O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-fevraldagi “Davlat aktivlarini xususiylashtirish jarayonlarini yanada jadallashtirish to`g`risida”gi PF–6167-son Farmoniga muvofiq, O`zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi “UzAssets investisiya kompaniyasi” AJ (keyingi o`rinlarda – UzAssets yoki Sotuvchi) “Xovrenko nomidagi Samarqand vino kombinati”AJ (keyingi o`rinlarda – Kompaniya yoki Samarqand Vino) ustav kapitalidagi 71,2 foiz aksiyalar paketini raqobatga asoslangan sotuv jarayoni orqali sotish rejasini e’lon qiladi (keyingi o`rinlarda – Bitim yoki Sotuv).
Mazkur Bitim doirasida, xalqaro miqyosda tan olingan konsalting kompaniyalaridan kelib tushgan eng yaxshi takliflarni tanlab olish orqali Samarqand Vinoni xususiylashtirish bo'yicha maslahatchi sifatida KPMG kompaniyasi (keyingi o`rinlarda – Maslahatchi) tanlab olingan.
Kompaniya Samarqand shahrining tarixiy qismida joylashgan;
Kompaniya dastlabki ishlab chiqarish faoliyatini 1868 yilda boshlagan, zavod hududida O'zbekiston vino sanoatining asoschisi Filatov nomidagi vinochilik uy-muzeyi joylashgan;
Kompaniya vino va alkogolli ichimliklar ishlab chiqarish bilan shug'ullanadi;
Joriy ishlab chiqarish quvvati - yiliga 740 ming dekalitr alkogolli ichimliklarni tashkil etadi, mahsulotning asosiy qismi ichki bozorda sotiladi;
Korxonada 6 ta vino va alkogolli ichimliklarni quyish liniyasi mavjud. Shuningdek, zavod hududida jamlanma (kolleksiya) vinolar (32 ming shisha) saqlanadigan yer osti inshooti mavjud;
Kompaniya xodimlarining umumiy soni 200 kishi atrofida;
2020 yilda mahsulot sotishdan tushum 19 mlrd so`mni, yalpi foyda – 2,3 mlrd so`mni tashkil etdi;
Kompaniyaning mahsulotlari shuhrat qozongan brendlari tufayli ko'pincha turli tanlovlarda g'olib chiqadi. Ayniqsa, “Samarqand” balzami, “Samarqand” konyagi va “Gulya-kandoz” vinosi diqqatga sazovordir.
Quyidagi havola orqali Kompaniya to`g`risida qo`shimcha ma’lumot olish mumkin: http://www.xovrenko.uz/
Bitimni amalga oshirish jarayoni
Sotish jarayoni barcha manfaatdor tomonlar (keyingi o`rinlarda – Ishtirokchilar) uchun ochiq bo'lgan takliflarni taqdim etishning raqobatga asoslangan jarayoni sifatida tashkil etilgan. Qabul qilingan yondashuvga muvofiq, Kompaniyani sotish mexanizmi va jarayoni quyidagi bosqichlardan iborat bo'ladi:
1. Xat shaklida ariza (keyingi o'rinlarda – Ariza) yuborish orqali Bitimda ishtirok etish istagini bildirish va ishtirokchilarni malakaviy saralash;
2. Tijorat va moliyaviy takliflarni ko`rib chiqish va Bitimni tuzish.
Birinchi bosqichda Ishtirokchilarga ingliz, rus yoki o‘zbek tillarida (arizachining ixtiyoriga ko‘ra, ammo rus yoki o‘zbek tillarida tayyorlangan xat ingliz tilidagi xat bilan yuborilishi lozim) tayyorlangan xat shaklidagi Arizalarni Bitimni amalga oshirish uchun yetarli moliyaviy va boshqaruv resurslari mavjudligini nazarda tutuvchi malaka talablariga muvofiqligi to’g’risidagi hujjatlar yoki shu malaka talablariga mos kelishi to’g’risidagi tasdiq xati bilan birga taqdim etish taklif qilinadi. Malaka talablarining to'liq ro'yxati 1-ilovada ko’rsatib o’tilgan. Tasdiq xati bilan Ariza berilgan holda, tasdiqlovchi hujjatlar Majburiy taklifni taqdim etish muddatidan kechiktirmasdan taqdim etilishi mumkin. Arizalarni
2021-yil 30-iyul kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00 dan kechiktirmasdan quyidagi elektron manzillarga yuborish lozim: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Arizalar berish jarayoni barcha Ishtirokchilar uchun ochiq.
UzAssets jalb qilingan Maslahatchi bilan birgalikda Kompaniyani sotish jarayonini shaffof, professional va muvaffaqiyatli tashkil etish uchun barcha zarur choralarni ko'radi.
Kelib tushgan Arizalarni o'rganish natijalariga ko'ra, Sotuvchi, 2021-yil 5-avgustdan kechiktirmay, ikkinchi bosqichga – tijorat va moliyaviy takliflarni ko`rib chiqish bosqichiga o`tkazishga ruxsat berilgan ishtirokchilar ro'yxatini (Short-List) shakllantiradi va ular tanlov natijalari to'g'risida shaxsan xabardor qilinadi.
Ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Oshkor etmaslik to'g'risidagi bitimni (keyingi o'rinlarda - OEB) 2021-yil 7-avgustdan kechiktirmasdan imzolash taklif qilinadi. OEB imzolanganidan so`ng ikkinchi bosqich ishtirokchilari Sotuv jarayoni bilan bog'liq qo'shimcha tushuntirishlar va Kompaniyaning operatsion faoliyati tavsifini, shuningdek moliyaviy ma'lumotlar va Kompaniyaning moliyaviy ko`rsatkichlari prognozlarini o'z ichiga olgan axborot memorandumi shaklidagi Kompaniyaga oid axborot materiallarini olishadi. Bundan tashqari, ishtirokchilarga Kompaniyani qo’shimcha o`rganish, shu jumladan Kompaniyaning batafsil moliyaviy, huquqiy, soliq va boshqa ma'lumotlarini, shuningdek, Maslahatchi tomonidan tayyorlangan sotishdan oldingi o`rganish natijalarini o'z ichiga olgan virtual ma'lumotlar xonasiga kirish imkoniyati beriladi. Shuningdek, ishtirokchilarga Kompaniyaga tashrif buyurish huquqi beriladi. Bundan tashqari, ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Oldi-sotdi shartnomasi loyihasi (keyingi o'rinlarda – Shartnoma) unga tuzatishlar va izohlarni Majburiy takliflar bilan birgalikda taqdim etish uchun beriladi.
Kompaniya to'g'risidagi ma'lumotlarni o`rganib chiqqandan so'ng, ikkinchi bosqich ishtirokchilariga Bitimni amalga oshirish uchun Majburiy taklifni 2021-yil 20-sentyabrdan kechiktirmasdan taqdim etish so’raladi. Muzokaralar davomida narx taklifi, Kompaniyani rivojlantirish bo’yicha Reja va sotib olish-sotish shartnomasining kelishilgan shartlarini eng yaxshi kombinatsiyasini taklif qilgan ishtirokchi g'olib deb e'lon qilinadi. Sotuvchi g'olibni "Toshkent" Respublika fond birjasi qoidalariga va O'zbekiston Respublikasi qonunchiligiga binoan Bitim tuzishga taklif qiladi.
1-Ilova. Jarayon Ishtirokchilariga (yuridik va jismoniy shaxslarga) qo'yiladigan malaka talablari
Ushbu talablar (narx taklifi va boshqa tijorat shartlarini o'z ichiga olgan shartlar bilan bir qatorda) g'olibni aniqlash uchun mo'ljallangan.
Kompaniyani rivojlantirish bo’yicha Rejani (biznes konsepsiyasini) taqdim etish, shu jumladan Kompaniya faoliyatining asosiy yo'nalishlarini (vino va aroq mahsulotlarini ishlab chiqarish) saqlab nazarda tutgan holda;
Bitimni, shuningdek Kompaniyaning operatsion faoliyatini o'z va/yoki qarz mablag'lari hisobidan moliyalashtirish imkoniyati mavjudligini tasdiqlash;
Xaridorning ta'sischilari, benefitsiarlari va mansabdor shaxslari:
ularga nisbatan jinoiy ishlar va tergovlarning mavjud emasligini tasdiqlashi;
soxta tadbirkorlar va bankrotlarning xalqaro ro'yxatlariga, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining shu kabi ro'yxatlariga kiritilmagan bo`lishi lozim.
“Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasining 660-II-sonli Qonuniga (2019 yil 15 yanvardagi tahririda) rioya qilish;
Samarqand Vino xodimlari oldidagi ijtimoiy shart-sharoitlarni amaldagi jamoaviy shartnomada ko'rsatilganidan kam bo`lmagan darajada bajarishga imkoniyati mavjudligi va tayyor bo’lishlik;
12 oy davomida Kompaniya xodimlar sonini Bitim yopilgan kundagi Kompaniyaning xodimlari sonidan kam bo'lmagan darajada saqlab turishga imkoniyat mavjudligi va tayyor bo’lishlik;
“Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi O'zbekiston Respublikasining 370-sonli Qonunining (2014 yil 5 maydagi tahririda) qolgan aksiyalar egalariga aksiyalarni bozor qiymatida sotib borasidagi taklifini eʼlon qilish bo`yicha talabiga rioya qilish.
Ushbu e'lon yoki uning mazmunining biron bir qismi mazkur e’lon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin bo`lgan UzAssets, Kompaniya va KPMGning Kompaniyani sotish bilan bo`g`liq biror bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. UzAssets va KPMG o'z xohishiga ko'ra har qanday vaqtda va har qanday holatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni o'z zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor shaxslar uchun turli xil tartib-qoidalar bo‘yicha ish tutish va/yoki UzAssets, Kompaniya va KPMG tomonidan ko‘zda tutilgan reja jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iii) har qanday sababga ko‘ra sotish jarayonini to‘xtatish; va/yoki
(iv) istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Bitimga taalluqli bo‘lgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini o‘zida saqlab qoladi;
(v) Kompaniyaning minimal sotish narxini ma’lum qilish;
(vi) jarayon haqida qo‘shimcha maʼlumot yoki tushuntirishlar olish uchun a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzSSandykbayeva@kpmg.kz va annakireeva@kpmg.ru elektron pochta manzillariga murojaat qilish mumkin.

