Buxoro viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagiIqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, 1001 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari va 1046 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi, shuningdek, 40 ta yirik korxona va banklardagi davlat ulushi barcha fuqarolar va investorlarga qatnashish imkoniyati taqdim etish maqsadida bitta aksiya – bitta lot tamoyili asosida “Xalq IPO”si orqali taklif etilishi belgilangan.
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 22-iyun kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Buxoro viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Firdavs Norov hamda viloyat hokimining oʻrinbosari Mirali Hamroyev boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Buxoro viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 284 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 110 ta davlat aktivlari 195,3 mlrd. soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 4052 ta 493,2 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 428 ta 28,3 gektar yer uchastkalari 45,9 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Buxoro viloyatidagi jami 181 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 112 ta koʻchmas mulk obyektlari yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berib oʻtdilar.
Shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Navoiy hamda Qashqadaryo viloyatlarida oʻtkazildi, shuningdek yil davomida respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Bukhara region
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on June 22 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Bukhara region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 300 representatives of local khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Bukhara region Firdavs Norov and Deputy of the Bukhara region Khokimiyat Mirali Hamroyev.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Bukhara region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 284 state assets for public auction and 110 assets were sold for 195,3 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 4052 land plots with total area of 493,2 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 428 land plots with total area of 28,3 hectares were sold for 45,9 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree № PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 181 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 112 real estate objects, which are oferred for public auction in Bukhara region.
During the Roadshow, which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Bukhara region and provided information on the projects being implemented.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai and Kashkadarya regions and will also be held during the year in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.