Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 30-mart kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq, “Qizilqum Fosforit Kompleksi” MChJ ustav kapitalidagi davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – Aktiv yoki Kompaniya) xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Avval maʼlum qilinganidek, ushbu davlat aktivini xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Orion Capital Advisory” (keyingi oʻrinlarda – Maslahatchi) kompaniyasi Xususiylashtirish boʻyicha maslahatchi sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Maslahatchi tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2023-yil 5-mayga qadar 6 nafar xalqaro investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Maslahatchiga kelib tushgan.
Davaktiv agentligi hamda Xususiylashtirish boʻyicha maslahatchi tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar boʻyicha saralangan:
• Mineral oʻgʻitlar va/yoki yarim tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishda tasdiqlangan ish tajribasi;
• Talabgor va ular bilan bogʻliq boʻlgan shaxslardan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi, shuningdek kelajakda bunday roʻyxatlarga kirish ehtimolining pastligi;
• barqaror moliyaviy holati (MHXS boʻyicha tekshirilgan moliyaviy hisobotlari bilan tasdiqlangan) va ehtimoliy bitimni kafolatlangan moliyalashtirish qobiliyati.
Kelib tushgan arizalarni yuqoridagi mezon talablari asosida Maslahatchi tomonidan chuqur oʻrganish natijasida, 2 nafar xalqaro investorlarning arizalari yuqoridagi mezon talablariga to'liq mos deb topilgan.
Shunga koʻra, Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar, xususiylashtirish jarayonining kelgusi Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularga ushbu bosqich jarayonlari toʻgʻrisidagi xat (Process Letter) yuboriladi.
Talabgorlar tomonidan Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolangandan soʻng, ularga Maslahatchi tomonidan tayyorlangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati beriladi. Ushbu maʼlumotlar xonasi Aktiv toʻgʻrisida batafsil maʼlumotlarni, jumladan, tarixiy va prognozli moliyaviy koʻrsatgichlari kabi axborotlarni oʻz ichiga oladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) joriy yilning 10-iyuliga qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvafaqqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Information about the process of privatization of the state share in the authorized capital of "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on March 30 this year, Express of interest stage of the privatization process of the state share in the authorized capital of "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC (hereinafter - the Asset or Company) launched.
As reported previously, "Orion Capital Advisory" company (hereinafter - Consultant) was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state asset on the basis of the best international experience.
As part of the company's privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received expressions of interest from 6 international investors by May 5, 2023
All proposals received by the State Assets Management Agency together with the privatization consultant were analyzed for compliance with the following criteria:
• Proven work experience in the area of production of mineral fertilizers and/or semi-finished products;
• Absence of participants (and all key associated persons) in the sanctions lists of the European Union, the United States and international development institutions, as well as a low probability of being included in such lists in the future;
• Sound financial position (confirmed by audited IFRS financial statements) and guaranteed ability to raise financing for a potential transaction.
As a result of in-dept analysis of the proposals received by Consultant in accordance with the abovestated criterias, proposals from international investors were recognized as fully complying with the above criteria.
Accordingly, applicants who have successfully passed the Express of interest stage will be invited to participate in the next Submission of Non-binding offers (NBO) stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
Non-binding offers (NBO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 10th of July this year.