Don korxonalaridagi davlat ulushi boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan axborot
Ommaviy savdolarga chiqarilgan Don korxonalaridagi davlat ulushlari boʻyicha savdo jarayonida oʻtkazilgan qoʻshimcha muzokarlar yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi. Unga koʻra:
“Samarqanddonmahsulotlari” AJning 72,3 foiz hamda “Xorazmdonmahsulotlari” AJning 92,2 foiz aksiya paketlari boʻyicha ommaviy savdolar qayta tashkil etilishi belgilangan;
“Popdonmahsulotlari” AJning 92,8 foiz aksiyalar paketi boʻyicha eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “ART SOFT HOLDING” MCHJ 58,0 mlrd soʻm xarid qiymatini toʻlash sharti bilan savdo gʻolibi deb topilgan.
Ushbu aktivlar boʻyicha savdolarda ishtirok etgan talabgorlarga individual xabarnomalar yuboriladi.
Oʻz navbatida, savdo gʻolibi kamida 5 yil davomida don korxonalarining asosiy faoliyat turini saqlab qolish, mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish majburiyatini olishi belgilangan.
Maʼlumot uchun: “Art Soft Holding” MCHJ – yirik paxta-toʻqimachilik klasteri boʻlib, Pop, Mingbuloq va Chust tumanlarida klasterlari mavjud. Jamiyatning 30 dan ortiq korxonalarda 10 275 nafar fuqarolar ish bilan taʼminlangan. 2022-yilda qiymati 56.7 mln AQSH dollari boʻlgan maxsulotlar eksport qilingan.

Additional negotiations on the sale of state shares in grain enterprises put up for public sales have been completed, taking into account the results of which the State Commission for Privatisation of State Assets and Coordination of Privatisation Processes adopted the following decision:
On putting up 72.3 percent of block of shares of JSC "Samarkanddonmahsulotlari" and 92.2 percent of block of shares of JSC "Khorazmahsulotlari" for public sales repeatedly;
The winner of the sale of 92.8 percent of Popdonmahsulotlari JSC shares was ART SOFT HOLDING Ltd, which submitted the best commercial offer with the condition of payment of 58.0 billion soums of the redemption value.
Applicants, who participated in the sales on these assets, will be sent individual notifications.
In turn, the successful applicant undertakes to maintain the main activity of the asset for at least five years, not to reduce the existing grain storage capacity, as well as to maintain the volume of grain stored for the state reserve for the payment of remuneration on the basis of contracts.
For reference: Art Soft Holding LLC, being a large cotton-textile cluster, has clusters in Pap, Mingbulak and Chust districts. More than 30 enterprises of the company provide jobs for 10 275 employees. In 2022, products worth USD 56.7 million were exported.