Аvval maʼlum qilganimizdek, ushbu davlat aktivini xususiylashtirish jarayonlarini ilgʼor xalqaro tajribalar asosida amalga oshirish uchun “KPMG Valuation and Consulting” (keyingi oʼrinlarda – KPMG) kompaniyasi Xususiylashtirish boʼyicha maslahatchi sifatida jalb etilgan.
Kompaniyaning xususiylashtirish jarayonlari doirasida KPMG kompaniyasi, shu jumladan uning xalqaro ofislar tarmogʼi orqali keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2022 yil 8 avgustga qadar MDH davlatlari, janubiy Osiyo va Yevropa mamlakatlaridan 15 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʼyicha qiziqish bildirish (Express of interest) toʼgʼrisidagi arizalar KPMG kompaniyasiga kelib tushgan.
Davaktiv agentligi hamda xususiylashtirish boʼyicha maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar boʼyicha saralanadi:
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taʼqiqlashi mumkin boʼlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʼqligi;
• Oʼzbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʼin qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish toʼgʼrisida”gi Qonuniga rioya etilishi;
• Talabgor (konsortsium holatida, konsortsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va АQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanktsiyalari roʼyxatiga kiritilmaganligi.
KPMG kompaniyasi tomonidan kelib tushgan arizalar yuqoridagi mezon talablari asosida chuqur oʼrganish natijasida 2 nafar talabgor arizalari navbatdagi bosqichga oʼtkazilmadi va qolgan barcha talabgorlar keyingi bosqichga oʼtkazildi.
Shunga koʼra, Аktivni sotib olish boʼyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvofaqqiyatli oʼtgan talabgorlarga xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi Majburiyatga ega boʼlmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularga ushbu bosqich jarayonlari toʼgʼrisidagi xat (Process Letter) yuboriladi.
Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi oʼz ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Аxborotlarni oshkor etmaslik toʼgʼrisidagi bitim (NDA)ni imzolash taklif etiladi, soʼngra ularga xalqaro maslahatchi tomonidan tayyorlangan Mehmonxonani sotib olish narxi boʼyicha indikativ majburiyatga ega boʼlmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur boʼlgan axborotni oʼz ichiga olgan dastlabki maʼlumotlar toʼplami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyati beradigan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR) ga kirish imkoniyati beriladi. Ushbu maʼlumotlar toʼplami Mehmonxona xo'jalik faoliyati tasnifi, shuningdek tarixiy va prognozli moliyaviy ko'rsatgichlari kabi axborotlarni oʼz ichiga oladi.
Shuningdek, KPMG kompaniyasi tomonidan Mehmonxonani sotib olish narxi boʼyicha majburiyatga ega boʼlmagan takliflarni (NBO) joriy yil 7 oktyabrga qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Аktivni sotib olish boʼyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvafaqqiyatli oʼtgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Информация о процессе приватизации государственной доли в гостинице "Lotte City Hotel Tashkent Palace"
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами 16 июня текущего года, начался этап подачи заявок о выражении интереса (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в гостинице «Lotte City Hotel Tashkent Palace Hotel» (далее – Отель).
Как мы сообщали ранее, компания “KPMG Valuation and Consulting” (далее – KPMG) была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках процессов приватизации компании, были проведены комплексные маркетинговые мероприятия, в том числе через сеть международных офисов компании KPMG, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, до 8 августа 2022 года в адрес компании KPMG поступили заявки на выражение заинтересованности (Express of interest) от 15 международных и местных инвесторов из стран СНГ, Южной Азии и Европы.
• ни претендент (а в случае консорциума, ни один из членов консорциума), ни один из связанных с ним лиц не должен/(ы) быть внесенным/(и) в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития).
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны KPMG по вышеуказанным критериям, заявки 2 претендентов из 15 поступивших не были допущены на следующий этап.
Соответственно, претенденты, успешно прошедшие этап «Выражение заинтересованности» (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации «Подача необязывающих предложений» (NBO), а также им будет направлено процедурное письмо (Process Letter).
В целях подтверждения их будущего участия в процессе приватизации, предлагается подписать с этими претендентами Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем будет предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволит им ознакомиться с информационный меморандумом (Information Memorandum), подготовленным международным консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для покупки Отеля. Этот информационный меморандум включает материалы, как описание деятельности отеля, так и исторические и прогнозные финансовые показатели.
Необязывающие предложения (NBО) по приобретению Отеля принимаются со стороны компании KPMG до 7 октября текущего года.
Агентство по госактивам выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем благоприятном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап «Выражение заинтересованности» в приобретении Отеля.