“YAGONA UMUMRESPUBLIKA PROSESSING MARKAZI” MChJdagi davlat ulushlari xususiylashtirilganligi toʼgʼrisida qoʼshimcha axborot
Ma’lumki, joriy yil 20 avgust kuni “YAGONA UMUMRESPUBLIKA PROSESSING MARKAZI” MChJdagi davlatga qarashli ulushlarni xususiylashtirishga tayyorgarlik koʼrish jarayonlari toʼgʼrisida axborot berilgan edi.
Unga koʼra, “Mas’uliyati cheklangan va qoʼshimcha mas’uliyatli jamiyatlar toʼgʼrisida”gi Qonunning 20-moddasiga muvofiq, Jamiyat ustav kapitalidagi 75 foiz davlat ulushini sotib olishda imtiyozli huquqdan foydalanishlari mumkinligi toʼgʼrisida Jamiyatning qolgan ishtirokchilari hamda Jamiyatning oʼzi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan yozma shaklda xabardor qilingan.
Natijada, Jamiyatning ustav fondidagi 75 foiz davlat ulushi Jamiyatning qolgan 4 nafar ishtirokchilari tomonidan, imtiyozli huquqdan foydalangan holda, oʼz ulushlarining miqdoriga mutanosib ravishda har biriga 18,75 foizdan Oʼzbekiston Respublikasining “Baholash faoliyati toʼgʼrisida”gi Qonuni hamda Mulkni baholash milliy standartining talablariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan jalb etilgan mustaqil baholovchi "Real Excellent Valuation" MChJ tomonidan baholangan qiymatda, Jamiyatning ustav kapitalidagi davlat ulushini sotib olish istagi bildirilgan.
Shunga koʼra, “YAGONA UMUMRESPUBLIKA PROSESSING MARKAZI” MChJning 75 foiz davlat ulushini Jamiyatning qolgan 4 nafar ishtirokchilariga oʼz ulushlarining miqdoriga mutanosib ravishda baholangan qiymatda, jami 210,1 mlrd. soʼmga sotish yuzasidan oldi-sotdi shartnomalari imzolangan.
Oʼz navbatida, mazkur shartnomalarga muvofiq joriy yil sentabr oyida Davlat aktivlarini boshqarish agentligining xususiylashtirish jamgʼarmasiga kelib tushgan ushbu mablagʼlar qonunchilikda belgilangan tartibda taqsimlangan.

Additional information on the process of preparing for the privatisation of state shares in the "COMMON REPUBLICAN PROCESSING CENTER" LLC
As is known, on August 20 of the current year, information on the processes of preparing the privatization of state shares in the "COMMON REPUBLICAN PROCESSING CENTER" LLC was published.
Pursuant to this, in accordance with Article 20 of the Law "On Limited Liability Companies and Additional Liability Companies" other participants of the Company and the Company itself have been notified in written form by the State Assets Management Agency that they may use their pre-emptive right to buy 75% of the state share in the authorized capital of the Company.
As a result, by using the pre-emptive right, the other 4 shareholders of the Company expressed their intention to buy 75% of the state share in the authorized capital of the Company, each 18.75% in proportion to the amount of their shares in accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan "On valuation activities" and the National standard of property assessment, at the appraised value by the independent valuation organization "Real Excellent Valuation" LLC, attracted by the Agency for state asset management.
In this regard, with the other 4 shareholders of the Company were signed Sale and Purchase Agreements for the sale of 75% state share in the authorized capital of "COMMON REPUBLICAN PROCESSING CENTER" LLC at the appraised value, in proportion to the size of their shares, for a total amount of 210.1 billion UZS.
At the same time, the funds transferred to the Privatization Fund of the State Assets Management Agency in September of this year were allocated in accordance with the procedure prescribed by law.