Bo‘sh turgan mulkiy majmuani sotish bo‘yicha o‘tkazilgan ochiq savdo jarayonlari yakuni to‘g‘risida axborot
Avval xabar berilganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Toshkent shahar, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi 41 va 42-uy manzilida joylashgan mulkiy majmuani ochiq savdo jarayonlarining barcha bosqichlari “E-auksion” elektron savdo platformasida amalga oshirildi.
Qayd etish joizki, mulkiy majmua tashqi koʻrinishining tarixiy arxitektura qiyofasini saqlab qolish maqsadida, savdo jarayonlarida quyidagi qatʼiy talablar belgilangan:
• Buyuk Turon koʻchasi 42-uy, Oʻzbekiston milliy axborot agentligi (UzA)ning sobiq maʼmuriy binosi (kurantli 16 qavatli bino, Richard Bleze arxitekturasi) hamda Buxoro va Buyuk Turon koʻchalari kesishmasidagi 4 qavatli maʼmuriy bino (“A.Navoiy teatri” tomonidagi qismi) qatʼiyan buzilmasligi hamda tashqi koʻrinishining tarixiy arxitektura qiyofasini saqlab qolish;
• kelgusida qurilish taʼmirlash va rekonstruksiya ishlarini Madaniy meros agentligi bilan kelishilgan holda amalga oshirish.
Raqobat muhitida boʻlib oʻtgan ochiq savdolarda 6 nafar talabgorlar mulkiy majmuani sotib olish boʻyicha takliflari “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali kelib tushgan.
Mulkiy majmuani sotib olish uchun qoʻyilgan shaharsozlik talablariga qatʼiy rioya etgan holda eng yaxshi loyiha konsepsiyasini taqdim qilgan hamda boshqa talabgorlarning tijorat taklifidan yuqori narx taklifini bildirgan “CENTARA PRO” MChJ 300,0 mlrd. soʻm sotib olish toʻlovi va 50,0 mln. AQSH dollari miqdoridagi investitsiyalar kiritish sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Taʼkidlash joizki, Xaridorning taklifi mustaqil baholovchi tashkilotining baholagan qiymatidan yuqori.
“CENTARA PRO” MChJ tomonidan taqdim etilgan loyiha konsepsiyasiga asosan mulkiy majmua negizida zamonaviy hordiq va madaniyat, shu jumladan muzey, koʻngilochar obyektlar, ofis va apartamentlar barpo etilishi koʻzda tutilgan.
Mulkiy majmuani xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Taʼkidlash joizki, mulkiy majmua boʻyicha savdo jarayonining har bir bosqichi yuzasidan Davaktiv agentligining rasmiy veb-sayti orqali jamoatchilikka axborotlar berib borilgan va savdo jarayonida raqobat muhiti taʼminlangan.
Maʼlumot uchun: Oʻzbekiston milliy axborot agentligi (UzA)ga Toshkent shahar, Mirobod tumani, Matbuotchilar 32-uy manzilida joylashgan bino maʼmuriy bino sifatida ajratilgan.
“CENTARA PRO” MChJ turistik va reklama faoliyati, shu jumladan mehmonxonalar hamda koʻchmas mulk obyektlarining boshqaruvi faoliyatini amalga oshiradi.

Information on the results of open sales process on selling vacant property complex
As previously reported, in accordance with the relevant privatization programs, an open sales process on selling the property complex located at 41 and 42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city, with acceptance of applications on the electronic trading platform "E-auksion" was held.
It should be noted that in order to preserve the historical architectural appearance of the exterior of the property complex, the following mandatory requirements have been established in the sales process:
• strictly not to demolish the former administrative building of the National Information Agency of Uzbekistan (UzA) (16-storey building with a chime, Richard Blaise architecture) at 42 Buyuk Turon Street, as well as 4-storey administrative building at the intersection of Bukhara and Buyuk Turon Streets (part from the side of "A.Navoi" theater), and to preserve the historical architectural appearance of the exterior;
• further, if repair and construction works are necessary, design estimate documentation and repair works should be carried out only in coordination with the Agency of Cultural Heritage.
During the open sales conducted in a competitive environment, proposals for the acquisition of the property complex were received from 6 applicants through the electronic trading platform "E-auksion".
"CENTARA PRO LLC", which offered the best concept design with strict compliance with the established requirements of urban development, as well as submitted the highest price offer among all the proposals received, was recognized as the winner of the sales with a redemption value of 300.0 billion UZS with the payment of investment obligations in the amount of 50.0 million USD.
It should be noted that the buyer's offer exceeds the value determined by an independent appraisal organization.
According to the draft concept submitted by CENTARA PRO LLC, the construction of modern recreation and cultural facilities, including a museum, as well as entertainment facilities, offices and apartments is envisaged on the basis of the property complex.
The results of the open sales of the property complex were approved by the relevant decision of the State Commission for Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes.
It should be noted that the public is informed about each stage of the sale process of the property complex through the official website of the State Assets Management Agency, and a competitive environment in the sale process is ensured.
For information: The National Information Agency of Uzbekistan (UzA) has been allocated a building located at Matbuotchilar 32, Mirabad district of Tashkent city as an administrative building.