Bo‘sh turgan mulkiy majmuani sotish bo‘yicha o‘tkazilgan ochiq savdo jarayonlari yakuni to‘g‘risida axborot
Avval xabar berilganidek, tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Toshkent shahar, Mirobod tumani, Buyuk Turon koʻchasi 41 va 42-uy manzilida joylashgan mulkiy majmuani ochiq savdo jarayonlarining barcha bosqichlari “E-auksion” elektron savdo platformasida amalga oshirildi.
Qayd etish joizki, mulkiy majmua tashqi koʻrinishining tarixiy arxitektura qiyofasini saqlab qolish maqsadida, savdo jarayonlarida quyidagi qatʼiy talablar belgilangan:
• Buyuk Turon koʻchasi 42-uy, Oʻzbekiston milliy axborot agentligi (UzA)ning sobiq maʼmuriy binosi (kurantli 16 qavatli bino, Richard Bleze arxitekturasi) hamda Buxoro va Buyuk Turon koʻchalari kesishmasidagi 4 qavatli maʼmuriy bino (“A.Navoiy teatri” tomonidagi qismi) qatʼiyan buzilmasligi hamda tashqi koʻrinishining tarixiy arxitektura qiyofasini saqlab qolish;
• kelgusida qurilish taʼmirlash va rekonstruksiya ishlarini Madaniy meros agentligi bilan kelishilgan holda amalga oshirish.
Raqobat muhitida boʻlib oʻtgan ochiq savdolarda 6 nafar talabgorlar mulkiy majmuani sotib olish boʻyicha takliflari “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali kelib tushgan.
Mulkiy majmuani sotib olish uchun qoʻyilgan shaharsozlik talablariga qatʼiy rioya etgan holda eng yaxshi loyiha konsepsiyasini taqdim qilgan hamda boshqa talabgorlarning tijorat taklifidan yuqori narx taklifini bildirgan “CENTARA PRO” MChJ 300,0 mlrd. soʻm sotib olish toʻlovi va 50,0 mln. AQSH dollari miqdoridagi investitsiyalar kiritish sharti bilan savdo gʻolibi deb topildi.
Taʼkidlash joizki, Xaridorning taklifi mustaqil baholovchi tashkilotining baholagan qiymatidan yuqori.
“CENTARA PRO” MChJ tomonidan taqdim etilgan loyiha konsepsiyasiga asosan mulkiy majmua negizida zamonaviy hordiq va madaniyat, shu jumladan muzey, koʻngilochar obyektlar, ofis va apartamentlar barpo etilishi koʻzda tutilgan.
Mulkiy majmuani xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Taʼkidlash joizki, mulkiy majmua boʻyicha savdo jarayonining har bir bosqichi yuzasidan Davaktiv agentligining rasmiy veb-sayti orqali jamoatchilikka axborotlar berib borilgan va savdo jarayonida raqobat muhiti taʼminlangan.
Maʼlumot uchun: Oʻzbekiston milliy axborot agentligi (UzA)ga Toshkent shahar, Mirobod tumani, Matbuotchilar 32-uy manzilida joylashgan bino maʼmuriy bino sifatida ajratilgan.
“CENTARA PRO” MChJ turistik va reklama faoliyati, shu jumladan mehmonxonalar hamda koʻchmas mulk obyektlarining boshqaruvi faoliyatini amalga oshiradi.

Информация об итогах открытых торгов по продаже пустующего имущественного комплекса
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, проведены открытые торги по продаже имущественного комплекса, расположенное по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон 41 и 42, с принятием заявок на электронной торговой платформе «E-auksion».
Необходимо отметить, что в целях сохранения исторического архитектурного облика внешнего вида имущественного комплекса, в процессе торгов установлены следующие обязательные требования:
• строго не сносить бывшее административное здание Национального информационного агентства Узбекистана (УзА) (16-ти этажное здание с курантом, архитектура Ричарда Блезэ) по улице Буюк Турон 42 и 4-х этажное административное здание на пересечении улиц Бухара и Буюк Турон (часть со стороны «театра А.Навои»), а также сохранить исторический архитектурный облик внешнего вида;
• в будущем при необходимости ремонтно-строительных работ, проектно-сметную документацию и ремонтные работы осуществлять только по согласованию с Агентством культурного наследия.
В ходе открытых торгов, проведенных в конкурентной среде, поступили предложения о приобретении имущественного комплекса от 6 претендентов через электронную торговую платформу «E-auksion».
ООО «CENTARA PRO», предложившее наилучший проект концепции при строгом соответствии установленным требованиям градостроительства, а также представшее самое высокое ценовое предложение среди всех поступивших, признано победителем торгов с выкупной стоимостью 300,0 млрд сумов с внесением инвестиционных обязательств в размере 50,0 млн.долл.США.
Следует отметить, что предложение покупателя превышает стоимость, определенную независимой оценочной организацией.
В соответствии с представленным ООО «CENTARA PRO» проектом концепции, на базе имущественного комплекса предусматривается строительство современных объектов отдыха и культуры, в том числе музея, а также развлекательных объектов, офисов и апартаментов.
Итоги открытых торгов имущественного комплекса одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации.
Следует отметить, что общественность проинформирована о каждом этапе процесса продажи имущественного комплекса посредством официального веб-сайта Агентства по управлению государственными активами, а также обеспечена конкурентная среда в процессе продажи.
К сведению: Национальному информационному агентству Узбекистана (УзА) выделено здание, расположенное по адресу Матбуотчилар 32, Мирабадского района города Ташкента в качестве административного здания.
ООО «CENTARA PRO» осуществляет туристическую и рекламную деятельность, в том числе управление гостиницами и объектами недвижимости.