qo'lga kiritdi.
"O‘zmetkombinat" AJda 12 mingdan ortiq kishi mehnat qiladi, korxona mamlakatimizda soliq to‘lovchilar bo‘yicha yettinchi, sof daromad va davlat byudjetiga to‘lanadigan dividendlar bo‘yicha to‘rtinchi o‘rinda turadi. Fitch Ratings ekspertlari xulosasiga ko'ra kompaniya mahsulotlarining 90 foizidan ortig'i mamlakat qurilish sektoriga yo’naltirilgan va shu sababli zavod defolti "o'rtacha" ijtimoiy-siyosiy oqibatlariga ega. O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan barcha metall buyumlarning 80 foizi va mamlakatimizda iste’mol qilinadigan metall mahsulotlarining uchdan biridan ortig‘i zavod hissasiga to‘g‘ri keladi. Shu bilan birga, Fitch Ratings ekspertlari zavodning defolt holati milliy po'lat sanoatining keyingi rivojlanishiga zarar yetkazishi va qurilish hamda metallurgiya tarmoqlarining rivojlanishiga to'sqinlik qilishi mumkin, deb hisoblaydi.
Fitch Ratings hisobotiga ko‘ra, "O‘zmetkombinat" AJ issiq holda prokatlangan list o'ramlari ishlab chiqarish bo‘yicha yirik transformatsion investitsiya loyihasi "Quyuv prokatlash majmuasini qurish"ni amalga oshirish bosqichida. Loyiha zavodning po'lat quyish quvvatini yiliga 1 million tonnadan yiliga 2,1 million tonnaga va tayyor mahsulotning umumiy quvvatini ikki barobarga, yiliga 2,2 million tonnaga oshiradi.
Fitch Ratings agentligi tomonidan suveren reytingning berilishi korxonaning mamlakat uchun strategik ahamiyatini, ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish bo'yicha ulkan rejalarini va zavodning xalqaro standartlarga muvofiqligi bo'yicha olib borilayotgan transformatsion ishlari haqida dalolat beradi.
"O‘zmetkombinat" AJning Fitch Ratings xalqaro reyting agentligi tomonidan avtonom reytingi “B+” darajasida baholanadi, bu ekspertlarning fikriga ko'ra, kombinat faoliyatining nisbatan kichik hajmi, metalalom sotib olish uchun qulay sharoitlar tufayli ishlab chiqarish xarajatlarining pastligi, O‘zbekiston po‘lat bozorida mustahkam o‘ringa ega bo‘lishi va hozirgi vaqtda navli prokat mahsulotlar ishlab chiqarishga qaratilgan e’tibor va o‘rta muddatda issiq holda prokatlangan list o’ramlariga diversifikatsiya qilinishi va buning natijasida sotiladigan mahsulotlar turlarini kengayishiga bog’liq.
Batafsil ma’lumotni Fitch Ratings agentligining rasmiy veb-saytidan olishingiz mumkin.
Maʼlumot uchun: Fitch Ratings – Moody’s va Standard & Poors bilan bir qatorda kuchli uchta xalqaro reyting agentliklaridan biri hisoblanadi. Аgentlik 1913 yilda tashkil etilgan boʼlib, shtab-kvartirasi Nyu-York shtatida (AQSh) joylashgan.

АО «Узметкомбинат» присвоен долгосрочный кредитный рейтинг на уровне «ВB-/стабильный»
АО «Узметкомбинат» получило международный кредитный рейтинг на уровне суверенного «ВB-/стабильный» от Лондонского отделения международного рейтингового агентства Fitch Ratings.
В АО «Узметкомбинат» работает более 12 000 человек, компания является седьмым по величине налогоплательщиком в стране и занимает четвертое место по величине чистого дохода и дивидендов, выплачиваемых в государственный бюджет. Согласно экспертному мнению агентства Fitch Ratings, комбинат имеет «умеренные» социально-политические последствия дефолта, поскольку более 90% продукции компании поддерживает строительный сектор страны. На долю комбината приходится 80% всей металлопродукции, производимой в Узбекистане, и более трети металлопродукции, потребляемой внутри страны. Также эксперты Fitch Ratings считают, что дефолт комбината может нанести ущерб дальнейшему развитию национальной сталелитейной промышленности и может помешать развитию строительного и металлургического секторов.
Согласно отчету Fitch Ratings, АО «Узметкомбинат» на стадии реализации крупного трансформационного инвестиционного проекта «Строительство Литейно-прокатного комплекса» по производству горячекатаного листового проката. Проект увеличит сталеплавильные мощности комбината с 1 млн тонн в год до 2,1 млн тонн в год и удвоит общую мощность готовой продукции до 2,2 млн тонн в год.
Присвоение суверенного рейтинга агентством Fitch Ratings свидетельствует о стратегической важности предприятия для страны, амбициозных планах по расширению производственных мощностей и проводимых трансформационных работах по соответствию комбината международным стандартам.
Автономный рейтинг АО «Узметкомбинат» международным рейтинговым агентством Fitch Ratings оценивается на уровне «b+», что по мнению экспертов связано с его относительно  небольшим размером деятельности, низкой себестоимостью производства из-за благоприятных условий закупки металлолома, прочной позицией на рынке стали в Узбекистане и текущей направленностью на производство сортового проката со среднесрочной диверсификацией на листовой прокат и, как результат, на расширение номенклатуры продукции для сбыта.
Более подробную информацию можете прочитать на официальном сайте Fitch Ratings.
Справочно: Fitch Ratings – входит в тройку ведущих международных рейтинговых агентств наряду с Moody’s и Standard & Poors. Основан в 1913 году, штаб-квартира находится в штате Нью-Йорк (США).