Davaktiv agentligi va Germaniya Federativ Respublikasining Oʻzbekistondagi muxtor elchisi ishtirokida uchrashuv oʻtkazildi
Joriy yilning 16-yanvar kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosida Davaktiv agentligi rahbariyati va Germaniya Federativ Respublikasining Oʻzbekistondagi muxtor elchisi Tilo Klinner ishtirokida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv maqsadi istiqbolda belgilangan davlat aktivlarini xususiylashtirish dasturi boʻyicha fikr almashish va kelgusi hamkorlik, jumladan, Germaniya biznes vakillarini Oʻzbekistondagi xususiylashtirish dasturi bilan tanishtirish masalalari muhokamasi boʻldi.
Uchrashuvda, Davaktiv agentligi rahbariyati tomonidan Agentlikning asosiy vazifalari, mazkur yoʻnalishni isloh etish boʻyicha qabul qilingan Qonunlar va tegishli normativ huquqiy hujjatlar, xususiylashtirish dasturi va Germaniya bilan hamkorlik aloqalari boʻyicha maʼlumot berildi.
Maʼlumot uchun: Agentlikning Germaniya bilan hamkorlik aloqalari uzoq yillarga borib taqalib, 2009-yilda Oʻzbekistonning davlat mulkini boshqarish boʻyicha vakolatli organi va Germaniya Federal Moliya vazirligi oʻrtasida ilk hamkorlik bitimi imzolangan. Oʻtgan yillar davomida, “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish toʻgʻrisida”gi Qonun, “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi Qonun, Korporativ boshqaruv kodeksi hamkorlikda ishlab chiqilgan.
Shu bilan birga, avval maʼlum qilinganidek, Germaniya Moliya vazirligi departamenti direktori Andreas Kerst 2023-yil oktyabr oyida Oʻzbekistonga kelgan hamda Davaktiv agentligi xodimlari uchun amaliy seminarlar tashkil etilgan.
Shuningdek, uchrashuv davomida Germaniyaning DMT kompaniyasi Dehqonobod kaliy zavodida mineral zaxiralarni JORC standartlari asosida baholab berayotgani, yaqinda Knauf kompaniyasi tomonidan Toshkentda joylashgan Texnoparkdagi bir korxonani sotib olish jarayoni yakunlanayotgani maʼlum qilindi.
Germaniya Federativ Respublikasining Oʻzbekiston Respublikasidagi muxtor elchisi Tilo Klinner Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bunday keyin ham texnik koʻmak berishga tayyor ekanligini bildirdi va bugungi uchrashuvning asosiy maqsadlaridan biri bu xususiylashtirish dasturini Germaniya biznes vakillariga yetkazish ekanligi, joriy yil 18-yanvar kuni 3 haftaga Germaniyaga xizmat safariga ketayotgani, u yerda Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qoʻmitasining yillik yigʻilishida ishtirok etishini maʼlum qildi.
Shuningdek, Sharqiy qoʻmitaning yillik yigʻilishida Germaniya biznes soha vakillarini Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan xususiylashtirish jarayoniga jalb qilish niyatida ekanligi va bunda O'zbekistonda sotilishi belgilangan aktivlar, jumladan, transport, logistika, kaliy va mineral oʻgʻitlar bilan shugʻullanadigan korxonalar, MobiUz va boshqa korxonalar toʻgʻrisida taqdimotlar namoyish etishini taʼkidlab oʻtdi.

Состоялась встреча представителей Агентства госактивов с послом Федеративной Республики Германия в Узбекистане
16 января текущего года в здании Агентства по управлению государственными активами состоялась встреча с участием руководства Агентства госактивов и Посла Федеративной Республики Германия в Узбекистане Тило Клиннера.
Целью встречи стал обмен мнениями о будущей программе приватизации государственных активов и обсуждение дальнейшего сотрудничества, в том числе ознакомление представителей Германского бизнес круга с программой приватизации в Узбекистане.
В ходе встречи руководство Агентства госактивов предоставило информацию об основных функциях Агентства, принятых Законах и соответствующих нормативно-правовых документах о реформировании данной сферы, программе приватизации и отношениях сотрудничества с Германией.
Для справки: Сотрудничество Агентства госактивов с Германией насчитывает много лет, еще в 2009 году было подписано первое соглашение о сотрудничестве между уполномоченным органом Узбекистана по управлению государственным имуществом и Федеральным министерством финансов Германии. За последние годы совместно разработаны Закон «Об акционерных обществ и защиты прав акционеров», Закон «Об управлении государственным имуществом», а также Кодекс корпоративного управления.
При этом, как сообщалось ранее, в октябре 2023 года Узбекистан посетил директор департамента Министерства финансов Германии Андреас Керст, и для сотрудников Агентства госактивов были организованы практические семинары.
Также сообщалось, что Германская компания DMT проводит оценку минеральных запасов Дехканабадского калийного завода по стандартам JORC, а также на стадии  завершения процесс покупки компанией Knauf предприятия, расположенного в Технопарке города Ташкента.
Посол Федеративной Республики Германия в Республике Узбекистан Тило Клиннер сообщил, что Немецкое общество по международному сотрудничеству (GIZ) готово продолжить оказывать техническую помощь, и что один из основных целей сегодняшней встречи – донести программу приватизации представителям Германского бизнес круга ввиду того, что 18 января отправляется в Германию на 3 недели для принятия участия в ежегодном собрании Восточного комитета экономики Германии.
Тило Клиннер также отметил, что на ежегодном заседании Восточного комитета он намерен привлечь представителей бизнес круга Германии к процессам приватизации в Узбекистане и что они выступят с презентациями об активах, выставленных на продажу в Узбекистане, включая предприятия в сфере транспорта, логистики, калийных и минеральных удобрений, компания MobiUz и другие предприятия.