Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi “Uz-Dongju Peint Kompani” MChJ QK (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 50,0 foiz davlat ulushini professional konsultantni jalb etgan holda muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish yoʻli bilan tashkillashtirilgan xususiylashtirish natijalari boʻyicha 24 mlrd.soʻm sotib olish toʻlovi, 5 mln.AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritish hamda yangi 200 ta ish oʻrinlari yaratish shartlari bilan “COMFORT ENGINEERING GROUP” MChJ (keyingi oʻrinlarda - Xaridor) savdo gʻolibi deb topilganligini maʼlum qiladi.
Ushbu jarayonga Resolut va Dentons xalqaro kompaniyalari (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Konsultant tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada investorlardan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisidagi 8 ta arizalar (Express of Interest) kelib tushdi.
Talabgorlar toʻlovga qobiliyatlilik, xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan oʻrganilgan.
Talabgorlarning 4 tasi xususiylashtirish jarayonining keyingi bosqichi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga o‘tdi.
Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Qayd etish joizki, kelajakda Korxona faoliyatini barqaror rivojlanishini taʼminlay oladigan va ishlab chiqarish jarayonlarini toʻliq davomiyligini shakllantirishga salohiyatli boʻlgan “COMFORT ENGINEERING GROUP” MChJ kelib tushgan takliflar orasida eng yuqori narx taklifini bildirgan hamda qoʻyilgan talablarga toʻliq javob bergan.
Shu bilan birga, Xaridorning taklifi xalqaro konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oraligʻining yuqori qismida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Bundan tashqari, Xaridor Korxonaning faoliyat turini saqlab qolish bilan bir qatorda, u tomonidan mahalliy avtomobil sanoati uchun ishlab chiqariladigan mahsulotlarni "General Motors" standartlariga hamda "OEM" talablariga muvofiqligini taʼminlash boʻyicha "Oʻzavtosanoat" AJ bilan yaqin hamkorlikda faoliyatini davom ettirish majburiyatini olgan.
Korxonani xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Maʼlumot uchun: “COMFORT ENGINEERING GROUP” MChJ – 2009-yilda tashkil topilgan boʻlib, avtomobil sanoati uchun ehtiyot qismlarni yetkazib berish va yordamchi detallar ishlab chiqarish sohasida koʻp yillik tajribaga ega boʻlgan korxona.

Достигнуто соглашение по приватизации 50,0% государственной доли в уставном капитале СП ООО «Уз-Донгжу Пэинт Компани»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов по итогам приватизации 50,0% государственной доли в уставном капитале ООО СП “Уз-Донгжу Пэинт Компани” (далее – Предприятие), путем публичного приглашения к переговорам с привлечением профессионального консультанта сообщает, что ООО «COMFORT ENGINEERING GROUP» (далее – Покупатель) признано победителем торгов с покупной ценой 24 млрд сумов, инвестиционными обязательствами в размере 5 млн долларов США и созданием 200 новых рабочих мест.
В качестве консультанта по приватизации в данном процессе были задействованы международные компании Resolut и Dentons (далее – Консультант).
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена масштабная маркетинговая деятельность как на местном, так и на международном уровне, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры инвесторам (Investor sounding).
В результате Консультантом были получены 8 заявок о выражении заинтересованности (Express of Interest) от инвесторов.
Поступившие заявки были изучены на предмет отсутствия неплатежеспособности, административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых учреждений.
Далее, 4 заявителя прошли на следующий этап процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO). На данном этапе с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR). При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
Следует отметить, что ООО “COMFORT ENGINEERING GROUP”, способное обеспечить стабильное развитие деятельности общества в будущем и обладающее потенциалом для формирования полной продолжительности производственных циклов, полностью соответствовал установленным требованиям и выразил самое высокое ценовое предложение среди всех поступивших.
Вместе с тем, предложение Покупателя находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона Компании, рассчитанного международным консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Кроме того, Покупатель, помимо сохранения вида деятельности предприятия, принял обязательства по обеспечению соответствия выпускаемой им продукции для отечественной автомобильной промышленности стандартам «General Motors» и требования OEM, продолжая свою деятельность в тесном сотрудничестве с АО «Узавтосаноат».
Для справки: ООО «COMFORT ENGINEERING GROUP» - основано в 2009 году и имеет многолетний опыт поставок запасных частей для автомобильной промышленности и производства вспомогательных деталей.