Аvval maʼlum qilganimizdek, ushbu davlat aktivini xususiylashtirish jarayonlarini ilgʼor xalqaro tajribalar asosida amalga oshirish uchun “KPMG Valuation and Consulting” (keyingi oʼrinlarda – KPMG) kompaniyasi Xususiylashtirish boʼyicha maslahatchi sifatida jalb etilgan.
Kompaniyaning xususiylashtirish jarayonlari doirasida KPMG kompaniyasi, shu jumladan uning xalqaro ofislar tarmogʼi orqali keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2022 yil 8 avgustga qadar MDH davlatlari, janubiy Osiyo va Yevropa mamlakatlaridan 15 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʼyicha qiziqish bildirish (Express of interest) toʼgʼrisidagi arizalar KPMG kompaniyasiga kelib tushgan.
Davaktiv agentligi hamda xususiylashtirish boʼyicha maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar boʼyicha saralanadi:
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taʼqiqlashi mumkin boʼlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʼqligi;
• Oʼzbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʼin qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish toʼgʼrisida”gi Qonuniga rioya etilishi;
• Talabgor (konsortsium holatida, konsortsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va АQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanktsiyalari roʼyxatiga kiritilmaganligi.
KPMG kompaniyasi tomonidan kelib tushgan arizalar yuqoridagi mezon talablari asosida chuqur oʼrganish natijasida 2 nafar talabgor arizalari navbatdagi bosqichga oʼtkazilmadi va qolgan barcha talabgorlar keyingi bosqichga oʼtkazildi.
Shunga koʼra, Аktivni sotib olish boʼyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvofaqqiyatli oʼtgan talabgorlarga xususiylashtirish jarayonlarining kelgusi Majburiyatga ega boʼlmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularga ushbu bosqich jarayonlari toʼgʼrisidagi xat (Process Letter) yuboriladi.
Xususiylashtirish jarayonlarida kelgusidagi oʼz ishtirokini tasdiqlash uchun, ushbu talabgorlar bilan Аxborotlarni oshkor etmaslik toʼgʼrisidagi bitim (NDA)ni imzolash taklif etiladi, soʼngra ularga xalqaro maslahatchi tomonidan tayyorlangan Mehmonxonani sotib olish narxi boʼyicha indikativ majburiyatga ega boʼlmagan takliflarni tayyorlash uchun zarur boʼlgan axborotni oʼz ichiga olgan dastlabki maʼlumotlar toʼplami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyati beradigan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR) ga kirish imkoniyati beriladi. Ushbu maʼlumotlar toʼplami Mehmonxona xo'jalik faoliyati tasnifi, shuningdek tarixiy va prognozli moliyaviy ko'rsatgichlari kabi axborotlarni oʼz ichiga oladi.
Shuningdek, KPMG kompaniyasi tomonidan Mehmonxonani sotib olish narxi boʼyicha majburiyatga ega boʼlmagan takliflarni (NBO) joriy yil 7 oktyabrga qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Аktivni sotib olish boʼyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvafaqqiyatli oʼtgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Information about the process of privatization of the state share in the Lotte City Hotel Tashkent Palace
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on June 16 this year, applications for Express of interest stage of the privatization process of "Lotte City Hotel Tashkent Palace Hotel" (hereinafter - the Hotel) state share has been launched.
As reported previously, "KPMG Valuation and Consulting" company (hereinafter - KPMG) was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state-owned asset on the basis of the best international experience.
As part of the company's privatization processes, complex marketing activities were carried out by KPMG including through its network of international offices, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, KPMG has received expressions of interest from 15 international and local investors from the CIS, South Asia and Europe by August 8, 2022.
All proposals received by the State Assets Management Agency together with the privatization consultant were analyzed for compliance with the following criteria:
• the applicant (or, in the case of a consortium, any member of the consortium) or any of its affiliated persons should not be included in the public sanctions lists of the European Union and the USA, as well as any of the major international development banks (the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Development Bank).
As a result of in-dept analysis of the proposals received KPMG in accordance with the abovestated criterias, proposals of 2 applicants out of 15 received were not allowed to the next stage.
Accordingly, applicants who have successfully passed the Express of interest stage will be invited to participate in the next Submission of non-binding offers stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
In order to confirm their future participation in the privatization process, applicants are to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA) and then will be given access to a Virtual Data Room (VDR), which provides them with an Information Memorandum prepared by an international consultant, that contains the information necessary to prepare indicative non-binding offers for the purchase of the Hotel. The Information Memorandum includes both the Hotel's operational description as well as historical and forecasted financial data.