“YAGONA UMUMRESPUBLIKA PROSESSING MARKAZI” MChJdagi davlat ulushlari xususiylashtirilganligi toʼgʼrisida qoʼshimcha axborot
Ma’lumki, joriy yil 20 avgust kuni “YAGONA UMUMRESPUBLIKA PROSESSING MARKAZI” MChJdagi davlatga qarashli ulushlarni xususiylashtirishga tayyorgarlik koʼrish jarayonlari toʼgʼrisida axborot berilgan edi.
Unga koʼra, “Mas’uliyati cheklangan va qoʼshimcha mas’uliyatli jamiyatlar toʼgʼrisida”gi Qonunning 20-moddasiga muvofiq, Jamiyat ustav kapitalidagi 75 foiz davlat ulushini sotib olishda imtiyozli huquqdan foydalanishlari mumkinligi toʼgʼrisida Jamiyatning qolgan ishtirokchilari hamda Jamiyatning oʼzi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan yozma shaklda xabardor qilingan.
Natijada, Jamiyatning ustav fondidagi 75 foiz davlat ulushi Jamiyatning qolgan 4 nafar ishtirokchilari tomonidan, imtiyozli huquqdan foydalangan holda, oʼz ulushlarining miqdoriga mutanosib ravishda har biriga 18,75 foizdan Oʼzbekiston Respublikasining “Baholash faoliyati toʼgʼrisida”gi Qonuni hamda Mulkni baholash milliy standartining talablariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan jalb etilgan mustaqil baholovchi "Real Excellent Valuation" MChJ tomonidan baholangan qiymatda, Jamiyatning ustav kapitalidagi davlat ulushini sotib olish istagi bildirilgan.
Shunga koʼra, “YAGONA UMUMRESPUBLIKA PROSESSING MARKAZI” MChJning 75 foiz davlat ulushini Jamiyatning qolgan 4 nafar ishtirokchilariga oʼz ulushlarining miqdoriga mutanosib ravishda baholangan qiymatda, jami 210,1 mlrd. soʼmga sotish yuzasidan oldi-sotdi shartnomalari imzolangan.
Oʼz navbatida, mazkur shartnomalarga muvofiq joriy yil sentabr oyida Davlat aktivlarini boshqarish agentligining xususiylashtirish jamgʼarmasiga kelib tushgan ushbu mablagʼlar qonunchilikda belgilangan tartibda taqsimlangan.

Дополнительная информация о процессах подготовки приватизации долей, принадлежащих государству в ООО "ЕДИНЫЙ ОБЩЕРЕСПУБЛИКАНСКИЙ ПРОЦЕССИНГОВЫЙ ЦЕНТР"
Как известно, 20 августа текущего года была опубликована информация о процессах подготовки приватизации долей, принадлежащих государству в ООО «ЕДИНЫЙ ОБЩЕРЕСПУБЛИКАНСКИЙ ПРОЦЕССИНГОВЫЙ ЦЕНТР».
Согласно этому, в соответствии со статьей 20 Закона «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью» остальные участники Общества и само Общество были письменно уведомлены Агентством по управлению государственными активами о том, что они могут воспользоваться преимущественным правом покупки доли государства в размере 75 % в уставном капитале Общества.
В результате, воспользовавшись преимущественным правом, остальные 4 участника Общества выразили желание приобрести долю государства в размере 75 % в уставном капитале Общества, каждый по 18,75 % пропорционально размеру принадлежащих им долей в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об оценочной деятельности» и Национального стандарта оценки имущества, по стоимости, оцененной независимой оценочной организацией ООО «Real Excellent Valuation», привлеченной Агентством по управлению государственными активами.
В связи с этим, с остальными 4 участниками Общества были заключены договоры купли-продажи по продаже государственной доли в размере 75 % в уставном капитале ООО «ЕДИНЫЙ ОБЩЕРЕСПУБЛИКАНСКИЙ ПРОЦЕССИНГОВЫЙ ЦЕНТР» по оценочной стоимости,  пропорционально размеру принадлежащих им долей, на общую сумму в размере 210,1 млрд.сум.
В свою очередь, поступившие средства, в соответствии с данными договорами в сентябре текущего года в приватизационный фонд Агентства по управлению государственными активами, распределены в установленном законодательстве порядке.