Объявление о продаже 71,2% пакета акций АО «Самаркандский винкомбинат имени Ховренко»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП–6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в акционерном капитале АО «Самаркандский винкомбинат имени Ховренко» (далее – Компания или Винкомбинат им. Ховренко) в размере 71,2%, путем конкурентного процесса продажи (далее – Сделка или Продажа).
В рамках данной Сделки, по итогам отбора наилучших предложений, полученных от международно-признанных консалтинговых компаний, в качестве консультанта по приватизации Винкомбинат им. Ховренко была выбрана компания KPMG (далее – Консультант).
Компания расположена в исторической части г. Самарканд;
Первое производство на территории завода было запущено в 1868 году, на территории завода расположен Дом-музей вина имени Филатова, основателя винной отрасли Узбекистана;
Компания занимается производством вина и ликероводочной продукции;
Текущие производственные мощности – 740 тыс. дал алкогольной продукции в год, основная часть продукции реализуется внутри страны;
На предприятии имеются 6 линий розлива вина и ликероводочной продукции. Также на территории завода имеется погреб, в котором хранятся коллекционные вина (32 тыс. бутылок);
Общая численность сотрудников Компании составляет около 200 человек;
Выручка за 2020 г. составила 19,0 млрд сум, валовая прибыль – 2,3 млрд сум;
Продукции Компании часто выигрывает в различных конкурсах и благодаря зарекомендованным брендам. В частности, признание заслужил бальзам «Самаркандский», марочный коньяк «Самарканд» и марочное вино «Гуля-кандоз».
Дополнительную информацию о Компании и можно получить по ссылке: http://www.xovrenko.uz/
На первом этапе Участникам будет предложено подать заявку в форме письма (далее — Заявка), подготовленного на английском, русском или узбекском языках (на усмотрение заявителя, при этом письмо на русском или узбекском языке должно сопровождаться письмом на английском языке) вместе с письмом-заверением о соответствии квалификационным требованиям, включающим в себя наличие достаточных финансовых и управленческих ресурсов для осуществления Сделки.
Полный перечень квалификационных требований приведен в Приложении 1. При этом подтверждающие документы могут быть предоставлены не позднее срока подачи Обязывающего предложения. Заявку необходимо отправить на электронные адреса: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 30 июля 2021 года.
По итогам изучения поданных Заявок, Продавец не позднее 5 августа 2021 года составит список Участников (Short-List), допущенных ко второму этапу – рассмотрение коммерческих и финансовых предложений, которые будут уведомлены о результатах отбора персонально.
Участникам второго этапа будет предложено подписать соглашение о конфиденциальности (далее – СОК) в срок не позднее 7 августа 2021 года. После подписания СОК участники второго этапа получат дальнейшие инструкции относительно процесса Продажи и информационные материалы о Компании в виде информационного меморандума, содержащего описание операционной деятельности Компании, а также финансовую информацию и прогнозы финансовых показателей Компании. Помимо этого, участникам будет предоставлена возможность проведения дальнейшего изучения (проведения должных проверок) в отношении Компании, включая доступ в виртуальную комнату данных, содержащую детальную финансовую, юридическую, налоговую и иную информацию Компании, а также результаты предпродажных должных проверок, подготовленных Консультантом. Также участникам будет предоставлено право посещения объектов Компании. Помимо этого, участникам второго этапа будет предоставлен Проект договора купли-продажи (далее – ДКП) для предоставления правок и комментариев к нему вместе с Обязывающими предложениями.
После рассмотрения информации о Компании участникам второго этапа будет предложено представить в срок не позднее 20 сентября 2021 года Обязывающее предложение на заключение Сделки. Участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения, Плана по развитию Компании и согласованных условий договора купли-продажи, будет объявлен победителем. Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с правилами Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и законодательством Республики Узбекистан.
Предоставление Плана по развитию Компании (бизнес концепции), предусматривающего, в том числе сохранения основных видов деятельности Компании (производство вино-водочной продукции);
Подтверждение возможностей профинансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств;
Учредители и бенефициары, а также должностные лица покупателя должны:
подтвердить отсутствие уголовных разбирательств и расследований в их отношении;
не состоять в международных списках лже-предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан.
Соблюдение Закона РУз № 660-II (в редакции 15 января 2019 года) "О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
Возможность и готовность выполнения социальных условий перед коллективом Винкомбината им. Ховренко не хуже описанных в действующем коллективном договоре;
Возможность и готовность сохранения штатной численности Компании в течение 12 месяцев на уровне не менее штатной численности Компании на дату закрытия Сделки;
Соблюдение требования Закона РУз № 370 (в редакции 4 мая 2014 года) «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» по объявлению предложение владельцам остальных акций купить их акции по рыночной стоимости.