8-mart – Xalqaro  xotin-qizlar bayramiga bagʻishlangan tadbir
8-mart - Xalqaro xotin-qizlar bayrami kuni goʻzal va betakror yurtimizga bahor nafasi kirib kelganidan darak beradi. Qutlugʻ sanada xotin-qizlarga ehtirom koʻrsatish anʼanasi yil sayin umumdavlat ahamiyatiga ega boʻlib, yuqori maqom darajasiga koʻtarilmoqda.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligida ham 8-martXalqaro xotin-qizlar kuni nishonlandi va bayram tadbiri tashkil qilindi.
Ayol azaldan mehr-shafqat va sadoqat timsoli boʻlib kelgan. Inson, oila, ayol tushunchalarini bir-biridan ajralgan holda tasavvur etib boʻlmaydi. Oilani ham, jamiyatni ham birlashtirib, unga fayzu barokot kiritadigan xonadonlarimizni mehr-muhabbat, nafosat, ezgulik nuri bilan munavvar qiladigan zotlar ham aslida moʻtabar onalarimiz, munis opa-singillarimizdir. Ulugʻ donishmandlar Vatanga eng munosib taʼrif izlaganda, uni Ona siymosiga qiyos etganlarida katta maʼno bor.
Xalqimizning buyuk tarixida oʻzining jasorat va matonati, aql-zakovati, nafosat va nazokati bilan oʻchmas nom qoldirgan Toʻmaris, Bibixonim, Gulbadanbegim, Zebuniso, Nodira, Uvaysiy, Anbar Otin va boshqa yuzlab ayollarimizni hamisha ehtirom bilan tilga olamiz. Ayollarga boʻlgan cheksiz hurmat-ehtiromimizning yana bir sababi shundaki, ayol avvalo har bir insonning beshigini tebratadigan, uning yuragiga odamiylik fazilatlarini singdiradigan, uni hayot boʻronlaridan asrab-avaylaydigan fidoiy insondir.
Tadbirda soʻzga chiqqanlar goʻzal ayollarni va opa-singillarimizni bahor va nafosat ayyomi boʻlmish bayram bilan tabriklab, ularga uzoq umr, oilaviy baxt-saodat, bahoriy kayfiyat hamroh boʻlishini tilab qoldilar va ayollarga bagʻishlangan tabrik sherlarini eshittirdilar.

March 8 - International Women's Day - is a sign that the breath of spring has come to our beautiful and unique country. The tradition of honoring women on this day is gaining national significance and rising to a higher level every year.
On March 8 - the Agency for State Assets Management also celebrated International Women's Day and organized a festive event.
Woman has always been a symbol of compassion and loyalty. The notions of human being, family and woman cannot be imagined separately from each other. Those who unite family and society and illuminate our homes with the light of love, grace and goodness are in fact our honored mothers and sisters. When the great sages were searching for the most appropriate definition of homeland, it made sense to compare it to the figure of Mother.
We always remember with respect Tomaris, Bibihanum, Gulbadanbegim, Zebuniso, Nadira, Uvaisiy, Anbar Otin and hundreds of other women who have left an indelible name in the great history of our nation with their courage and tenacity, intelligence, elegance and grace. Another reason for our endless respect for women is that a woman is first and foremost a selfless person, rocking the cradle of every human being, instilling human qualities in her heart, protecting her from the storms of life.
The speakers at the event congratulated the beautiful women and our sisters on the holiday of spring and attire, wished them long life, family happiness, spring mood and recited congratulatory poems dedicated to women.